موضوعات داغ

تمام پلاک‌ها در سراسر دنیا را در این وبسایت ببینید

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که پلاک یک خودرو در الجزایر در سال ۱۹۷۴ چطور بوده است؟ یا اولین پلاکی که توسط هر کشور صادر شد چه شکلی بوده است؟ به لطف وبسایت worldlicenseplates.com این فرصت را دارید تا تمام پلاک‌های استفاده شده در سراسر دنیا را ببینید.

عده زیادی معتقدند که پلاک خودرو آن را زشت می‌کند. به همین دلیل در برخی ایالت‌ها مثل کالیفرنیا به شما اجازه می‌دهند که از یک برچسب با شماره پلاک به جای پلاک فلزی سنتی استفاده کنید.

پلاک خودروها به دلیل ضرورت ساخته شدند. در ابتدا خودروهای زیادی در خیابان‌ها نبودند و شناسایی آن‌ها آسان بود. با افزایش تعداد خودروها در سراسر جهان، دولت‌ها به راهی برای شناسایی و ردیابی آن‌ها نیاز داشتند. اولین پلاک خودرو در سال ۱۸۹۳ به عنوان یک آئین‌نامه شهری در پاریس استفاده شد. آلمان در سال ۱۸۹۶ برای فهرست کردن جمعیت رو به رشد خودروها در این کشور اولین پلاک خود را مورد استفاده قرار داد. هلند اولین کشوری بود که در سال ۱۸۹۸ یک سیاست ملی برای الزامی شدن پلاک را تصویب کرد.

چند سال بعد، آمریکا نیز به دلیل افزایش تعداد خودروها اقدامات اروپا را دنبال کرد. نیویورک از سال ۱۹۰۱ نصب پلاک روی خودروها را الزامی کرد، اما هیچگونه نهاد رسمی برای تولید آن‌ها وجود نداشت. در عوض، اهالی نیویورک مجبور بودند خودشان پلاک خود را بسازند، تا اینکه نیویورک در سال ۱۹۰۹ به طور رسمی شروع به تولید پلاک خودرو کرد. در سال ۱۹۰۳، پنسیلوانیا اولین پلاک‌های رسمی آمریکا را در اختیار مردم این کشور قرار داد. پنسیلوانیا همچنین اولین ایالتی بود که در سال ۱۹۳۱ مجوز استفاده از پلاک شخصی را صادر کرد.

امروزه پلاک‌ها برای شناسایی میلیون‌ها وسیله نقلیه استفاده می‌شوند که در جاده‌های سراسر جهان جابجا می‌شوند. حتی پلاک‌هایی از جنوبگان در این سایت وجود دارد که نشان می‌دهد خودروها در قطب جنوب هم باید قابل شناسایی و ردیابی باشند.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/3/17
اتفاقا پلاک خیلی خوبه مخصوصا پلاک های امریکای شمالی. ولی پلاک های اروپا و ژاپن و ایران رو نمیپسندم