موضوعات داغ

شرایط واردات خودرو توسط اشخاص و شرکت‌ها اعلام شد + لیست و مهلت ثبت درخواست

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

پس از نهایی شدن و اعلام آیین‌نامه واردات خودرو در اواخر هفته گذشته توسط وزارت صمت، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل این وزارت ضمن اشاره اهداف دولت در خصوص واردات خودرو اظهار نمود که برنامه واردات خودرو با هدف تنظیم بازار بوده و آیین نامه آن توسط هیئت محترم دولت تصویب شد.

منطقی در ادامه افزود که بر اساس قانون ساماندهی صنعت خودرو مجلس شورای اسلامی کشور، واردات خودرو باید همراه با انتقال فناوری باشد و همچنین برای اجرایی شدن آیین نامه واردات خودرو شرایط در نظر گرفته شده است که باید اتفاق بیافتد.

بر این اساس معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت طی اطلاعیه ای شرایط واردات خودرو توسط اشخاص و شرکت‌ها را اعلام کرد:

شرایط واردات خودرو توسط اشخاص و شرکت‌ها
ایجاد و یا استفاده از شبکه خدمات پس از فروش موجود با شرایط زیر: 1- به ازای واردات هر ۱۰۰۰ خودرو یک نمایندگی پس از فروش (برای واردات زیر ۱۰۰۰ خودرو یک نمایندگی الزامی است) 2- تامین قطعات یدکی ضروری قبل از واردات با تائید مراجع ذیصلاح 3- تامین تجهیزات، اسناد و آموزش نفرات خدمات پس از فروش
اعلام فناوری های انتقال یافته در خدمات پس از فروش
داشتن مجوز رسمی از تولیدکننده محصول جهت تضمین ارائه خدمات پس از فروش و یا انتقال فناوری
داشتن تجربه در واردات خودرو و یا به کارگیری شرکت های دارای تجربه در این زمینه
ارائه سطح انتقال فناوری در خودروهای اقتصادی برای تولید در کشور
اعلام مشخصات فنی خودرو و قیمت آن

مهلت ثبت درخواست واردات خودرو

با توجه به در الویت بودن خودروی اقتصادی جهت واردات، متقاضیان تا 19 شهریور 1401 مهلت دارند تا اسناد و مدارک بند ۳ را به مدیرکل خودرویی وزرات صمت تحویل و تا آخر شهریور ماه در کارگروه تخصصی اسناد بررسی و الویت ها جهت سیر مراحل اجرایی و بررسی صلاحیت معرفی می‌شوند.

همچنین سرمایه گذاران می‌توانند اقدام به واردات خودرو نموده و از محل فروش خودرو در صنعت خودرو سرمایه‌گذاری کنند. این دسته از افراد حقیقی یا حقوقی باید پیشنهادهای خود را در این بخش تا 19 شهریور 1401 به مدیرکل خودرویی وزارت صمت ارائه کنند.به موازات این امر جهت سرمایه‌گذاری مراحل لازم در سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران توسط متقاضی طی خواهد گردید.

جهت مناطق آزاد پیشنهادهای برای واردات خودروی برقی و نحوه اجرای زیرساخت ها تا 19 شهریور 1401 مدیرکل خودرویی وزارت صمت تحویل داده شود. شرایط واردات سایر خودروها در 20 شهریور 1401 اعلام می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد