موضوعات داغ

گران‌ترین تراکتور جهان، 109 سال قدمت و 1.5 میلیون دلار ارزش! + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

امروزه خودروهایی با برچسب قیمت میلیون دلاری صحنه جدیدی محسوب نمی‌شوند. بسیاری از خودروهای کلاسیک فراری یا آستون مارتین که متعلق به قرن بیستم هستند، امروز با قیمت‌های گزافی خرید و فروش می‌شوند. با این حال تنها خودروها نیستند که قیمت هفت رقمی دارند، بلکه یک تراکتور نیز می‌تواند ارزشی بیش از یک میلیون دلار داشته باشد!

این تراکتور ارزشمند J.I 1913 نام دارد و همان طور که از نام آن مشخص است، در سال 1913 میلادی ساخته شده است. این تراکتور اخیرا در یک حراجی به مبلغ 1.47 میلیون دلار فروخته شد. این تراکتور در جریان رویداد Aumann's 2022 Pre '30 Auction فروخته شد که در طی آن چندین تراکتور قدیمی به حراج گذاشته شده بودند. اکثر این تراکتورها در محدوده قیمتی کمتر از 200 هزار دلار به فروش رسیدند و تنها تعداد کمی همچون تراکتور J.I 1913 با ارقام میلیونی فروخته شدند.

پیش از این رکورد گران‌ترین تراکتور جهان در اختیار مدلی به نام مارشال استعماری 1910 بود. خاص بودن تراکتور J.I دلیل اصلی گران بودن آن است. شرکت سازنده این تراکتور یعنی Case تنها 500 عدد از آن‌ها را ساخته است که از این تعداد تنها پنج دستگاه تا به امروز باقی مانده‌اند.

این تراکتور مدل J.I 30-60 است که در فاصله سال‌های 1912 تا 1916 در ویسکانسین ساخته شد. موتور دو سیلندر عظیم 1885 اینچی (30.9 لیتری) قلب تپنده این تراکتور است که چرخ‌های عقب را از طریق جعبه دنده دستی تک سرعته به حرکت در می‌آورد. شرکت سازنده این تراکتور همچنان با نام Case IH فعالیت می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد