آیا استفاده از رینگ و لاستیک کوچکتر موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

افزایش قیمت نفت خام و گاز طبیعی در سراسر جهان سبب شده است تا مالکان خودروها بار دیگر نگران قیمت سوخت باشند. حتی در کشورمان نیز گاه و بیگاه اخباری پیرامون حذف سهمیه بندی بنزین و افزایش مجدد قیمت سوخت منتشر می‌شود که موجب نگرانی مالکین خودروهای سواری است. کاملا بدیهی است که ناله و شکایت از وضع موجود راه به جایی نخواهد برد و رانندگان باید تمامی تلاش خود را برای کاهش مصرف‌ سوخت اتومبیل خود به کار بگیرند.

راحت‌ترین راه برای کاهش مصرف سوخت یک اتومبیل، انجام سرویس‌های دوره‌ای به صورت منظم است. هنگامی که پیشرانه اتومبیل شما در بهترین وضعیت خود قرار داشته باشد و تعمیرات لازم روی آن انجام شده باشد، مصرف سوخت ایده‌آلی را به ثبت خواهند رساند. با این وجود بسیاری به تاثیر رینگ و لاستیک در مصرف سوخت خودرو بی‌توجه هستند، در حالی که استفاده از رینگ و لاستیک مناسب نیز موجب کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.

یکی از ویژگی‌های بارز خودروهای چینی حاضر در بازار ایران، کوچک بودن سایز رینگ و لاستیک آن‌ها در مقایسه با اندازه عادی است. همچنین افرادی که لاستیک‌های استاندارد اتومبیل خود را با انواع پهن‌تر تعویض می‌کنند، شاهد افزایش نسبی مصرف سوخت اتومبیل خود خواهند بود که در مورد خودروهای کوچک و ضعیف همچون پراید بیشتر احساس می‌شود.

آج لاستیک

رینگ و لاستیک بخش قابل توجهی از وزن هر خودرو را شامل می‌شوند. استفاده از رینگ و لاستیک کوچکتر یا بزرگتر 10 درصد بر مسافت پیموده شده توسط خودرو تاثیر می‌گذارد. همچنین استفاده از رینگ و لاستیک مناسب یا نامناسب 20 درصد در مصرف سوخت خودرو در ترافیک‌های سنگین شهری تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از نکات مهم در خرید تایر، مقاومت غلتشی لاستیک است. هرچقدر لاستیک صاف‌تر بچرخد، مقاومت غلتشی کمتری خواهد داشت و فشار کمتری به مجموعه انتقال قدرت خودرو وارد خواهد شد. آج لاستیک تاثیر قابل توجهی بر مقاومت غلتشی تایر دارد و به همان اندازه تنظیم بودن رینگ نیز اهمیت دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود در بازه‌های زمانی معین، نسبت به بالانس کردن لاستیک‌ها اقدام کنید.

استفاده از رینگ و لاستیک بزرگتر، موجب افزایش وزن خودرو می‌شود و فشار بیشتری به مجموعه محرک خودرو وارد خواهد شد که در نتیجه آن شاهد افزایش مصرف سوخت خودرو خواهیم بود. همچنین رینگ‌های فولادی که به صورت استاندارد روی بسیاری از خودروهای داخلی نصب می‌شوند، از رینگ‌های آلیاژی سنگین‌تر هستند. به همین دلیل تعویض رینگ فولادی با انواع آلیاژی عملی منطقی در راستای کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد بود.

استفاده از رینگ و لاستیک مناسب بین 10 الی 20 درصد در مصرف سوخت اتومبیل شما صرفه جویی خواهد کرد. در صورتی که از اتومبیل خود استفاده چندانی نمی‌کنید، این میزان از صرفه جویی برای شما بی اهمیت خواهد بود. اما اگر اتومبیل خود را برای مصرف روزمره مورد استفاده قرار می‌دهید، این میزان صرفه‌جویی در بلندمدت باعث کاهش هزینه‌های جاری خواهد شد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران