بورس به داد بازار خودرو می‌رسد

بازار خودرو گرفتار مشکلاتی شده که شاید رها شدن از آنها چندان کار راحتی نباشد. از سویی دیگر در دو سال اخیر واسطه‌ها نیز توانستند به این آشفتگی دامن زده و قیمت را افزایشی کنند. اما همچنان بسیاری از مصرف‌کنندگان خودرو در انتظار تصمیماتی برای بهبود شرایط هستند.

بر اساس این گزارش در این بین فروش خودرو از سوی خودروسازان به روش قرعه‌کشی در دستور کار قرار گرفت، البته مجلس بارها بر اجرایی شدن طرح عرضه خودرو در بورس تأکید داشت و معتقد بود این روش به شفاف شدن قیمت‌ها نیز کمک می‌کند.

از سویی دیگر برخی فعالان این صنعت نیز در این باره بیان کردند، عرضه خودرو در بورس می‌تواند دست واسطه‌ها از بازار را کوتاه کرده و جو موجود را به سمت آرامش هدایت کند.

اما پس از بررسی‌های بسیار از سوی وزارت صمت که در تلاش است صنعت خودرو سامان بخشد، این بار سامانه‌ای به عنوان سامانه یکپارچه خودرو در دستور کار قرار می‌گیرد تا تمامی فروش‌ها و قرعه‌کشی‌ها از سوی تمامی خودروسازان در این سازمان انجام شود.

این سامانه در دو روز گذشته به دلیل شروع قرعه‌کشی با اختلالاتی همراه بود که ثبت ‌نام کنندگان را سردرگم کرده بود، از سویی دیگر خودروسازان نیز برای فروش خودرو با محدودیت‌هایی همراه هستند که باعث می‌شود تمایل آن‌ها به استفاده از این طرح کاهش پیدا کند.

اما در این بین و هم‌زمان با شروع ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو، روز بیست و هشتم اردیبهشت‌ماه، 600 دستگاه وانت کارا گروه بهمن در بورس عرضه شد. در اولین معامله خودرو در بورس کالا با توجه به اینکه قیمت پایه محصول کارا در بورس و بازار تفاوت آن‌چنانی نداشته و همچنین اولین معامله در بورس بوده، استقبال خوبی از این نوع فروش شده است.

این استقبال حاکی از آن است که فروش خودرو در بورس می‌تواند موفق‌تر از هر روش دیگری باشد که تا به امروز از سوی وزارت صمت اجرایی شده است. از سویی دیگر این روش می‌تواند تفاوت میان بازار و کارخانه را کاهش دهد. از سویی دیگر خودروسازان نیز خود میل و رغبت بیشتری برای فروش به این روش دارند.

در واقع با چنین روش‌هایی می‌توان واسطه‌گری‌ها را کاهش داد و نظارت را به سوی شفاف شدن قیمت‌ها برد. اما در روش استفاده از سامانه یکپارچه خودرو، خودروساز برای تعیین میزان عرضه نیازمند تائید وزارت صمت است در حالیکه برخی مشتریان برای محصولات تجاری، شرکتی بوده و استفاده از این روش می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

حال باید دید در صورت تداوم عرضه خودرو در بورس، بازار خودرو به آرامش و رونق خواهد رسید.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران