موضوعات داغ

شرایط پیش فروش خودروهای وارداتی در بورس چیست؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

به نظر می‌رسد برخلاف وعده وزارت صمت، بورس کالا تصمیم گرفته است تا فروش و پیش فروش خودروهای وارداتی را منوط به حضور این خودروها در کشور کند. تا پیش از این وزارت صمت اعلام کرده بود که 90 درصد خودروهای وارداتی در قالب پیش فروش عرضه می‌شوند و واردات واقعی خودروها به 10 هزار دستگاه محدود خواهد بود، با این حال بورس کالا صدور قبض انبار را برای عرضه خودروهای وارداتی در بورس به عنوان شرط عرضه این خودروها در بورس عنوان کرده است.

تا پیش از این دولت تصمیم داشت تنها 10 هزار خودرو را به صورت کامل وارد کشور کند و مابقی آن‌ها پس از پیش فروش در بورس کالا، به صورت تدریجی تا خردادماه سال آینده وارد کشور شوند. با این حال بورس کالا طی نامه‌ای به وزارت صمت اعلام کرد تنها خودروهایی اجازه عرضه در بورس را دارند که وارد گمرک‌های کشور شده باشند و قبض انبار آن‌ها دریافت شده باشد. در نتیجه تنها خودروهایی شانس عرضه در بورس را خواهند داشت که به صورت فیزیکی وارد بازار شده باشند.

خودروهای وارداتی چانگان

براساس اطلاعاتی که روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده است، بورس کالا تنها به صدور قبض و رسید از سوی گمرک اکتفا نمی‌کند و برای بررسی ورود واقعی خودروها به گمرکات کشور، تصمیم دارد تا بازرس‌های خود را به انبارهای گمرک بفرستد. البته این مساله نگران کننده نیست، چرا که پیش فروش خودروهایی که حتی وارد کشور نشده‌اند به نظر منطقی نیست! براساس طرح اولیه وزارت صمت خریداران بایستی خودروهایی را پیش خرید می‌کردند که هنوز وارد کشور نشده بودند یا حتی ثبت سفارش آن‌ها انجام نشده بود! همچنین اعلام پیش فروش خودروها در شرایطی که نرخ ارزهای خارجی روز به روز در حال رشد است، موجب اختلاف در قیمت اولیه و نهایی خودروها می‌شود. به همین دلیل ممکن است بسیاری از واردکنندگان قید ورود خودرو به کشور را بزنند و به جای آن وجه پرداختی مشتری را به همراه سودش پس دهند، مساله‌ای که قطعا از واردات خودرو و پرداخت عوارض آن طی چندماه آینده هزینه کمتری را برای شرکت‌ها به همراه خواهد داشت.

براساس پیش بینی اولیه وزارت صمت، تا پایان امسال 100 هزار دستگاه خودرو بایستی وارد کشور می‌شد حال آن‌که تعداد خودروهای ثبت سفارش شده تا این لحظه حدود 70 هزار دستگاه هستند و تعداد بسیار اندکی از آن‌ها واقعا وارد کشور شده‌اند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که برنامه واردات خودرو به اهدافش دست یابد و تعداد خودروهای وارداتی جدیدی که وارد خیابان‌های کشورمان می‌شوند، بسیار کمتر از تصورات و احتمالات اولیه خواهند بود.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/11/5
بورس کلا و وزارت صنایع به دنبال منافع خودشون هستن و هر کدوم برای دیگری ی سنگ میاندازه تا بتونه سهم بیشتری بگیره وگرنه خودرو چه ربطی به بورس داره در حقیقت این قضیه به بورس کشاندن خودرو با خودرو ارزان قیمت به دست مصرف کننده متناقض و بسیار فاصله داره اگر می‌خواهند که نمی‌خواهند خودرو رو با قیمت واقعی به مردم بدهند تمام خودرو سازهای جهان اجازه بدهند خود خودرو ساز با قیمت درب کارخانه و حفظ اشتغال در کشور و پرداخت تمام هزینه خودرو رو میفروشه هزینه از سود کارخانه پرداخت میشه ولی اینجا ایرانه هزار پدر سوختگی
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس