آنتونوف 225 بزرگترین و سنگین‌ترین هواپیمای جهان توسط روس‌ها نابود شد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

هواپیمای باری آنتونوف-۲۲۵ ملقب به مریا که فقط یک نمونه از آن ساخته شده بود، در درگیری روسیه و اوکراین توسط ارتش روسیه نابود شد.

آنتونوف 225 هواپیمای باری استراتژیکی که چندین رکورد جهانی را در اختیار داشت، در دهه ۱۹۸۰ ساخته شد و هنوز برای حمل تجهیزات پزشکی در شرایط اضطراری و حضور در نمایش‌های هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

طبق گزارش شرکت دفاع دولتی اوکراین، این هواپیما در فرودگاه هوستومل در حال تعمیر بود که روس‌ها به اوکراین حمله کردند. چون یکی از موتورها جدا شده بود، این هواپیما نتوانست به موقع از فرودگاه بلند شود.

فیلم و عکس‌های منتشرشده از این فرودگاه، هواپیمای مریا را در حال سوختن نشان می‌دهند. دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، این خبر را تأیید کرد و شرکت دفاعی اوکراینی گفت که این هواپیمای نمادین در آینده با غرامت ۳ میلیارد دلاری که اوکراین امیدوار است از روسیه بگیرد و طی یک فرایند ۵ ساله بازسازی خواهد شد.

بزرگ ترین هواپیمای دنیا

فقط یک نسخه از مریا که در زبان اوکراینی به معنای رویا است ساخته شده‌ بود، اما قرار بود نمونه دوم آن هم ساخته شود. مریا اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۸ انجام داد و تا قبل از نابود شدنش سنگین‌ترین و بزرگترین هواپیمای تاریخ بود، در حالی که رکورد سنگین‌ترین محموله تکی حمل‌شده توسط یک هواپیما (۱۸۹۹۸۰ کیلوگرم) و سنگین‌ترین محموله کلی حمل‌شده توسط یک هواپیما (۲۵۳۸۲۰ کیلوگرم) را در اختیار داشت.

این هواپیما با حداکثر گنجایش ۶۴۰ تن به شش موتور توربوفن مجهز بود، و در ماه‌های اخیر برای انتقال کمک‌های پزشکی به مناطق تحت‌تأثیر کرونا به کار گرفته می‌شد. اگرچه شرکت آنتونوف اعلام کرده‌ است که وضعیت مریا هنوز در دست بررسی قرار دارد، اما مشتاقان صنعت هوانوردی در سراسر جهان به دلیل از دست دادن یک هواپیمای افسانه‌ای ناراحت هستند.

کولبا در این باره گفته است: "مریا (رویا) بزرگترین هواپیمای جهان بود. شاید روسیه مریا را نابود کرده باشد، اما هرگز نمی‌تواند رویای ما برای تبدیل به یک کشور اروپایی قدرتمند، آزاد و دموکراتیک را از بین ببرد. ما پیروز خواهیم شد."

نظرات
 
 
 
رضا 1400/12/14
دست روسیه درد نکنه
  • محمد 1400/12/17
    جمع کن بساتو
شهرام 1400/12/15
غرامتشو بگیرن و یکی حتی بزرگتر بسازن با ده موتور.خب مگه ساختنش دست انسان نیست
علی 1400/12/15
خودشون درستش کردن. برای حامل قطعات ایستگاه بین المللی خودشونم خرابش کردن
محمدرضا 1400/12/15
وقتی روزنامه‌نگار شما اهل تحقیق نباشد و تنها متنی را از رسانه‌های غربی ترجمه و منتشر کند، نتیجه می‌شود خبر بالا.. روسیه تکذیب کرد و گفت کار خود اوکراینی‌ها است. چرا در متن خبر شما که قرار است بیطرفی را رعایت کنید به این نکته اشاره نشده؟
ما ملت از دست شما روزنامه‌نگاران بیسواد به تنگ آمده‌ایم.
  • مهران 1400/12/18
    روسیه بایدم تکذیب کنه. اوکراینی ها مگه مرض دارن هواپیمای خودشون رو نابود کنن؟!!!
دانا 1400/12/16
خود روسها درستش كردند اوكراين اگه توان ساخت هواپيما رو داشت اينقدر التماس براي گرفتن جنگنده نميكرد خداوند نعمتي را كه لياقتش را نشون ندي زود ازت ميگيره
نوید 1400/12/18
و ما حرف روسیه رو باور کنیم!؟ اینو نگه چی باید بگه🤔
حسین سیدی 1400/12/18
دستشون درد نکنه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران