موضوعات داغ

گواهینامه بین المللی ماشین

عکس مطلب اول

گواهینامه رانندگی بین المللی (International Driving Permit یا IDP) به سند، مدرک، دفترچه یا گواهی معتبری می‌گویند که با داشتن آن می‌توانید در کشورهای خارجی با وسایل نقلیه خودتان یا خودروهای کرایه‌ای به رانندگی بپردازید. صدور این مدرک توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. گرفتن گواهینامه رانندگی بین المللی اصلا سخت و پیچیده نیست و به شایعات توجه نکنید. دقت داشته باشید که یکی از پیش نیازهای مهم این گواهینامه بین المللی، داشتن گواهینامه رانندگی داخل کشور است. در ادامه با مراحل صدور کارت، مدارک و نکات بسیار مهم به همراه کشورهای پذیرنده را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

راهنمای ثبت نام و مراحل صدور گواهینامه بین المللی ماشین

گواهینامه بین المللی که به طور موقت اجازه تردد با ماشین شخصی یا کرایه‌ای را می‌دهد بین 1 تا 3 سال معتبر است و به زبان‌های مختلف هم قابل ترجمه است. بد نیست بدانید که در حال حاضر حدود 196 کشور در مرکز جهانی صدور بین المللی عضویت دارند که تمامی آنها این مدرک را قبول دارند. همچنین جالب اینجاست که برای گرفتن گواهینامه نیاز نیست دوباره آموزش رانندگی ببینید. در ادامه، مراحل صدور گواهینامه بین المللی رانندگی را با هم چک می‌کنیم.

تهیه مدارک مورد نیاز:

مدارکی که برای دریافت گواهینامه بین المللی خودرو مورد نیاز هستند شامل:

- گواهینامه رانندگی معتبر داخلی با اعتبار بیشتر از 1 ماه و 3 روز که به موجب آن گواهینامه رانندگی بین المللی با اعتبار 1 ساله دریافت خواهید کرد؛

- گواهینامه رانندگی معتبر داخلی با اعتبار بیشتر از 3 سال که به موجب آن گواهینامه رانندگی بین المللی با اعتبار 3 ساله دریافت خواهید کرد؛

- عکس 4*3 (حجاب اسلامی کامل برای بانوان)

- نسخه اصلی یا تصویر صفحه اول پاسپورت یا گذرنامه

- ارائه فرم تکمیل شده به زبان‌های فارسی و انگلیسی

پرداخت هزینه:

بسته به نوع گواهینامه مورد درخواست هزینه پرداختی متفاوت است که به شرح زیر می‌باشد:

- گواهینامه 1 ساله بین المللی موتورسیکلت: 141 هزار تومان

- گواهینامه 1 ساله بین المللی ماشین: 141 هزار تومان

- گواهینامه 1 ساله بین المللی موتورسیکلت و ماشین: 163 هزار تومان

- گواهینامه 3 ساله بین المللی خودرو: 414 هزار تومان

روش‌های مراجعه برای دریافت گواهینامه بین المللی ماشین:

گرفتن مدارک و پروسه اداری گواهینامه بین المللی به چند روش امکان پذیر است:

دفتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی:

در صورتی قصد دارید به شکل حضوری و فوری گواهینامه خود را در تهران دریافت کنید به دفاتر اصلی این کانون مراجعه نمایید:

• تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک 2

• تهران، خیابان آزادی، بین خیابان خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231

• تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33

- مراجعه حضوری به نمایندگی های معتبر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سراسر کشور که امکان دریافت فوری گواهینامه بین المللی ماشین را فراهم کرده‌اند.

دفاتر سازمان پست:

یکی دیگر از روش‌های دریافت گواهینامه بین المللی ماشین، مراجعه به دفاتر اداره پست هر شهر است. طبیعتا این روش به دلیل روندهای طولانی سازمانی و کاغذ بازی‌های طولانی، بیشتر طول خواهد کشید اما امکان پذیر است.

مراجعه آنلاین به سامانه فروش گواهینامه های بین المللی خودرو:

در این روش می‌توانید به شکل آنلاین با مراجعه به سامانه صدور آنلاین مجوز رانندگی بین المللی، ثبت نام خود را تکمیل کرده و گواهینامه را دریافت کنید. اما در نظر داشته باشید که این روش برای صدور گواهینامه‌های 1 ساله است و تنها با IP ایران امکان پذیر است. ضمنا موقع بارگذاری مدرک گواهینامه رانندگی دقت کنید که از اعتبار آن بیشتر از 1 ماه و 10 روز باقی مانده باشد. در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید پس از طی 7 تا 10 روز کاری گواهینامه خود را دریافت نمایید.

دریافت گواهینامه:

بعد از سپری شدن زمان مشخص شده در مرحله ثبت نام، امکان دریافت گواهینامه بین المللی ماشین وجود دارد اما دقت کنید که اگر خودتان امکان مراجعه حضوری و دریافت گواهینامه را ندارید، تنها بستگان درجه یک یا وکیل قانونی به همراه اصل وکالت نامه و کارت معتبر جهت شناسایی، می‌توانند به جای شما دریافت کنند. چنانچه همسر شما قصد گرفتن گواهینامه صادره به نام شما را داشته باشد، به همراه داشتن مدارکی مثل شناسنامه و کارت ملی الزامیست.

کدام کشورها گواهینامه بین المللی ماشین را قبول می‌کنند؟

هر یک از کشورها قوانین خاصی جهت اجازه رانندگی با ماشین شخصی یا کرایه‌ای دارد که به موجب آن جهت دریافت مجوز پروسه متفاوتی را باید طی کرد. بنابراین حتما قبل از سفر و دریافت گواهینامه از این قوانین و آخرین تغییرات آن مطلع شوید. سریع‌ترین راه، تماس گرفتن با شماره تلفن 88500209-021 الی 11 است.

اما به طور کلی بد نیست بدانید که کشورهای آمریکا، استرالیا و کانادا قوانین خاص خود را دارند و برای سفر به این کشورها فقط می‌توانید گواهی یکساله دریافت کنید. ضمنا برخی کشورها تنها گواهی یک ساله و برخی تنها سه ساله را می‌پذیرند:

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی ماشین با اعتبار 1 ساله:

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی ماشین با اعتبار 3 ساله:

نکات بسیار مهم در مورد گواهینامه بین المللی خودرو

گواهینامه‌های خودرو که با اعتبار بین المللی صادر می‌شوند، قوانین خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است. صرف نظر از اینکه این گواهینامه‌ها در تمامی کشورها مرتبط نیستند و باید قبل از سفر از آخرین تغییرات در قانون گذاری و اعتبار گواهینامه دریافتی مطلع شوید، نکات بسیار مهم دیگری هم وجود دارند:

- گواهینامه‌های بین المللی فقط به بستگان درجه یا وکیل معتبر و موثق قانونی تحویل داده می‌شود؛

- گواهینامه‌ها بسته به میزان اعتبار، پس از اتمام، تمدید نمی‌شوند بنابراین باید مجددا برای دریافت آنها اقدام کنید؛

- در صورتی که قصد داشته باشید به امارات سفر کنید، باید بدانید که این کشور تنها گواهینامه بین المللی خودرو با اعتبار 3 ساله را قبول می‌کند که به موجب آن فقط امکان رانندگی با خودروهای کرایه‌ای را دارید.

- کشورهای آمریکا، استرالیا و کانادا، علاوه بر گواهینامه بین المللی، گواهینامه رانندگی ملی را از متقاضیان درخواست می‌کنند. به طور کلی سختگیری این کشورها بیشتر است.

- قوانین کشورها ثابت نیست بنابراین حتما قبل از سفر، آخرین تغییرات را چک کنید.

- برای دریافت مجدد گواهینامه، باید گواهینامه بین المللی ماشین قبلی خود را که هنوز اعتبار دارد به همراه داشته باشید.

- کشور آذربایجان اخیرا در لیست کشورهایی قرار گرفته که تنها مجوز یا گواهینامه سه ساله قبول می‌کند

دریافت گواهینامه بین المللی خودرو چه مزایایی دارد؟

گواهینامه‌های بین المللی مزایای زیادی برای دارندگان آنها به همراه دارد که برخی از مزایا واضح هستند:

• این گواهینامه تأیید می‌کند که شما صلاحیت کافی برای رانندگی با ماشین شخصی یا کرایه‌ای را دارید؛

• در صورتی که گواهینامه اصلی فرد دارنده به زبان اصلی کشور مقصد نباشد، گواهینامه بین المللی نقش مشابه و با همان درجه اعتبار را خواهد داشت؛

• در صورتی که کارت شناسایی خود را گم کنید، گواهینامه بین المللی ماشین به عنوان مدرک شناسایی عمل خواهد کرد؛

• با داشتن این گواهینامه نیاز به شرکت در آزمون رانندگی کشور مقصد نخواهید داشت؛

• با داشتن این گواهینامه می‌توانید وسیله نقلیه را بیمه کنید در غیر این صورت امکان پذیر نیست

همانطور که مشاهده کردید، گواهینامه بین المللی خودرو نه تنها به دارندگان اجازه می‌دهد با ماشین شخصی یا کرایه‌ای در کشور مقصد رانندگی کنند، بلکه به عنوان کارت هویتی شناخته شده و امکان بیمه کردن وسیله نقلیه هم فراهم می‌گردد. حتما قبل از سفر از آخرین تغییرات قوانین کشورها در رابطه با شرایط و دریافت این نوع گواهینامه‌ها مطلع شوید.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد