موضوعات داغ

سن فرسودگی خودروها برای شرکت در قرعه کشی خودرو چقدر است؟ + جدول

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

سرپرست مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سازمان راهداری طی گفت‌وگویی جزئیات سن خودرو برای شرکت در طرح فروش به روش جایگزینی خودروهای فرسوده در قرعه‌کشی را اعلام کرد.

علیرضا احمدی با اشاره به تحویل 2 ماهه خودروهای جایگزین خودروهای فرسوده عنوان کرد که 20 درصد از تولید شرکت‌های خودروساز به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص داده شده است و در ادامه افزود بر اساس آیین‌نامه خارج کردن خودروهای فرسوده و قانون هوای پاک، مرز سن فرسودگی معیار فرسوده بودن یک خودرو است.

او در این خصوص گفت که سن فرسودگی در خودروهای مختلف فرق می‌کند. بر اساس ماده 2 آیین‌نامه ماده 8 قانون هوای پاک، حداکثر سن فرسودگی برای خودروهای شخصی (سواری و سواری کار) 15 سال در نظر گرفته شده است.

او همچنین افزود که در خصوص خودروهای عمومی بنزینی و دوگانه‌سوز سن فرسودگی 8 سال، خودروهای عمومی پایه‌گازسوز 10 سال، خودروهای عمومی برقی 14 سال، وانت پایه‌ گازسوز 14 سال، بنزینی دوگانه‌سوز دیزلی 13 سال، اتوبوس درون‌شهری دیزلی 8 سال، اتوبوس پایه‌ گازسوز 10 سال، اتوبوس درون‌شهری برقی (بازسازی شده) 20 سال، مینی بوس و میدل باس درون‌شهری و برون شهری دیزلی 8 سال و پایه‌گاز 10 سال و برای برقی بازسازی شده 20 سال اعلام شده است.

سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در ادامه گفت که سن فرسودگی اتوبوس برون‌شهری 10 سال، کشنده، کامیون و کامیونت 16 سال، موتورسیکلت بنزینی کابراتوری 5 سال، انژکتوری 6 سال و موتورسیکلت برقی 12 سال است. برای سواری‌های دولتی سن فرسودگی 13 سال است.

علیرضا احمدی در خصوص فروش خودروسازان با هدف جایگزینی خودروهای فرسوده گفت که بر حسب پیگیری‌های مکرر ستاد و جلسات متعدد با نمایندگان وزارت صمت و خودروسازان و در راستای اجرای بند ف تبصره 7 قانون بودجه سال 1401، در طرح‌‌های جدید فروش خودروسازان‌ سهم 20 درصدی از قرعه کشی برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در نظر گرفته شده است.

وی همچنین افزود که خریدار، هنگام تحویل گرفتن خودرو جدید، باید گواهی اسقاط خودرو فرسوده خود را ارائه دهد، تخصیص 20 درصدی سهم قرعه‌کشی به خریداران در حالی است که طبق قانون بودجه تنها 10 درصد از طرح فروش خودرو به دارندگان خودروهای فرسوده تعلق می‌گیردو مصوبه جدید و تخصیص 20 درصدی، مشوق مضاعفی برای شرکت‌کنندگان در طرح اسقاط خودرو است.

علیرضا احمدی، سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پایان توضیح داد که به‌ این ترتیب افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند و مشمول این طرح خواهند بود، می‌توانند از این پس در طرح فروش خودرو، ثبت‌نام کنند و به شرط برنده شدن کد ثبت‌نامی این افراد، از ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت استعلام خواهد شد. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، خودرو فرسوده وجود داشت، منوط بر آن‌که تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط و گواهی اسقاط را ارائه دهد، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود.

جدول سن فرسودگی خودروها برای شرکت در قرعه کشی خرید خودرو

نوع خودرو سن فرسودگی
سواری و سواری کار 15 سال
خودروهای عمومی بنزینی و دوگانه‌سوز 8 سال
خودروهای عمومی پایه‌گازسوز 10 سال
خودروهای عمومی برقی 14 سال
وانت پایه‌ گازسوز 14 سال
وانت بنزینی دوگانه‌سوز دیزلی 13 سال
اتوبوس درون‌شهری دیزلی 8 سال
اتوبوس پایه‌ گازسوز 10 سال
اتوبوس درون‌شهری برقی (بازسازی شده) 20 سال
مینی بوس و میدل باس درون‌شهری و برون شهری دیزلی 8 سال
مینی بوس و میدل باس پایه‌گاز 10 سال 10 سال
مینی بوس و میدل باس برقی بازسازی شده 20 سال
اتوبوس برون‌شهری 10 سال
کشنده، کامیون و کامیونت 16 سال
موتورسیکلت بنزینی کابراتوری 5 سال
موتورسیکلت بنزینی انژکتوری 6 سال
موتورسیکلت برقی 12 سال

نظرات کاربران

3 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/7/25
چرا من خودروی فرسوده دارم مدل ۱۹۷۹تویوتا کرونا رو تحویل نمیگیرند این چه جور جایگزینی محسوب میشه این خودرو فرسوده ست دیگه
1401/7/25
منظور از حداکثر 15 سال چیه ؟ یعنی باید حتما 15 سال داشته باشه یا ماشین بیشتر از 15 سال قبول نمی کنن؟
1401/10/17
بالای ۱۵ سال اسقاط میکنن.