آیا انتقاد رهبری از صنعت خودرو به معنای مجوز واردات خودرو است؟

یکشنبه دهم بهمن سال 1400 رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان صنعتی و فعالان و کارآفرینان صنایع مختلف، در بخشی از سخنان خود انتقادات صریحی را متوجه خودروسازان داخلی کردند. ایشان ضمن تاکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی گفتند: حمایت‌های عملی و تبلیغاتی از تولید داخلی باید منجر به ارتقای کیفیت محصولات و همچنین ارتقای فناوری شود اما متأسفانه در برخی صنایع به‌ویژه در صنعت خودرو به موضوع کیفیت توجه نمی‌شود و مردم نیز بحق به آنها اعتراض دارند.

انتشار این سخنان رهبری اما، در بین فعالان صنعت خودرو نیز واکنش های زیادی در پی داشت. برخی معتقد هستند که با توجه به بیانات رهبر انقلاب، فضای صنعت خودرو به سمت باز شدن واردات خودرو میل خواهد کرد، یا حداقل روزنه هایی برای خروج از وضعیت انحصاری فعلی ایجاد خواهد شد. عده دیگری بر این باورند که این انتقاد می تواند شروعی برای تحقیق و تفحص جدی مجلس از دو خودروساز داخلی باشد و مشخص گردد که این افزایش قیمت ها با توجه به استفاده خودروسازان از ارزهای دولتی و همچنین با توجه به ادعاهای داخلی بودن این محصولات، چرا و چگونه رخ می دهد. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند در راستای حوادث روزهای گذشته و اثبات بی کیفیت بودن خودروها در تصادفات، این جریان می تواند موجب کاهش قیمت خودروهای داخلی گردد و در نتیجه این محصولات با افزایش کیفیت در دسترس بخش بیشتری از اقشار جامعه قرار گیرد.

اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به مواضع و انتقادات گذشته رهبر انقلاب به صنایع مختلف از جمله خودروسازی. انتقادهایی که متوجه لایه های عمیق تر این صنعت پر رونق کشور است.

سال 1389 ، نهم فروردین، بازدید از توانمندی‌های صنعت خودروسازی:

- من بارها به مسئولین گفتم: اگر منطق شما برای افزایش واردات و تسهیل وارداتِ ساخته‌های صنعتی این است که میگوئید کیفیت مصنوعات داخلی باید بالا برود، خب فشار را روی این بخش بگذارید. سیاستهائی وجود دارد که میشود وادار کرد، مجبور کرد تولیدکننده‌ی داخلی را به اینکه کیفیت را ارتقاء بدهد.

- امروز همه‌ی صنایع دنیا از جمله صنعت خودرو دانش‌محور است. مرتب دارند تحقیق و پژوهش میکنند، برای اینکه این را کامل‌تر، بی‌عیب‌تر، زیباتر، کم‌مصرف‌تر، ارزان‌تر از آب در بیاورند... مدیران صنعتی و مدیران دولتی مشرف بر صنعت، بر روی مسئله‌ی تحقیق باید خیلی تلاش بکنند. این کمک میکند به اینکه صنعت بتواند در شرایط سخت رقابتی، خودش را حفظ کند.

سال 1395 ، هشتم اردیبهشت، دیدار کارگران:

- آن مغزی که میتواند چنین موشکی را تولید بکند که دشمنان ما اعتراف میکنند به اهمّیّت این کار، آیا این مغز نمیتواند خودرویی را که فرض بفرمایید مصرفش 13 لیتر در صد کیلومتر است، برساند به 5 لیتر در صد کیلومتر؟ چرا به جوانها مراجعه نمیکنید؟

از مواضع گذشته ایشان نیز مشخص است که جهت انتقادها به سمت نگرش مدیریتی در این صنعت بخصوص در دو خودروساز داخلی است. صنعتی که بنا بر شرایط انحصاری موجود و حمایت های همه جانبه دولتی، دست کم باید سلامت و اعتماد جامعه را در اولویت خود قرار دهد، نه سود و پاداش نجومی مدیریتی سالیانه.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
فدایی 1400/11/11
عجب تحلیل خوبی بود. کاش توی اینستا هم میزدین که بتونیم شیر کنیم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران