موضوعات داغ

اف-۳۵ لایتنینگ 2، جنگنده جدید تفنگداران دریایی آمریکا

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

ارتش آمریکا به سرعت در حال نوسازی تجهیزات خود است و هواپیماهای نظامی، بخش مهمی از جریان نوسازی ارتش محسوب می‌شوند. در این زمینه نیروی هوایی آمریکا پیشتاز است اما نیروی تفنگداران آمریکایی نیز نمیخواهد که از جریان نوسازی عقب بماند.

اکثر اسکادران‌های نیروی تفنگداران دریایی آمریکا از دهه 1980 تاکنون به هواپیمای عمود پرواز AV-8B هریر مجهز هستند. این هواپیمای تک موتوره توسط مک دانل داگلاس توسعه داده شده است و کاملا مناسب استفاده در تهاجم‌های آبی – خاکی است. با این حال عدم بروزرسانی هریر AV-8B طی سالیان گذشته، موجب شده است تا آن‌ها تقریبا منسوخ شده باشند.

وزارت دفاع ایالات متحده نیز به جای اختصاص بودجه برای بروزرسانی هواپیماهای قدیمی، تصمیم گرفت تا آن‌ها را با انواع مدرن‌تر جایگزین کند. هواپیمای انتخاب شده برای جایگزینی اف-۳۵ لایتنینگ 2 است، جنگنده‌ای نسل پنجمی و رادارگریز که توسط ایالات متحده و متحدان آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روند جایگزینی اف-۳۵ لایتنینگ 2 با جنگنده هریر در نیروی تفنگداران دریایی آمریکا از مدت‌ها پیش آغاز شده است. یکی از آخرین اسکادران‌های این نیرو موسوم به اسکادران گوسفند سیاه، اکنون اف-۳۵ لایتنینگ 2 های خود را دریافت کرده‌اند. اسکادران گوسفند سیاه در ایستگاه هوایی نیروی دریایی یوما در آریزونا مستقر است. خلبانان این اسکادران از سال 1942 تاکنون در تمام نبردهای اصلی که آمریکا در آن درگیر بوده است خدمت کرده‌اند.

نظرات کاربران

5 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/1/10
ینی اینقدر به بی خبری و بیکاری خوردین که سایت خودرویی ایرانی باید در مورد جنگنده نظامی آمریکایی متن بذاره ؟
1401/1/10
چرت.
اون جنگنده که کنار اف ۳۵ هست اسمش هاریر ۱۱ هست
1401/1/12
جنگنده های ایران چه؟
1401/1/17
قدرت یک چی بهت میگم تا زنده هستی یادت باشه آن چیز این است»»»خداوند یک قانونی دارد (اول بهت بگم آنهایی که از خداوند عزیز بعنوان خشن یا سرسخت یاد می کنند اطلاعات معنوی وقرآنی و وحیانی آنان بسیار ضعیف است) خداوند اهل شوخی.مهربانی است بسیار تا بسیار مهربان است.انشالله اگر نماز خون باشی صدرصد دست خدا رو لطف خدارو تو زندگی ات دیدی من پرحرفی می کنم.
آن قانون خداوند عزیز حمایت مستضف از مستکبران است
خدا میگه من همیشه پشتیبان مستضعفان هستم.نه اینکه مستکبران بنده ایازبالله ایشان نباشند بله همه بنده او هستیم...خداوند همانند پدری مهربان دو فرزندش را امر می کند کشتی بگیرن.وقتی می بیند پسر چاقه میخاد پسر لاغره را به زمین بزند فریاد میزند قدرتو دستتو بزار پشت گردن فرامرزو بکشش پایین تا به زمین بخورد.میگه بابا قدرتو اگر فرامرزو را تونستی به زمین بزنی برات دوچرخه دنده ای می خرم.حالا چی هر دو فرزندانش هستیم یکی قوی یکی ضعیف طوری تشویق می کند پسر قویه بی رحمی نکند برادرش رابزمین بکوبد.حالا پاسخ تو...پسر قویه بمب اتم می سازه خدا میگه گوه خوردی قدرت داری استفاده کن
پسر قویه رو تشویق می کنه جنگنده می سازه اما پسر ضعیف رو تشویق می‌کنه آنچنان نقطه زن مخربی رو می سازه پسر قویه وحشت کند.بهذهمه بچهای طیب محل میگه هوای فرامرزو مرا داشته باشید نام بچهای محل میشه مقاومت.هرچی قدرت خان قوی تر میشه فرامرز به نحوی دیگه از او قویتر میشه خداوند عزیز آمریکا را علیرغم اف۳۵می ترسونه میگه نگاه کن پا از پا خطا کنی.عین الاسدها نابود میشن یارو مجبور است غلاف کند کاری می کند برای حمایت از مستضعف دو دست مستکبر بی حس شود نه قطع کاری می کند مستضعف ضعیف وبیچاره با پای قطع شده یک لنگی سرعت زیادتری بچمد خداوند خوشش میاد می‌خنده.هرگز اجازه نمیده بین قدرت و فرامرز درگیری بوجود بیاد میگه بروید با هم حرف بزنید دوست شوید برجام درست کنید....حالا مرد ایرانی برای چی جنگنده میخاد؟کجا رو میخاد بمبار کند...شک نکن ایران آنقدر مظلوم است راضی نمی شود حتی یک یهودی از طرف ایران آزار ببیند چه رسد بخاد زخمی شود.خودت استادی همیشه باعث تمام مرگ و میرهای درجهان اسرائیل وآمریکا بودن.نشنیدم دیگران به کشوری حمله کنند...بگو کدام حمله را اول ایران کرده؟؟خب اگر پاسخ ندهیم آبرویمان میرود دوم اینکه شیر میشن....آیا همینطور است؟؟
1401/1/12
اینا همش اسباب بازیه، جنگنده فقط کوثر و قاهر