موضوعات داغ

مرسدس بنز سهام خود در رنو را واگذار می‌کند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

دایملر AG، شرکت مالک مرسدس بنز از آوریل 2010 همکاری خود را با اتحاد رنو نیسان میتسوبیشی آغاز کرد. در طی این همکاری ساده‌سازی تولید و کاهش هزینه‌های ساخت خودرو هدف هر دو خودروساز بود و به این منظور مرسدس بنز بخشی از سهام رنو و نیسان را در اختیار گرفت. در سوی مقابل نیز بخشی از سهام مرسدس بنز در اختیار اتحاد رنو نیسان قرار داده شد. با این حال پس از گذشت یک دهه شرایط طرفین تغییر کرده است و هر دو طرف معامله به دنبال قطع همکاری‌ها هستند.

قطع همکاری‌ها نخستین بار از سوی رنو آغاز شد و این خودروساز سهام خود در دایملر را به تاریخ مارس 2021 واگذار نمود. نیسان نیز در ماه می 2021 سهام خود را در مرسدس بنز واگذار کرد. حال آلمانی‌ها نیز تصمیم گرفته‌اند تا سهام خود در رنو را بفروشند که مبلغ آن معادل 9.2 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که دایملر AG همچنان 3.1 درصد از سهام نیسان را حفظ کرده است. همچنین تمامی طرف‌های این توافق به تولید مدل‌های مشترک ادامه خواهند داد. این مدل‌های مشترک عبارتند از:‌ اسمارت فورتو و رنو توینگو و مرسدس بنز سیتان و رنو کانگو.

بزرگترین اتفاق ناگوار همکاری رنو نیسان و دایملر، توقف تولید مرسدس بنز کلاس X بود. تولید این پیکاپ که مشخصات فنی مشابهی با نیسان ناوارا داشت مدتی پیش متوقف شد. فروش ناامیدکننده نیسان ناوارا نیز سبب شد تا این خودرو از بازار اروپا خداحافظی کند. بازار پیکاپ اروپا در اختیار فورد رنجر قرار دارد که سال گذشته 89571 دستگاه از آن در اروپا به فروش رسید.

علاوه بر این، دایملر AG متوجه شد که خودروهای کامپکت ارزان قیمت مرسدس در این بخش رقابتی کافی نیستند. اولا کالنیوس، یکی از مدیران مرسدس، اعلام کرد که «ما برای پوشش دادن هر فضا در هر بخش، کمی بیش از حد پیش رفتیم» و بخشی از دلیل اینکه مرسدس بیش از حد لازم پیش رفت، مشارکت با رنو و نیسان عنوان شده است.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/8/29
هیچی دیگه.....ینی انصافا وقتی بنز هم *** می‌خورد...