موضوعات داغ

لیست لوازم جعبه ابزار خودرو که باید تهیه کنید

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

لوازم جعبه ابزار خودرو

بعد از ثبت نام ایران خودرو و سایپا، مرحله خرید لوازم ضروری برای ماشین وجود دارد. چه مواردی در لیست موارد مورد نیاز در جعبه ابزار ماشین قرار می‌گیرد؟ جعبه‌ ابزار جعبه‌ای است که در آن ابزارآلات ضروری ماشین قرار می‌گیرد. لوازمی که در هنگام پنچری خودرو، اتمام باتری و موارد دیگری مثل آن استفاده می‌شوند. در گذشته از جعبه‌های چوبی برای قرار دادن ابزار استفاده می‌کردند ولی امروزه مدل‌های فلزی و پلاستیکی جایگزین آن شده است.

البته مشکلات اساسی اتومبیل با کمک این ابزار در یک جعبه کوچک قابل حل نیست. اما مسئله‌های جزئی و کوچک با کمک این ابزارآلات برطرف می‌شود. ما در این مقاله لیست لوازم جعبه ابزار خودرو که باید تهیه کنید را معرفی خواهیم کرد. به این ترتیب در صورت مواجه با مشکلات کوچک و بزرگ با چالش بزرگی روبه‌رو نخواهید شد. برای آشنایی با این ابزارآلات، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

1.

پیچ گوشتی دو سو و چهار سو، وسایل پرکاربردی که در همه جعبه ابزارها وجود دارد

پیچ‌گوشتی برای مشکلات مربوط به خودرو و غیر آن استفاده می‌شود. حضور مدل‌ها و اندازه‌های متفاوت آن در جعبه ابزار خالی از لطف نخواهد بود. پیچ‌گوشتی دو سو برای باز کردن پیچ‌های دو سو، خروج وسایل از شکاف اتومبیل کاربرد دارد. همچنین مدل چهارسو آن برای باز کردن شیشه روی چراغ و اتصالات چهارسو خودرو استفاده می‌شود. ضرورت این وسیله در هنگام مواجه با مشکل بیشتر مشخص می‌شود.

انواع مدل‌های پیچ گوشتی وسیله‌ای مهم برای جعبه ابزار خودرو

2.

کابل برق باتری دومین وسیله مورد نیاز در جعبه ابزار اتومبیل

شاید تصور کنید که در صورت بروز مشکل در باتری خودرو، دیگران باید کابل خود را در اختیار شما قرار دهند؛ ولی این یک تصور غلط است. با قرار دادن یک کابل باتری کوچک در جعبه ابزار، در صورت بروز مشکل به راحتی با ابزار مناسب می‌تواند مشکل خود را حل کنید. با کمک این کابل و به راحتی، کار باتری به باتری ماشین انجام خواهد شد. داشتن این وسیله در جعبه ابزار خودرو، به حل مشکل فنی و به ایمن سازی خودرو کمک بزرگی می‌کند.

کابل باتری باتری وسیله ضروری در جعبه ابزار

3.

آچار از وسایل مهم جعبه ابزار ماشین برای باز کردن پیچ‌ در ابعاد مختلف

آچار فرانسه از جمله وسایلی است که حضور آن در جعبه ابزار ماشین ضروری است. آچار فرانسه با کمک یک فک متحرک، قابلیت تنظیم برای پیچ در سایزهای گوناگون دارد. به این ترتیب در صورت بروز مشکل امکان باز و بسته کردن پیچ‌های اتومبیل به کمک این وسیله ممکن است. همچنین حضور آچار در سایزهای مختلف در جعبه‌ ابزار خودرو بسیار کمک‌کننده است. به این ترتیب خرید یک ست کامل آچار برای جعبه خودرو ضروری است.

آچار

4.

وسایل ضروری جعبه ابزار اتومبیل برای پنچرگیری لاستیک

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که هر اتومبیل با آن روبه‌رو می‌شود، پنچری آن است. وجود تایر و لوازم تعویض آن کار شما را خیلی راحت می‌کند. تایر زاپاس از جمله وسایلی است که در چک لیست خودرو قبل از سفر قرار دارد و از حضور آن در صندوق عقب باید اطمینان حاصل کرد. همچنین وجود وسایلی مثل چسب، آچار پنچر گیری و تیغ برای رفع پنچری ماشین در جعبه ابزار ضرورت دارد.

تایر پنچر خودرو

جک کلیدی‌ترین وسیله برای تعویض تایر

جک در صندوق عقب و زیر تایر زاپاس یک جایگاه مخصوص برای خود دارد. این وسیله مهم‌ترین ابزار برای باز کردن تایر پنچر است. بهتر است که قبل از هر سفر، سلامت جک خودرو را کنترل کنید. به کمک جک، ماشین به سمت بالا حرکت کرده و تایر آن خارج می‌شود. به این ترتیب تعویض تایر جدید با قدیمی امکان‌پذیر است.

آچار چرخ، دومین وسیله ضروری جعبه ابزار برای حل مشکل پنچری

بعد از حرکت ماشین به سمت بالا، مرحله دوم باز کردن چرخ قدیمی است. در این مرحله وجود آچار چرخ برای باز و بسته کردن چرخ‌های تایر ضروری است. مدل‌های مختلف آچار چرخ عبارتند از:

• آچار چرخ به‌علاوه

• آچار چرخ به شکل در

همچنین بعد خروج چرخ قدیمی، این وسیله در بستن چرخ جدید نیز کاربرد دارد.

وسایل کم‌اهمیت‌تر ولی پرکاربرد جعبه ابزار برای پنچرگیری

در برخی مواقع شی نوک تیزی چرخ ماشین را پنچر می‌کند. میله به شکل T برای بیرون کشیدن آن طراحی شده است. با استفاده از این میله دلیل سوراخی تایر کشف می‌شود. همچنین وسیله‌ای به اسم سوزن تی شکل وجود دارد که نخ پنچرگیری را به سوراخ لاستیک هدایت می‌کند. با کمک این وسیله به راحتی مشکل لاستیک را برطرف خواهید کرد.

لوازمی وجود دارند که به جای تعویض چرخ خودرو، آن را ترمیم می‌کنند. نخ، مایع و اسپری پنچرگیری مشکل قسمتی از تایر آسیب دیده را برطرف می‌کند. وجود این وسایل در جعبه شاید کم‌اهمیت ولی بسیار کمک کننده است.

5.

بکسل ماشین در صورت خاموشی به کمک سیم یدک‌کش موجود در جعبه ابزار

تنها راه‌حل بعد از خاموشی ماشین در وسط راه، بکسل کردن آن است تا به کمک یدک‌کش آن را به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه برسانید. این سیم‌ها در دو نوع فلزی و تسمه‌ای وجود دارند. میزان ضخامت و تحمل فشار مدل فلزی این وسیله خیلی بیشتر است. البته استفاده از این وسیله در صورت بروز مشکلات فنی خودرو ایمن نیست و برای مشکلات غیرفنی کاربرد دارد.

سیم بکسل فلزی

6.

اصلی‌ترین وسیله در فصل زمستان، حضور زنجیر چرخ در جعبه ابزار

زنجیر چرخ اصلی‌ترین و پرکاربردترین وسیله در فصل زمستان است. به دلیل لغزندگی جاده‌ها و خیابان‌ها وجود این وسیله در ماشین بسیار مهم است. در صورت عدم حضور زنجیر چرخ در جاده، خودرو جرمه خواهد شد. اگر قصد سفر در زمستان را دارید حتماَ یک زنجیر چرخ در اتومبیل خود قرار دهید.

زنجیر چرخ ماشین

7.

آیا مثلث احتیاط هم در لیست لوازم ضروری جعبه ابزار قرار دارد؟

مثلث احتیاط برای ماشینی است که در گوشه‌ای از خیابان دچار مشکل شده است. این وسیله برای هشدار به رانندگان دیگر است. در اطراف این وسیله از چسب شب‌رنگ استفاده شده است تا در شب روشن شود. وجود این وسیله در جعبه ابزار خودرو برای امنیت ماشینی که به خصوص در تاریکی شب دچار مشکل شده است بسیار پراهمیت است.

مثلث احتیاط

8.

استفاده از نوار چسب در ابزار ضروری ماشین برای تعمیر موقت قطعات آسیب دیده

در برخی مواقع راننده مجبور به حل مشکل خودرو به صورت جزئی هستند تا آن را به یک فرد متخصص نشان دهند. برای مثال در صورت بروز نشتی لوله یا باک بنزین، مشکل به کمک نوار چسب برطرف خواهد شد. به این ترتیب مشکل به صورت موقت تا رسیدن به اولین تعمیرگاه قابل کنترل است.

9.

حضور قیف در جعبه ابزار ماشین را فراموش نکنید

گاهی راننده مجبور به تعویض روغن یا آب ماشین می‌شود. ریختن این مایعات قسمت‌های مختلف ماشین را کثیف می‌کند و استفاده از قیف کار را ساده‌تر خواهد کرد. به همین ترتیب بهتر است که قیف را نیز در لیست لوازم ضروری ماشین در جعبه ابزار قرار دهید.

قیف

10.

چراغ قوه آخرین وسیله ضروری لوازم ضروری ماشین

برای تعمیر اتومبیل وجود نور کافی یک موضوع مهم است. گاهاَ اتومبیل در شب دچار مشکل می‌شود. در صورت قرار ندادن چراغ قوه در جعبه ابزار باید تا طلوع خورشید منتظر بمانید. اما در صورتی که این وسیله را در لیست لوازم جعبه ابزار اتومبیل خود قرار دهید، با مشکل کمبود نور مواجه نخواهید شد.

چراغ قوه

خیالی آسوده با خرید لوازم ضروری جعبه ابزار ماشین

جعبه ابزار و وسایل داخل آن مشکلات خودرو را تا رسیدن به یک تعمیرگاه برطرف می‌کند. ما در این مقاله 10 تا از وسایل ضروری جعبه ابزار خودرو را مورد بررسی قرار دادیم. وجود این وسایل در زمان بحران کمک بزرگی به شما خواهد کرد. همچنین حضور بطری آب و چند دستمال تمیز در کنار این وسایل خالی از لطف نیست.

به نظر شما حضور چه لوازم دیگری در جعبه ابزار خودرو ضروری است؟ به نظر شما کاربرد کدام وسیله بیشتر است؟ با نظرات خود ما را در مسیر ارائه مطالب راهنمایی کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد