موضوعات داغ

قیمت جدید خودروهای داخلی به زودی اعلام خواهد شد + جزئیات درصد افزایش قیمت

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بر اساس اخبار منتشر شده در این هفته، شرکت‌های خودروساز، بر اساس دستورالعمل شورای رقابت، قیمت‌های جدید خودروهای کارخانه‌ای را اعلام خواهند کرد. در اواخر اسفند ماه سال گذشته، تغییر قیمت کارخانه‌ای خودروها در سال 1401 به پایان رسید. سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی شورای رقابت، اعلام کرد: "امیدواریم در فروردین ماه 1402، جزییات دستورالعمل به نهاد‌های مسئول، اعلام قیمت خودرو را روشن کند." البته شنیده ها حاکی از آن است که تصمیم گیری در مورد قیمت کارخانه‌ای خودروها، توسط شورای رقابت، در این هفته انجام می‌شود.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، در ارتباط با افزایش قیمت کارخانه‌ای برخی خودرو‌های داخلی در سال 1402، اعلام کرده بود که این افزایش قیمت ممکن است در برخی خودروها کمتر و در برخی دیگر بیشتر از 30 تا 70 درصد باشد. او تأکید کرده بود که این ارقام نزدیک به واقعیت هستند، اما واقعی نیستند و براساس جلساتی که تشکیل شده بود، نتیجه گرفته شده بود که میانگین افزایش قیمت در حدود 30 تا 70 درصد است. با این حال، در برخی خودروها این ارقام کمتر و در برخی دیگر بیشتر از این باشد. بنابراین، در واقع میانگین افزایش قیمت صحیح است، اما دقیق نیست.

دادجوی توکلی در ادامه بیان کرد که شورای رقابت هیچ عددی را در مورد افزایش قیمت خودرو تایید نمی‌کند. در واقع برای تایید هر افزایش قیمت، فرمول‌ها و داده‌ها باید بررسی شوند و با در نظر گرفتن سایر جوانب افزایش قیمت کارخانه‌ای، اعلام شود. شورای رقابت انتظار دارد که با واقعی کردن قیمت فروش خودروها از درب کارخانه، به افزایش تولید و رفع بهانه زیان دهی کمک کند تا عرضه کالا افزایش یابد.

دادجوی توکلی با اشاره به اینکه افزایش قیمت خودرو در دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری پوشش داده شده است، افزود که با استفاده از فرمول کاست پلاس، کارخانه هزینه تمام شده را به علاوه یک سود عادله اعلام می‌کند. با افزایش عرضه کالا، تعادل بازار برقرار شده و دلالی‌ها از بین می‌روند و در نتیجه قیمت‌های کاذب از میان می‌روند و به طور عمومی شاهد قیمت‌ها خواهیم بود.

نظرات کاربران

5 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/1/14
قرعه کشی حدف شود مردم ازکارخانه خرید کنند دلالی خودرو از بین میرود
1402/1/14
قیمت های جاری تا قبل از سال 1402 بسیار بیشتر از ارزش تولیدات (خصوصا ایرانخودرو) و مسلما بیشتر از دوبرابر قیمت تمام شده هستند.
برای مثال سمند قدیمی با قیمت کمتر دارای داشبورد با جنس پلاستیک خشک نبود! اما تمام تولییدات جاری ایرانخودرو حتی آنهایی که بهای کذایی سرم سام آوری همچون دنااتومات! و تارا اتومات دارند به شدت بی کیفیت تر از سمند ساده یک دهه قبل هستند. و ماشین ارزانتری هستند.

این بدان معناست که عیلرغم افزایش مدام قیمت، در جای جای خودرو تحویل داده شده کم فروشیه بیشتر و بیشتر صورت گرفته
تا آنجا که سایز ضخامت ورق بکار رفته در این ماشین ها بارها کمتر و کمتر شده تا انجا که بیشتر به کاغذ شباهت دارند
بطور مثال ورق بدنه تارا که همه دیده ایم و دفاعیه عجیب سازنده را هم در مورد آن دیدیم

کیسه هوای انبوهی از تولیدات داخلی باز نشد و هیچ اقدام عملی و مشخصی هم برای ان صورت نگرفت
نه امنیتی باقی مانده
نه حتی با تخلفات متعدد در زمینه صحت مشخصات فنی محصول فروخته شده کارخانه و زیر سوال بودن عینی و عملی آمار و ارقام... از مقدار مصرف بنزین گرفته تا قدرت اسب بخار اعلام شده رسمی...

و مدام اعلام میشود در حال ضرر کردن هستند چطور میشود از یک ماشین فرضی 200 میلیون تومانی ، 100 میلیون برداشت و فقط با 100 میلیون انرا جمع کرد و به قیمت 400 میلیون آنرا با بگیرو ببند های مضحک رنگ وارنگ عرضه کرد یا حتی در بورس تا قیمتهایی نزدیک به 750 میلیون تومان!
و مدعی هم بود در حال ضرر دادن هستیم.

اصلا باید توضیح بدهند ضرر را به چه چیزی میگویند!
1402/1/16
باشما موافقم
1402/1/16
خوب تورم مهار شد
دولت انقلابی و رسانه کار خودشان را کردند
الان دوماه است زمین و زمان بهم ریختن که قیمت خودور باید افزایش پیدا کند
حوقوق کارگر و کارمند ۲۰ درصد افزایش پیدا کند
اما خودرو ساز ۵۰ درصد
عدالت کجا رفت ؟
1402/1/17
سلام من تیبا دو میخرم به این زودیا