رسوایی تویوتا در استرالیا، محکوم پرداخت غرامت ۱.۵ میلیارد دلار به صاحبان مدل‌های دیزلی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

تویوتا نیز درگیر رسوایی خودروهای دیزلی خود در استرالیا شده است و در پی حکم یک دادگاه فدرال محکوم به پرداخت غرامت ۱.۵ دلاری به صاحبان این خودروها شده است.

طی این شکایت، تویوتا متهم به نصب فیلترهای ذرات دیزلی معیوب روی خودروها شده است. این دادخواست شامل بیش از ۲۶۴ هزار هایلوکس، فورچونر و پرادو است که بین اکتبر ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۲۰ به فروش رسیده‌اند.

فیلترهای ذرات دیزلی به منظور سوزاندن آلاینده‌های مضر قبل از خروج از لوله اگزوز خودرو طراحی شده‌اند، اما این فیلترهای معیوب اجازه می‌دهند تا آلاینده‌ها از اگزوز خودرو خارج شوند. این فیلترها همچنین مصرف سوخت را افزایش می‌دهند و باعث ساییدگی و فرسایش قطعات موتور می‌شوند.

این شکایت ارزش خودروهای آسیب‌دیده را به طور متوسط تا حدود ۱۷.۵ درصد کاهش داده ‌است که معادل بیش از ۵۲۳۰ دلار به ازای هر خودرو می‌شود. ممکن است برخی از رانندگان به دلیل تعمیر خودرو یا پرداخت هزینه بیشتر برای خرید سوخت مستحق دریافت غرامت بیشتری باشند. اگر همه صاحبان خودروهای تحت‌تأثیر این خسارت را دریافت کنند، شرکت تویوتا مجبور به پرداخت غرامت بیش از ۱.۵ میلیارد دلاری خواهد شد.

تویوتا دیزلی

کن ویلیامز، شاکی اصلی پرونده، گفته است که از اعلام این حکم خوشحال است. او در بیانیه‌ای گفت: "صدها هزار مشتری عادی استرالیایی که این خودروها را خریداری کرده‌اند، اکنون مستحق دریافت خسارت ناشی از این اقدام تویوتا هستند. امیدوارم این حکم تا حدودی به کسانی که مانند من دچار این مشکل شده‌اند آرامش خاطر بدهد و ضررهای آن‌ها را جبران کند."

در همین حال تویوتا می‌گوید که در حال بررسی حکم دادگاه است. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: "ما معتقدیم که در هر گام از تولید خودروها راه‌حل‌های مشتری‌محور و فنی را برای رفع نگرانی‌های مشتریان اجرا کرده‌ایم. تویوتا پیش از اظهارنظر بیشتر درباره این موضوع ابتدا حکم اولیه دادگاه را بررسی خواهد کرد."

نظرات
 
 
 
محمد 1401/1/22
آخی.بیان از ایران خودرو یاد بگیرن که ایربگ معیوب میذارن وقتی مردم مردن بیان بگن مردم بد ترمز گرفتن.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران