موضوعات داغ

راه حل مقامات روسیه به بحران صنعت خودرو: آمادگی برای ورشکستگی!

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

آندره بلوسوف، معاون اول نخست‌وزیر روسیه، رفتار خودروسازان خارجی در رابطه با کارخانه‌های خود در روسیه را تشریح کرد و گفت که دولت این کشور چه واکنشی به این رفتارها نشان خواهد داد.

در تاریخ ۳ مارس، وضعیت بازار خودرو در روسیه به دلیل رویدادهای ژئوپلتیکی تحت تأثیر قرار گرفت و از آن زمان تاکنون هیچ تغییری رخ نداده است: اغلب شرکت‌ها واردات خودرو را متوقف کرده‌اند و روند تولید برخی از کارخانه‌ها به دلیل کمبود قطعات متوقف شده است. تاکنون هیچ‌ شرکتی تصمیم خودش مبنی بر توقف تولید داخلی یا ترک کامل بازار روسیه را اعلام نکرده است، اما دولت روسیه برای چنین سناریویی آمادگی دارد.

آندره بلوسوف در نشستی با کارآفرینان گفت: "سه گزینه برای توسعه روابط با شرکای خارجی به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم‌های برخی از کشورها علیه روسیه وجود دارد."

اولین گزینه ادامه روند گذشته است: کارخانه‌ها به کار خود ادامه می‌دهند، "در عین حال، مواد خام و قطعات لازم برای فرآیند تولید به طور کامل تأمین می‌شوند و تعهدات کاری به کارمندان برآورده می‌شود." هنوز مشخص نیست که پس از تحریم‌های تحمیل‌شده جاری چنین سناریویی چگونه به اجرا در خواهد آمد، چون تأمین برخی از قطعات الکترونیکی از خارج روسیه به دلیل این تحریم‌ها متوقف خواهد شد. از نظر تئوری می‌توان این قطعات را با همتایان چینی جایگزین کرد، اما بعید است که خودروسازان بزرگ غربی مانند استلانتیس و فولکس ‌واگن چنین کاری را انجام دهند، به ویژه با توجه به اینکه ممکن است ظرفیت بازار خودرو روسیه در آینده کاهش یابد. با این حال، موفقیت در این زمینه بیشتر به اقدامات حمایتی دولت بستگی دارد که قطعاً انجام خواهد شد.

صنعت خودرو روسیه

گزینه دوم: "سهامداران خارجی سهم خود را در اختیار شرکای روس قرار دهند و متعاقباً بتوانند به بازار روسیه بازگردند". در واقع این همان گزینه اول است، اما مالکیت یا امکان توزیع مجدد سهام در سرمایه‌گذاری‌های مشترک تغییر کرده است. خیال‌پردازی زیادی در این گزینه وجود دارد: به عنوان مثال، می‌توانیم فرض کنیم که آوتوواز و لادا دوباره به طور کامل روسی شوند. اما این گزینه مشکل تأمین قطعات را حل نمی‌کند، که رفع فوری آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

گزینه سوم سخت‌ترین آن‌هاست: "شرکت‌ها در نهایت تولید محصولات خود در روسیه را متوقف می‌کنند و کارمندان را اخراج می‌کنند". دولت این اقدام را به عنوان ورشکستگی عمدی و حساب‌شده درنظر می‌گیرد. در این مورد، مقامات از طریق فرآیند ورشکستگی تسریع‌شده وارد عمل می‌شوند، زیرا اولویت اصلی روسیه حفظ اشتغال و رفاه اجتماعی شهروندان است، تا کارآفرینان بتوانند موفقیت کسب‌وکارها را تضمین کنند. در واقع این گزینه شامل تغییر اجباری مالکیت است. این گزینه آزادی عمل بیشتری در زمینه جایگزینی قطعات را فراهم می‌کند، اما این مورد نیز زمان‌بر است.

وزارت صنعت و تجارت روسیه تصمیم خود برای تعویق پرداخت هزینه بازیافت محصولات صنعت خودرو تا دسامبر ۲۰۲۲ را اعلام کرد. فرض بر این است که این اقدام به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا سرمایه در گردش را حفظ کنند "که شامل تضمین پرداخت به موقع دستمزد کارمندان، پرداخت سایر هزینه‌ها و همچنین خرید قطعات می‌شود". وزارت صنعت و تجارت روسیه نیز می‌داند که ممکن است در آینده نزدیک تأمین قطعات به مشکل اصلی صنعت خودرو روسیه تبدیل شود.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/12/18
توقع دارند وقتی به کشور دیگری حمله نظامی میکنند ، ویرانش میکنند، اشغال اش میکنند و دیگر کشور های اروپایی رو هم تهدید نظامی میکنند(لهستان و المان...) دنیا رو به سمت جنگ جهانی سوم میبرند ( درحالی که از پس یک اکراین بی سلاح هم برنمیان!) به مناسباتشون و منافع اقتصادیشون هم لطمه ای وارد نشه !