موضوعات داغ

لکسوس ROV رونمایی شد، یک چهارچرخه همه جا رو با سوخت هیدروژن

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

شاید به جز لکسوس LX، خودرو آفرودی دیگری از زیرمجموعه تویوتا در دنیا شهرت نداشته باشد اما این شرکت در تلاش است تا زمینه‌های فعالیت خود را گسترش دهد. مدل مفهومی لکسوس ROV یکی از همین خودروها است که در حقیقت یک چهارچرخه همه جا رو محسوب می‌شود. این ماشین با سوخت هیدروژن کار می‌کند و عبارت ROV در نام آن نیز کوتاه شده عبارت Recreational Off-Higway Vehicle است.

نیروی لکسوس ROV توسط پیشرانه احتراق داخلی یک لیتری تامین می‌شود که به جای بنزین، هیدروژن می‌سوزاند. بنابر ادعای لکسوس چنین پیشرانه‌ای می‌تواند عملکرد یک موتور درون‌سوز سنتی را ارایه دهد، با این تفاوت که اکنون دیگر آلایندگی تولید نمی‌کند. سوخت این پیشرانه توسط مخزن هیدروژن با فشار بالا تامین می‌شود و یک انژکتور نیز وظیفه پاشش سوخت به درون محفظه موتور را برعهده دارد. تنها آلودگی مختصر پیشرانه این خودرو بر اثر سوزاندن مقدار ناچیزی روغن خواهد بود.

لکسوس ROV

لکسوس در مراسم رونمایی از مدل مفهومی ROV اشاره‌ای به تامین کننده پیشرانه نکرد اما حدس و گمان‌ها حاکی از آن هستند که تویوتا این موتور را به تولید رسانده است. همچنین خبری از زمان تولید انبوه لکسوس ROV مخابره نشده است اما شایعات می‌گویند که نسخه تولید انبوه این خودرو در سال 2025 به بازار عرضه خواهد شد.

سبک طراحی لکسوس ROV ترکیبی از ظاهر خودروهای لکسوس و چهارچرخه‌های آفرودی است. ظاهر دوکی شکل به همراه چراغ‌های L مانند لکسوس جلوه‌ای جذاب را برای لکسوس ROV تدارک دیده‌اند. چرخ‌ها از بدنه بیرون آمده‌اند و به راحتی می‌توانید قطعات سیستم تعلیق را از ظاهر خارجی خودرو مشاهده کنید.

سرعت سنج لکسوس ROV از نوع آنالوگ است و یک صفحه نمایش دیجیتال نیز در میانه کابین قرار دارد. فرمان با چرم مصنوعی پوشانده شده است و شیفترهای تعویض دنده نیز پشت آن قرار گرفته‌اند. لکسوس برای این خودرو سیستم نورپردازی داخلی را نیز در نظر گرفته است. صندلی‌ها نیز از چرم مصنوعی پوشانده شده‌اند و به خوبی سرنشینان را در بر می‌گیرند. هنوز هیچ خبر رسمی در مورد تولید لکسوس ROV مخابره نشده است و به نظر می‌رسد نمایش این مدل مفهومی در حال حاضر تنها برای ارایه موتور هیدروژنی آن بوده است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد