موضوعات داغ

موتورهای برقی بیمه نامه شخص ثالث ندارند

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

مدیر بیمه‌های اتومبیل شرکت بیمه کارآفرین گفت : موتورسیکلت‌های برقی درحال حاضر بیمه نمی‌شوند زیرا فاقد پلاک بوده یا تعرفه‌ای برای آنها تعریف نشده است.

خودروبانک به نقل از دنیای اقتصاد، گروسی گفت: موردی که درحال حاضر تعرفه ندارد و در قانون بیمه شخص ثالث سال ۹۵ گنجانده نشده، همین موتورهای برقی هستند که مانند دوچرخه تلقی می‌شوند و درحال حاضر بیمه‌نامه‌ای برای دوچرخه هم صادر نمی‌شود.

او ادامه داد: در قانون بیمه شخص ثالث قدیمی (منظور سال ۸۷) تنها وسایل نقلیه موتوری زمینی، شامل بیمه شخص ثالث می‌شدند یعنی وسیله نقلیه‌ای که دارای موتور محرک باشد که بتواند با آن موتور حرکت کند.

گروسی با اشاره به قانون جدید بیمه شخص ثالث که در سال ۹۵ قطعی شد، گفت: در این قانون وسایل نقلیه ریلی مانند واگن و قطار هم افزوده شدند که تعرفه‌های آنها هم تازه اعلام شده است مدیر بیمه‌های اتومبیل شرکت بیمه کارآفرین اذعان کرد که ابلاغیه‌ای بابت صدور بیمه‌نامه شخص ثالث برای موتورهای برقی به شرکت‌های بیمه‌ای فرستاده نشده، زیرا شماره شاسی موتور یا شماره تنه از الزامات صدور بیمه‌نامه شخص ثالث است که این موتورها فاقد این موارد هستند.

او گفت: موتورهای برقی را نمی‌شود بر اساس تعرفه موتورهای گازی بیمه کرد چون مشخصات این موتورها ناقص است و اگر یک شرکت بیمه هم این کار را انجام دهد ممکن است مبلغی که دریافت می‌کند بالاتر از حق بیمه واقعی این موتورها باشد.

گروسی نیز ادامه داد: موتورهای گازی یا دنده‌ای یک سیلندر، شتاب بیشتری ازموتورهای برقی دارند و از آنجا که حق بیمه بیمه‌نامه شخص ثالث را بر اساس قدرت موتور و شتاب وسیله نقلیه محاسبه می‌کنند، نمی‌شود حق بیمه یکسانی با موتورهای برقی داشته باشند.

او این نکته را هم گفت که آغاز حرکت موتورهای برقی با سرعت پایینی است اما موتورهای گازی و دنده‌ای با سرعت بیشتری شروع به حرکت می‌کنند که در صورت رخ دادن حادثه، خسارت بیشتری وارد می‌کنند و استفاده از تعرفه یکسان برای موتورهای گازی و برقی درست نیست.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد