موضوعات داغ

واردات خودرو رنو از هند به ایران

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو طی گفت‌وگویی عنوان کرد که بر اساس اخبار بنظر می‌رسد خودروسازان ایرانی در حال انجام رایزنی‌های اولیه جهت واردات رنو از مبدا هند هستند؛ مخصوصا شرکت ایران خودرو در حال فعالیت بر روی پلتفرم رنو کوئید است

مهدی دادفر از نبود انگیزه کافی برای بخش خصوصی در زمینه واردات گفت و افزود که در حال حاضر تکلیف بسیاری از مسائل مانند نرخ سود، نحوه فروش و غیره در دستورالعمل واردات مشخص نیست و به همین دلیل شرایط برای حضور واردکنندگان خصوصی مساعد نیست.

او در خصوص شرایط در نظر گرفته شده در دستورالعمل واردات خودرو گفت: دستورالعمل واردات خودرو بنظر می‌رسد با هدف ایجاد امکان واردات تنها برای شرکت‌های خودروساز دولتی آماده شده است و شرکت های سایپا و ایران خودرو با استفاده از این دستورالعمل می‌توانند خودرو وارد کنند.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خبرها حاکی از این موضوع است که خودروسازان رایزنی‌های اولیه برای واردات رنو از هند را شروع کردند و شرکت ایران خودرو در حال فعالیت بر روی پلتفرم رنو کوئید است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه دستورالعمل واردات خودرو را یک معما دانسته و گفت: مشروط نمودن تمامی امور به کارگروه‌های خاص، محدود کردن واردات با سقف و اعداد مشخص، ایجاد شروط برای واردات و محدودکردن فروش و عرضه آن در بورس که در عمل باعث از بین رفتن بخش خدمات پس از فروش می‌شود و تمامی این موارد جزو بندهایی است که روند واردات خودرو را سخت می‌کند.

او در ادامه گفت که خودروهای وارداتی با حداقل قیمتی 600 میلیون تومان عرضه خواهند شد و افزود: انجام واردات به این سبک نمی‌تواند اهداف دولت را محقق کند و مشکل بازار خودرو همچنان پابرجا خواهد ماند و با این روش افزایش قیمت‌های بالای خودرو در بازار داخلی ادامه پیدا می‌کند.

مهدی دادفر با اشاره به سقف واردات 10 الی 20 هزار دلاری برای واردات خودرو و وجود استاندارد 85گانه سازمان ملی استاندارد عنوان کرد که با سقف 10 هزار دلار امکان واردات خودرو با استاندارد 85گانه ایران وجود ندارد و امکان واردات خودرو استاندارد با این قیمت وجود ندارد.

او با بیان اینکه دولت باید به دخالت‎‌هایش در بازار خودرو خاتمه بدهد، افزود: فعالان حوزه واردات خودرو باید بتوانند آزادانه و بدون محدودیت در سقف و قیمت اقدام به واردات خودرو در جهت تنظیم بازار کنند؛ دستاورد این محدودیت‌ها در بازار این شده است که خودروهایی که نیم میلیارد تومان هم ارزش ندارند تبدیل به خودروهای 3 میلیاردی شدند و باید کاری کرد که حباب قیمت خودرو شکسته شود.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/6/22
اگر هر دولتی در ایران مردمی باشد نه در شعار بلکه با واقعیت وبه خواست های مردمش احترام بگذارد حال این دو ارابه سازان مرگ را تعطیل میکرد حال اینکه بنا بهر دلیل غیر منطقی این خواسته غالب جامعه عملی نمیشه حداقل باید این فرصت به تجار و بازرگانان ایرانی داده بشه بتوانند خودروهایی وارد کنند درشٱن و استفاده مردم با قیمت مناسب باشند نه با دستورالعمل و قوانین سختگیرانه مانع از ورود بخش خصوصی گردند