موضوعات داغ

خودروهای برقی بیشتر از مدل‌های کلاسیک به طبیعت آسیب می‌زنند

عکس مطلب اول

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که خودروهای کلاسیک در مقایسه با خودروهای پیشرفته از جمله ماشین‌های برقی، آسیب کمتری به محیط‌زیست وارد می‌کنند. این نتیجه‌گیری با توجه به کاربرد محدود خودروهای کلاسیک و استفاده روزمره از خودروهای پیشرفته و کربن حاصل از فرایند ساخت آن‌ها، به دست آمده است.

بر اساس گزارش‌های مختلف، خودروهای کلاسیک در اروپا سالانه به طور متوسط 563 کیلوگرم گاز دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند. متوسط مسافت طی شده توسط این ماشین‌ها در طول یک سال نیز حدود 1931 کیلومتر اعلام شده است.

از طرف دیگر، خودروهای مدرن، آلودگی CO2 بسیار کمتری نسبت به ماشین‌های کلاسیک دارند. در عوض به طور سالانه مسافت بیشتری را طی می‌کنند و فرایند ساخت آن‌ها آلودگی فراوانی به جای می‌گذارد.

ساخت یک خودروی سواری معمولی مثل فولکس‌واگن گلف حدود 6.8 تُن دی‌اکسید کربن به هوا منتقل می‌کند. ولی تولید یک خودروی برقی مجهز به باتری نظیر پولستار 2 باعث انتشار 26 تن گاز CO2 می‌شود. این رقم قابل‌ملاحظه به سختی از طریق رانندگی بدون آلودگی جبران می‌شود. در واقع 26 تن مساوی با میزان گاز CO2 حاصل از 46 سال رانندگی معمولی با یک خودروی کلاسیک است!

البته زمانی که وعده فرایند تولید سبز خودرو در دهه آینده تحقق یابد، این مقایسه فاقد اعتبار و بی‌معنی می‌شود. بسیاری از خودروسازان بزرگ در حال تلاش برای رسیدن به این هدف هستند. به عنوان مثال، پولستار قول داده تا سال 2030 خودرویی را به بازار عرضه کند که فرایند ساخت آن عاری از هرگونه انتشار آلودگی به محیط‌زیست باشد.

عموم افراد بر این باورند که خودروهای کلاسیک صرفا به سبب قدیمی بودن موتور و کارایی پایین، زیان بیشتری برای محیط‌زیست به بار می‌آورند. ولی داده‌ها و گزارش‌های مختلف، خلاف این موضوع را ثابت می‌کنند. نکته اصلی در نحوه ساخت و نگهداری و همین‌طور استفاده از خودروها است. وسایل نقلیه برقی اگرچه در ظاهر دوستدار طبیعت هستند، ولی فرایند ساخت آن‌ها تأثیر منفی روی محیط‌زیست می‌گذارد.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/4/3
نویسنده اصلا درکی از مطلب نداره. میزان تولید co2 خودروی مدرن رو با کارکرد خودروی کلاسیک محاسبه کرده و نتیجه گیری رو تیتر کرده! خودروی برقی بعد از 20 هزار کیلومتر در مجموع co2 کمتری نسبت به خودروی احتراق داخلی ایجاد میکنه.
1401/4/5
بله. منتها مشکل اصلی هزینه آلایندگی سنگینی که بابت ساخت خودروی برقی و باتری ها و... پرداخت می شه.