موضوعات داغ

علت قطع شدن صدای ضبط ماشین و برطرف کردن آن

عکس مطلب اول

خرید قطعات باکیفیت بالا برای استریو ماشین راه‌حل خوبی برای جلوگیری از برخی مشکلات رایج آن است. بااین‌حال، هر دستگاه پخش خودرو دیر یا زود با مشکل مواجه خواهد شد. به‌طورکلی سه دلیل عمده برای مشکلات صوتی خودرو وجود دارد. اول عمر ضبط است و مشکلات آن اجتناب‌ناپذیر است، درست مثل انسان‌ها. دلیل دوم، اجزایی است که به‌درستی با هم مطابقت ندارند، که از تولید صدای باکیفیت بالا جلوگیری می‌کند. علت نهایی، که اتفاقا کاملا رایج است، نصب نادرست است که گاهی اوقات به‌عنوان «خطای کاربر» شناخته می‌شود.

در مقاله زیر قصد داریم شما را با علت قطع شدن صدای ضبط ماشین و راه‌های برطرف کردن آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

رادیوی ماشین کار نمی‌کند:

هنگامی‌که در هر یک از منابع برق یا در هر قسمتی که جریان از آن عبور می‌کند مشکلی وجود داشته باشد، رادیو ماشین شما به‌درستی کار نمی‌کند. بنابراین چه چیزی می‌تواند باعث این نوع مشکل شود؟

سیم‌کشی یکی از مسائلی است که ممکن است باعث ازکارافتادن رادیو ماشین شما شود. رادیو از طریق سیم‌هایی که بیشتر در زیر داشبورد قرار دارند به منبع تغذیه و بلندگوها متصل می‌شود. اگر مشکلی در سیم‌کشی وجود داشته باشد، رادیو قطعا کار نخواهد کرد.

سیستم صوتی فوتون تونلند

سوختگی فیوزها یکی دیگر از مقصران رایج است. مانند بسیاری از سیستم‌های الکتریکی دیگر، رادیو خودروها از فیوز برای جلوگیری از آسیب ناشی از افزایش برق استفاده می‌کنند. اگر فیوز سوخته باشد، مدار صوتی خودرو خراب است و رادیو نمی‌تواند روشن شود.

درنهایت، فراموش نکنید که در نظر بگیرید که خرابی اتصال زمین ممکن است منشا مشکلات صوتی شما باشد.

علائمی که باید جستجو کنید:

• رادیو روشن نمی‌شود - مشکل سیم‌کشی یا سوختن فیوز

• رادیو در فواصل نامنظم خاموش می‌شود - مشکل اتصال برق یا زمین وجود دارد.

• نمایشگر و صدا رادیوی خودرو با هم روشن و خاموش می‌شوند - ممکن است ضبط ماشین به‌اندازه کافی انرژی دریافت نکند

• رادیو هنگام عبور از یک دست‌انداز خاموش می‌شود - یک رابط در پشت دستگاه احتمالا شل است

ضبط تازه نصب شده برق ندارد:

اگر متوجه می‌شوید که برق در ضبط که اخیرا نصب کرده‌اید قطع می‌شود، به‌احتمال‌زیاد یونیت اصلی برق 12 ولت دریافت نمی‌کند.

یکی دیگر از دلایل ضبط بدون قدرت می‌تواند این باشد که آمپلی‌فایر شما به حالت حفاظتی تبدیل‌شده است. این می‌تواند به یکی از دو روش اتفاق بیفتد. یکی، توان تولیدشده توسط دینام برای تقویت‌کننده بیش‌ازحد است و آمپر باید از خود در برابر آسیب محافظت کند. دوم، باتری قادر به تامین ولتاژ ثابت سیستم صوتی نیست. دستگاه به‌طور متناوب قطع می‌شود یا به‌طورکلی برق را از دست می‌دهد.

وقتی ضبط شما برق ندارد چه باید کنید؟

از یک ولت‌متر برای بررسی اینکه آیا سیم برق 12 ولت به ضبط می‌فرستد یا خیر استفاده کنید. اگر سیم برق این کار را انجام دهد، پس مشکل از خود ضبط است. انشا الله که این‌طور نباشد. راه‌حل‌های زیر را بررسی کنید:

• سیم برق رو عوض کنید.

• فیوزهای سوخته را بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض کنید.

• باتری را بررسی کنید.

قطع و وصل شدن ضبط ماشین:

وقتی استریو ماشین فقط گاهی کار می‌کند، مشکل معمولا در سیم‌کشی است. بااین‌حال، بسته به این که دقیقا چگونه استریو کار نمی‌کند، ممکن است مشکل آمپر، ایراد داخلی در ضبط یا حتی مشکل در بلندگوها یا سیم‌های بلندگو داشته باشید.

همه این‌ها خطاهایی هستند که می‌توانند باعث خرابی متناوب شوند، جایی که استریو ماشین گاهی کار می‌کند و گاهی اوقات کار نمی‌کند، بنابراین ردیابی مشکل واقعی ممکن است دشوار باشد.

عیب‌یابی استریوی خودرویی که به طور متناوب کار می‌کند:

هنگامی‌که یک استریو اتومبیل فقط گاهی اوقات کار می‌کند، دو نوع عیب اصلی می‌تواند در این میان وجود داشته باشد. اولی این است که روشن شدن استریو ماشین و کار کردن آن به‌خوبی انجام می‌شود، اما موسیقی ضبط متناوب قطع می‌شود، یا استریو به‌طور تصادفی خاموش می‌شود. دیگری مربوط به این است که به نظر می‌رسد استریوی ماشین روشن می‌شود، اما هیچ صدایی بیرون نمی‌آید.

سیستم صوتی رانا

در اینجا شایع‌ترین دلایلی که باعث می‌شود یک استریو اتومبیل فقط گاهی اوقات کار کند آورده شده است:

• وقتی استریو ماشین قطع می‌شود و دوباره روشن می‌شود: مشکل معمولا در سیم‌کشی است.

• اگر نمایشگر همزمان با قطع موسیقی خاموش شود، احتمالا دستگاه در حال از دست دادن برق است.

• وقتی رادیو کار می‌کند، ردیابی خطا می‌تواند دشوار باشد زیرا در آن زمان واقعا برق جریان دارد.

• هنگامی‌که به نظر می‌رسد استریو ماشین روشن می‌شود اما صدایی تولید نمی‌کند: مشکل اغلب در سیم‌کشی بلندگو است.

• شکستگی یا چین‌خوردگی سیم‌کشی بلندگو، اغلب زمانی که به داخل در خودرو می‌رود، می‌تواند باعث قطع کامل صدا شود.

• مشکل همچنین می‌تواند تقویت‌کننده بد یا سیم‌کشی بد به آمپلی‌فایر باشد.

• اگر همه‌چیز بررسی شود، ممکن است خود واحد اصلی از کار افتاده باشد.

چه چیزی باعث خاموش و روشن شدن استریو خودرو می شود؟

اگر هنگام رانندگی در جاده، صدای شما قطع می‌شود، یا ضبط به طور متناوب خاموش می‌شود، مشکل معمولا در سیم‌کشی استریو خودرو است. این امر به‌ویژه در صورتی صادق است که صفحه‌نمایش خاموش شود تا بتوانید متوجه شوید که استریو در حال از دست دادن قدرت است.

هنگامی‌که اتصال برق یا اتصال زمین شل است، رانندگی در جاده‌های پردست‌انداز می‌تواند باعث قطع یا کوتاه شدن اتصال شود. در برخی موارد، برق با تکان‌های بیشتر بازمی‌گردد، که منجر به وضعیتی می‌شود که رادیو فقط گاهی کار می‌کند و به همان اندازه که ناگهان خاموش می‌شود، دوباره روشن می‌شود.

مکان یابی سیم های برق و زمین سست یا آسیب دیده:

ردیابی سیم برق یا اتصال زمین ممکن است مشکل باشد، اما بهترین مکان برای شروع در پشت استریو است. اگر ضبط به‌طور حرفه‌ای نصب نشده باشد، ممکن است اتصالاتی پیدا کنید که به‌وضوح شل یا ضعیف هستند.

اگر مشکلی در آنجا پیدا نکردید، باید جستجوی خود را گسترش دهید. اگر می‌خواهید سیم‌های برق استریو خودرو و سیم‌های زمین آسیب‌دیده را ردیابی کنید، مراحل اساسی زیر را باید دنبال کنید:

استریو ماشین خود را بردارید

سیم‌های پشت استریو را بررسی کنید.

اگر هر سیمی شل، ساییده یا خورده است، باید آن‌ها را برش دهید، نوارها را ببندید و در جای خود قرار دهید یا لحیم کنید.

سیم زمین را از پشت استریو تا جایی که به وسیله نقلیه خود می‌پیچد دنبال کنید.

اگر سیم زمین شل است، آن را سفت کنید. اگر خورده شده است، خوردگی را تمیز کنید و سپس آن را محکم در جای خود بچسبانید.

سیم برق را از پشت استریو تا بلوک فیوز دنبال کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد برق استریو خودرو و سیم های زمین آسیب‌دیده:

سیم‌های ضبط، زمین و بلندگو را می‌توان لحیم کرد یا از کانکتورهای لب‌به‌لب استفاده کرد، بنابراین اگر متوجه شدید که آن‌ها به‌سادگی به هم پیچ خورده و چسبانده شده‌اند، ممکن است مشکل همین باشد. لحیم‌کاری ضعیف یا شل بودن اتصالات لب‌به‌لب نیز می‌تواند باعث از دست دادن لحظه‌ای برق یا اتصال زمین شود.

اگر همه‌چیز در پشت ضبط خوب به نظر می‌رسد، باید بررسی کنید که کانکتور زمین، جایی که به‌وسیله نقلیه شما متصل می‌شود، محکم و بدون زنگ‌زدگی باشد. همچنین می‌توانید فیوزهای درون‌خطی را بررسی کنید و بلوک فیوز را بررسی کنید.

اگر همه چیز بررسی شود، ممکن است یک خطای داخلی در ضبط داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است که برخی از ضبط‌ها دارای فیوزهای داخلی هستند که ممکن است بخواهید آن‌ها را بررسی کنید.

چه چیزی باعث می شود که رادیو ماشین فقط گاهی بدون صدا کار کند؟

اگر رادیو ماشین شما به‌طور متناوب کار نمی‌کند، به‌این‌ترتیب که صدا را از دست می‌دهید، اما

هد‌‌‌یونیت به‌وضوح قدرت خود را از دست نمی‌دهد، در این صورت با مشکل دیگری روبرو هستید. در این نوع شرایط، به‌احتمال ‌زیاد هد‌‌‌یونیت هنوز کار می‌کند، اما نوعی وقفه متناوب بین آن و بلندگوها وجود دارد.

همچنین ممکن است در این نوع مشکل با یک خطای یونیت داخلی سروکار داشته باشید، اما مهم است که ابتدا بلندگوها، سیم‌کشی بلندگو و آمپر را بررسی کنید.

یکی از احتمالات این است که آمپلی‌فایر به حالت محافظت می‌رود. در حالت محافظت آمپر، هد‌‌‌یونیت روشن می‌ماند، اما به نظر می‌رسد که دیگر کار نمی‌کند زیرا صدای بلندگوها را از دست خواهید داد.

آمپرها می‌توانند به دلایل مختلفی ازجمله گرم شدن بیش‌ازحد، خطاهای داخلی و مشکلات سیم‌کشی به حالت محافظت بروند، بنابراین مهم است که آمپر را درحالی‌که به نظر می‌رسد استریوی شما در وضعیت خرابی قرار دارد بررسی کنید تا خرابی آن را رفع کنید.

در پایان

همیشه این احتمال وجود دارد که با یک نقص داخلی در هدیونیت مواجه شوید، در این صورت تنها راه‌حل این مشکل، تعویض دستگاه پخش خودرو است. مهم است که قبل از رفتن و نصب یک هدیونیت جدید، هر یک از مشکلات ذکر شده را بررسی و حل کنید. اگر یک استریو جدید بگیرید، و مشکل اساسی دیگری وجود داشته باشد باعث می‌شود وقت و پول خود را به هدر بدهید.

نظرات کاربران

11 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/6/26
سلام
من ضبط ناکامیچی NQ711B و آمپلی ZX_8044کارینا MX 3200 WATTS و ساب 1000 WATTS میدرنج و توییتر و خازن اینا رو خریدم اما وقتی یک ساعت از پخش موزیک با صدای نسبتن بالا میگذره ضبط ماشین بدون صدا میشه آهنگ در حال تایم انداختنه اما صدایی نمیاد خاموش روشنم میکنم چیزی نمیشه تا بعد ده دقیقه خودش دوباره با صدا میشه. تازگیا دوبارم وسط آهنگ خوندن رفت آهنگ بعد پخش شد دلیلش چیه؟ ضبطم خوب نیس؟ یا از آمپلی هستش؟ چندجا پرسیدم میگن آمپلی خرابه
1401/10/15
برامنم همین مشکلو دارع
1401/11/12
سلام باید به سیم کشی مربوط به امپلی و اهم بندی بلندگوهاتون دقت کنین احتمالا منفی بدنه ضعیفه و یا برقی که براش فرستادین از گیج پایین تر باید استفاده کنین
1402/5/3
سلام اون از امپیلیع که سوییچ میشهه سر اون قطع میشه صدا
1401/10/6
سلام
ضبط ماشین وقتی که ولم بالا می‌ره و بیس هم بالا میره یک دفع صدا قطع وصل میشه امپی نداره
1401/12/6
سلام مانیتور خودرو من تو هر دست اندازی میرم صدا بلندگوها کم و زیاد میشه مشکل از چیه؟
1402/2/10
سلام یه زانتیا دارم بلندگو ها فابریک خودشن همه. دست اندازازرو میپرم، بلندگو ها قطع و وصل میشن. دلیلش چیه؟
1402/2/22
سلام.خوبید؟
فلش ۳،۴روز تو ضبط می خونه،اما بعد از ۳،۴روز آهنگ رو می خونه ولی خود به خود آهنگ رو تو وسط قطع می کنه.
علت این کار چیست؟چطور درست کنیم؟
1402/3/28
سلام ولوم ضبط را کلا عوض هم کردم ولی کم وزیاد باز کار ننیکنه چرا
1402/6/13
سلام
چرا وقتی که به ضبط وصل می شویم با بلوتوث صدای تماس ها می آید ولی صدای پخش آهنگ نمی اید
1402/8/14
سلام دوستان پخش ماشین ۳۶۵۰ هستش و بعضی مواقع یهو صدای اهنگ قطع میشه و فقط ساب بیس میزنه بنظرتون مشکل از کجاست