خودروهای برقی با گیربکس دستی، ایده جالب تویوتا

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

خودروهای برقی در حال تسلط کامل بر صنعت خودروسازی هستند و به همین دلیل انتظار می‌رود تا در آینده نزدیک گیربکس‌های دنده‌ای به طور کامل از صنعت خودرو حذف شوند، چرا که خودروهای برقی به گیربکس‌های پیچیده امروزی نیاز نخواهند داشت. با این حال برخی شرکت‌ها همچون فورد و تویوتا در تلاش هستند تا گیربکس‌های دستی را زنده نگه دارند، چرا که این مدل از جعبه دنده کاملا مورد پسند رانندگان حرفه‌ای و علاقمندان به رانندگی است.

ایده تویوتا برای ادامه حیات این نوع از جعبه دنده، استفاده از گیربکس دنده‌ای فیک در خودروهای برقی آینده است. این گیربکس ساختاری همانند گیربکس‌های دنده‌ای معمولی دارد اما در واقعیت سه حالت رانندگی مختلف را ارائه می‌دهد.

در حالت اول گیربکس همانند یک جعبه دنده اتوماتیک عمل می‌کند اما برای تعویض دنده‌ها نیاز خواهید داشت تا پدال کلاچ را برای درگیر کردن دنده فشار دهید. در حالت دوم پدال کلاچ غیرفعال خواهد شد و عمل تعویض دنده تنها با استفاده از اهرم تعویض دنده‌ صورت خواهد گرفت. در نهایت حالت سوم یک گیربکس دستی واقعی را در اختیار شما قرار خواهد داد که برای تعویض دنده نیازمند تغییر همزمان پدال کلاچ و دسته دنده هستید.

نظرات
 
 
 
حسین 1400/11/28
اگر هم نمی گفت خودروسازان وطنی حتما حتما حتما این کار رو می‌کردند.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران