موضوعات داغ

قیمت خودرو ممکن است تا 10 درصد افزایش پیدا کند، جاده مخصوص منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار

عکس مطلب اول

افزایش قیمت خودرو یکی از خبرهای پرحاشیه کشور طی چند هفته گذشته بوده است. این افزایش قیمت نخست از سوی ایران خودرو و سایپا اعلام شد و پس از دستور ریاست جمهوری، افزایش قیمت محصولات داخلی لغو گردید. نهاد قیمت‌گذار خودرو نیز در این مدت از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار تغییر پیدا کرد. حال طبق شنیده‌ها، ستاد تنظیم بازار به دنبال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو است.

عدم شفافیت در قیمت‌گذاری خودرو بزرگترین مساله در این حوزه است، چرا که با وجود گذشت دو هفته از اعلام قیمت‌های جدید و پس از آن لغو دستوری نرخ‌های اعلام شده، هنوز هیچ مقام رسمی در مورد قیمت خودرو اظهار نظر نکرده است. پیش از آن نیز مدیران ایران خودرو و سایپا اعلام کرده بودند پس از ابلاغ نرخ‌های جدید، تولید خودرو برای آن‌ها به صرفه خواهد بود و بنابراین شرایط فروش فوری بدون الزامات سختگیرانه همچون فک رهن به صورت هفتگی برقرار خواهد شد. این مساله برای مشتریان واضح است که خودروسازان به دنبال افزایش قیمت خودرو هستند و تا زمانی که قیمت خودرو به میزان مطلوب آن‌ها افزایش پیدا نکند، عرضه انبوه خودرو به بازار اتفاق نخواهد افتاد و سهم مشتریان از محصولات ایران خودرو و سایپا تنها پیش‌فروش‌های یکساله با قرعه‌کشی است.

اگر خبرهای مربوط به افزایش قیمت خودرو را مطالعه کرده باشید، به خاطر دارید که شاهد افزایش 20 الی 50 درصدی قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا در نرخ‌نامه‌های جدید بودیم. حال به نظر می رسد که ستاد تنظیم بازار تصمیم دارد تا قیمت خودروهای داخلی را به میزان 10 درصد افزایش دهد، افزایشی که مطلوب خودروسازان نخواهد بود و در نتیجه آن‌ها بازهم از عرضه انبوه خودرو خودداری خواهند کرد. این خبر توسط خبرگزاری مهر اعلام شده است و باید تا چهارشنبه هفته جاری منتظر بمانیم تا صحت این خبر مشخص شود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد