موضوعات داغ

رونمایی بی ام و از فناوری تغییر رنگ بدنه در نمایشگاه CES 2022

عکس مطلب اول

تغییر رنگ خودرو با فشردن یک دکمه کمی شبیه به یک داستان تخیلی است، ولی بیش از یک دهه از ساخت و توسعه فناوری انجام این کار می‌گذرد. فناوری تغییر رنگ ماشین هنوز به تولید انبوه نرسیده، ولی کانسپت iX Flow جدید بی ام و نشان می‌دهد که دست‌کم یک کمپانی خودروساز در تلاش برای به ثمربخشی به آن است. البته رنگ بدنه خودروی جدید BMW نمی‌تواند به ناگهان از قرمز به مشکی و سپس به آبی تغییر کند، ولی iX Flow که در نمایشگاه CES سال جاری عرضه شد، قدم مهمی به سوی این هدف است.

بدنه iX Flow به‌واسطه E Ink تغییر رنگ می‌دهد، همان ماده‌ای که در ساخت نمایشگرهای کاغذی کتاب‌خوان‌های الکترونیکی مثل کیندل آمازون مورداستفاده قرار می‌گیرد. بدنه خودروی iX پوشیده از میلیون‌ها میکروکپسول E Ink است که ضخامت آن‌ها به تار موی انسان می‌رسد. هر کپسول با رنگ‌دانه‌های سفید با شارژ منفی و رنگ‌دانه‌های مشکی با شارژ مثبت پر شده است. سپس یک میدان الکتریکی باعث اجتماع رنگ‌دانه‌های سفید یا مشکی در سطح میکروکپسول ها می‌شود.

تغییر رنگ بدنه

تغییر رنگ از خاکستری به سفید شاید در ظاهر دستاورد چندان بزرگی نباشد، ولی پالت ساده تغییر رنگ در دنیای امروزی کاربردهای متعددی دارد. طبق گفته‌های شرکت بی ام و، تغییر رنگ بدنه خودرو از سفید به خاکستری می‌تواند دمای درون خودرو را بسته به فصل، تنظیم کند. رنگ سفید بدنه اشعه گرم خورشید را بازتاب کرده و به خنک‌سازی درون ماشین کمک می‌کند. از طرف دیگر در فصول سردتر، رنگ تیره باعث جذب بیشتر گرمای آفتاب شده و زمان لازم برای گرم کردن فضای داخل را کاهش می‌دهد.

فناوری الکتروفورتیک در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کرده و در حال حاضر تنها به جریان برای تغییر رنگ احتیاج دارد. به گفته بی ام و، این فناوری به مالکین اجازه می‌دهد خود را آن‌گونه که می‌خواهند نشان دهند، درست مثل یک سمبل وضعیت یا فشن.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد