موضوعات داغ

افزایش 15 درصدی قیمت خودرو در روسیه تنها طی یک هفته، نتایج تحریم آشکار می‌شوند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

به نظر می‌رسد بازار خودرو روسیه نخستین حوزه اقتصادی این کشور است که از تحریم‌های اقتصادی تاثیر می‌پذیرد. قیمت خودرو طی یک هفته اخیر در روسیه 15 درصد افزایش یافت و به نظر می‌رسد اتفاقات ناگوار برای صنایع خودروسازی روسیه در راه هستند.

با توجه به اعمال تحریم‌های مختلف اقتصادی بر روسیه، خودروسازان بین‌المللی در حال ترک بازار این کشور هستند. صنایع خودروسازی روسیه نیز که بر اثر فعالیت طولانی مدت در دوران شوروی سابق از فناوری‌های روز محروم مانده بودند، اکنون بار دیگر به کابوس آن دوره مبتلا خواهند شد.

در شرایط فعلی بسیاری از خودروسازی‌های روسیه تولید مدل‌های مختلف را متوقف کرده‌اند و از تحویل خودروهای ثبت نامی امتناع به عمل می‌آورند. دیگر شرکت‌های خودروسازی که به واردات قطعات از مبدا خارج وابسته بودند نیز ناچار به توقف خط تولید شده‌اند. این رویدادها ممکن است برای شهروندان روسی تازگی داشته باشد اما ایرانیان سال‌ها است که با این رویه آشنا هستند.

خودروسازی روسیه

طبق گزارش سرویس آمار ایالتی فدرال (Rosstat) طی هفته گذشته قیمت خودروهای وارداتی در بازار روسیه حدود 15 درصد افزایش داشته است. خودروهای تولید روسیه نیز دچار افزایش 17 درصدی قیمت طی هفته گذشته شده‌اند. البته این آمار میانگین افزایش قیمت را اعلام می‌کند و ممکن است افزایش قیمت در مورد برخی مدل‌ها بسیار بیشتر از این رقم باشد.

بر اساس داده‌های غیررسمی، قیمت خودرو در روسیه به طرز چشمگیری افزایش یافته است. برای مثال، لادا لارگوس یکی از گران‌ترین خودروهای بازار روسیه است. اکنون برچسب قیمت مدل پایه لارگوس از 1،103،900 روبل شروع می شود که این رقم افزایش 247 هزار روبل در قیمت لادا لارگوس را نشان می‌دهد، یعنی قیمت این خودرو 28.8٪ افزایش داشته است.

شرکت خودروسازی روسی اتوواز به دلیل کمبود قطعات، خط تولید خود را برای هفته آینده تعطیل کرده است. از بین مدل‌های لادا، در حال حاضر تنها تولید لادا نیوا و لادا گرانتا ادامه خواهد یافت، زیرا این دو مدل کمترین وابستگی را به قطعات وارداتی از خارج دارند. کارخانه نیسان در سن پترزبورگ نیز 24 اسفند به کار خود پایان می‌دهد.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/12/22
۱۵ درصد که شوخیه 😂
بیاریدشون اینجا ببینند پراید ۲۰ میلیونی شده ۲۰۰ میلیون 😂😂😂
1400/12/23
داداش ما جلو بنگاه ۲۰ درصد تخفیف میگیریم
۱۵ درصد چیه