موضوعات داغ

بایک 10 درصد از سهام دایملر را در اختیار گرفت

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

شریک 17 ساله دایملر در چین، ده درصد از سهام این گروه را در اختیار دارد و در مقابل، دایملر نیز سهمی مشابه را در شرکت خودروسازی بایک چین در اختیار گرفته است و بر اساس اخبار منتشر شده، دایملر همچنان به دنبال افزایش سهمش در این گروه خودروسازی چینی است.

خودروسازان مطرح اروپایی و آمریکایی و شرق آسیا از اواخر دهه 90 با شتاب بیشتر به سمت بازار بزرگ و پررونق چین جذب شدند و از صادرات محصولاتشان به این بازار به تولید با قطعات منفصله CKD رسیدند و در نهایت برای تعمیق روابط و جایگاهشان در این بازار بزرگ اقدام به تاسیس شرکت های مشترک با خودروسازان چینی در قالب جوینت ونچر(joint venture) کردند. انتخاب مرسدس بنز در سال 2005 گروه "بایک" بود و این شراکت تا جایی پیش رفت که بایک از حدود 4 سال قبل اقدام به داخلی سازی بخش عمده ای (حدود 60درصد) از قطعات محصولات روز مرسدس بنز کرده است و خودروهای به روز این خودروساز نیز در خطوط تولید شرکت مشترک بایک و مرسدس بنز به تولید می رسد.

مطابق اعلام دایملر، بایک از سال 2019 تاکنون 9.98 درصد از سهام دایملر را در اختیار گرفته است. در نقطه مقابل نیز دایملر مالکیت 9.55 درصد از سهام بایک موتور و 2.46 درصد از سهام بایک بلو پارک را در اختیار دارد.

بایک به صورت رسمی در جولای 2019 با خرید 5درصد از سهام دایملر ارتباطش با این خودروساز مطرح آلمانی را مستحکم تر از گذشته کرد در حالی که مرسدس بنز از سال 2013 حدود 9.5درصد از سهام بایک را خریداری کرده بود و در سال 2018 نیز بخش کوچکی از سهام شرکت BAIC BluePark به سبد شراکت دو خودروساز افزوده شد. حال دایملر اعلام کرد که سهم بایک از این شرکت دو برابر شده است، البته خودروساز آلمانی در مورد دلایل افزایش سهم بایک اطلاعاتی را منتشر نکرده است.

بایک و مرسدس بنز در واکنش به انتشار این اخبار، تنها یک بیانیه رسمی صادر کرده‌اند. این بیانیه رسمی به سادگی می گوید که «افزایش سهام بایک در دایملر نشان دهنده همکاری موفق برای ادامه موفقیت بلندمدت مرسدس بنز در چین است.» علاوه بر این و طبق توافق بین دو شرکت، گفته می شود که بایک هیچ جاه طلبی دیگری برای افزایش سهام خود در دایملر ندارد.

اولا کالینوس، رئیس هیئت مدیره دایملر آ.گ و مرسدس بنز آ.گ در بیانیه مشترک نقل کرده است: «ما از اعتماد همه سهامداران بلندمدت که از استراتژی ما حمایت می کنند خرسندیم. در جریان همکاری ما با بایک، چین به بزرگترین بازار جهانی مرسدس بنز و محرک اصلی تغییر به سمت تحرک الکتریکی و دیجیتالی شدن تبدیل شده است. سرمایه گذاری بایک در دایملر نشان دهنده تعهد آن اتحاد موفق و مشترک ما برای تولید و توسعه خودروهای آینده نگرانه در بزرگترین بازار خودروهای سواری جهان است.»

مرسدس بنز تصمیم دارد تا سال 2030 به یک برند الکتریکی خالص تبدیل شود و در این مسیر، چین نقش استراتژیکی را ایفا می‌کند. تا پایان سال 2021، چهار خودرو الکتریکی جدید از مرسدس بنز به بازار چین عرضه شده‌اند که از این بین 3 خودرو به صورت کامل در چین تولید می‌شوند. خودروساز آلمانی، بایک را به عنوان مهمترین شریک صنعتی مرسدس بنز در چین توصیف می‌کند. این دو شرکت با هم به تازگی خط تولید باتری جدید را در پکن از طریق سرمایه گذاری مشترک چینی خود یعنی بیجینگ-بنز تکمیل کرده‌اند. بسته های باتری تولید شده در آنجا در مرسدس بنز EQE برای بازار چین در آینده مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

با وجود موفقیت نسبی مرسدس بنز در چین و عرضه مدل‌های الکتریکی EQA و EQB، عملکرد این شرکت نسبت به رقبا همچنان ضعیف‌تر است و به همین دلیل خودروساز آلمانی تصمیم دارد تا از کمک بایک برای نفوذ بیشتر در بازار چین بهره بگیرد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد