موضوعات داغ

لکسوس RZ450e مدل ۲۰۲۳ رونمایی شد، نسخه لوکس تر تویوتا bZ4X

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

لکسوس در جریان کمپین تبلیغاتی RZ به طرز عجیبی دست و دلباز بود و تقریباً تمام جزئیات این خودرو را در تصاویر و تیزرهای تبلیغاتی نشان داد. با این وجود، سرانجام چند روز پیش انتظارها به پایان رسید و شاهد رونمایی کامل جایگزین لوکس تویوتا bZ4X بودیم.

در لکسوس RZ 450e شاهد استفاده از عناصر پلاستیکی کمتری نسبت به bZ4X و دیگر مدل مشابه یعنی سوبارو سولترا روی بدنه هستیم. لکسوس یک پنل مشکی براق به جای شیشه عقب روی این مدل نصب کرده تا افکت سقف شناور را حفظ کند. تمام ستون‌ها و آینه‌های بغل که در قسمت پایین‌تری نسبت به سایر شاسی بلندها قرار گرفته‌اند مشکی هستند.

بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که چراغ‌های جلو RZ 450e شکل متفاوتی با دو مدل همتایش دارند و خطوط طراحی RZ منحصر به فرد هستند. این در مورد طراحی چرخ‌ها که داخل طاق‌های مشکی براق قرار دارند نیز صدق می‌کند. RZ جذاب‌ترین نمای عقب را در مقایسه با مدل‌های برقی تویوتا و سوبارو دارد. نشان آن دو مدل روی درب عقب دیده می‌شد، در حالی که پشت RZ فقط نام لکسوس بالای نوار نوری نوشته شده است.

فرمان RZ شبیه دو مدل دیگر است، اما داشبوردش با آن‌ها فرق دارد. به عنوان مثال، خوشه ابزار دیجیتالی RZ برخلاف bZ4X در فاصله عادی از راننده قرار گرفته است. نمایشگر لمسی ۱۴ اینچی بزرگتر از نمایشگر ۱۲.۳ اینچی دو مدل دیگر است. به نظر می‌رسد که میان‌برهای کمتری نسبت به آن دو مدل در کنسول مرکزی RZ وجود دارد، جایی که دریچه‌های هوا به جای پایین در بالای نمایشگر قرار دارند.

لکسوس RZ 450e

RZ مانند سولترا فقط با سیستم تمام چرخ محرک عرضه می‌شود. با این حال، 450e به لطف یک موتور برقی در جلو با توان ۱۵۰ کیلووات و یک موتور برقی در عقب با توان ۸۰ کیلو وات قدرت بیشتری تولید می‌کند. این دو توان ترکیبی ۲۳۰ کیلووات را تولید می‌کنند که معادل ۳۰۸ اسب بخار است. این نشانگر افزایش توان ۹۳ اسب ‌بخار در مقایسه با سوبارو و تویوتا است که توان کلی ۲۱۵ اسب بخار تولید می‌کنند.

در حالی که دو مدل دیگر گشتاور ۳۳۶ نیوتن متر دارند، RZ این رقم را به ۴۳۵ نیوتن متر افزایش می‌دهد. در این مدل هم از همان پک باتری ۷۱.۴ کیلووات ساعت استفاده شده است و لکسوس برآورد می‌کند که محدوده پیمایش ۳۶۲ کیلومتر را فراهم می‌کند. نسخه XLE تویوتا محدوده پیمایش ۳۶۷ کیلومتر و نسخه لیمیتد آن محدوده پیمایش ۳۵۷ کیلومتر را پوشش می‌دهد. نسخه پرمیوم سولترا نیز محدوده پیمایش ۳۶۷ کیلومتر و نسخه‌های لیمیتد و تورینگ آن محدوده پیمایش ۳۵۷ کیلومتر را ارائه می‌دهند.

فروش RZ 450e مدل ۲۰۲۳ در اواخر سال جاری در آمریکای شمالی آغاز خواهد شد. هنوز قیمت این مدل اعلام نشده است، اما قطعاً بیشتر از bZ4X XLE تمام چرخ محرک ۴۴ هزار دلاری خواهد بود. با توجه به اینکه نسخه مجهز bZ4X لیمیتد با قیمت ۴۷ هزار دلار به فروش می‌رسد، احتمالاً نسخه مجهز لکسوس قیمتی در حدود ۵۰ هزار دلار داشته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد