موضوعات داغ

چگونه یک روزه گواهینامه موتور بگیریم؟ راهنمای گام به گام دریافت گواهینامه موتور در یک روز + فیلم

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

جانشین پلیس راهور اعلام کرد که بیشتر موتورسیکلت‌سوارانی که به دنبال حصول گواهینامه موتورسیکلت هستند، به دلیل زیاد بودن هزینه و مدت زمان لازم برای اخذ این مدرک، صرف نظر می‌کنند. جهت رفع این مشکل، سعی شده است تا با هزینه کمتری و در طی یک روز، گواهینامه مورد نیاز را صادر کنیم.

به منظور فراهم کردن این خدمت در هر دوره، شرایط موجود بررسی و بهینه‌سازی می‌شود. به همین دلیل، سیاست‌گذاران همواره سعی می‌کنند تا با هدف ارائه خدمت بهتر، شرایط مناسبی را برای درخواست‌کنندگان این مدرک فراهم کنند.

ویدیو توضیحات پلیس راهور در مورد دریافت گواهینامه موتور در یک روز

دریافت یک روزه گواهینامه موتور

در صورتی که شما دارای موتورسیکلت هستید و به دنبال تهیه گواهینامه‌ای سریع و آسان هستید، می‌توانید از خدمات گواهینامه یک روزه استفاده کنید. برای دریافت این گواهینامه، شما باید به شهرک آزمایش در تهران مراجعه کرده، با ارائه مدارک شناسایی، امضای منشور اخلاقی و قانونی، و احراز آدرس پستی، هزینه مربوطه را پرداخت کنید. با این روش، هزینه‌های شما تا 60 درصد کاهش می‌یابد و گواهینامه برای شما در اسرع وقت صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که این خدمت فقط برای افراد واجد شرایط و دارای موتورسیکلت در نظر گرفته شده است.

گواهینامه یک روزه موتورسیکلت چیست؟

داشتن گواهینامه، یکی از مهمترین و ضروری ترین مدارک برای رانندگی وسایل نقلیه در داخل و خارج از شهر است. افرادی که بدون این مدرک وسیله نقلیه را به حرکت درمی‌آورند، تخلف کرده و با جریمه و مجازات مواجه خواهند شد. برای همین، دارندگان وسایل نقلیه، ابتدا باید گواهینامه رانندگی مرتبط با آن را تهیه کنند.

از آنجایی که رانندگی موتورسیکلت از لحاظ هزینه‌ها و یادگیری، نسبت به رانندگی خودرو ساده‌تر است، بسیاری از افراد بدون داشتن گواهینامه، موتورسیکلت رانی را شروع می‌کنند که این موضوع می‌تواند باعث افزایش تصادفات و جرایم رانندگی گردد. به همین دلیل، دولت طرحی به نام "گواهینامه یک روزه" را به منظور تسهیل در فرآیند اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکلت تدوین کرده است. با این روش، فرد متقاضی می‌تواند با ارائه مدارک مشخص، درکمتر از 24 ساعت، گواهینامه خود را دریافت کند.

گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

شرایط گواهینامه یک روزه موتورسیکلت چیه؟

دولت به منظور تسهیل در فرآیند صدور گواهینامه رانندگی برای افراد دارای موتورسیکلت، طرحی به نام "گواهینامه یک روزه" را پیش بینی کرده است. این طرح در حال حاضر در شهرک آزمایش تهران، در آموزشگاه مخصوص پلیس راهنمایی و رانندگی در حال برگزاری است. با این طرح، افرادی که از موتورسیکلت برخوردار هستند ولی هنوز گواهینامه رانندگی ندارند، می‌توانند با ارائه مدارک شناسایی و اثبات توانایی عملی در رانندگی موتورسیکلت، بدون نیاز به آزمون کتبی، در کمتر از 24 ساعت با هزینه ای که تا 60 درصد کاهش یافته است، گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که این طرح فقط در خصوص موتورسیکلت برگزار می‌شود.

برای دریافت گواهینامه یک روزه بدون آزمون کتبی، باید شرایط خاصی رعایت شود.

در ادامه، شرایطی که باید برآورده شوند برای دریافت گواهینامه یک روزه را مرور می‌کنیم:

1- داشتن سن قانونی: فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

2- داشتن مدارک مورد نیاز: مدارک شناسایی مثل کارت ملی و شناسنامه نیاز است و در تیترهای بعدی به تفصیل درباره آن ها توضیح داده خواهد شد.

3- انجام آزمایشات پزشکی: آزمایش‌هایی مانند آزمایش گروه خونی، معاینه چشم و سلامت فیزیکی برای دریافت گواهینامه یک روزه لازم است.

4- پرداخت هزینه گواهینامه: فرد متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه دریافت گواهینامه یک روزه را داشته باشد.

5- قبولی در آزمون عملی: آزمون عملی برای دریافت گواهینامه یک روزه لازم است.

6- داشتن موتورسیکلت با پلاک: برای دریافت گواهینامه یک روزه، فرد باید موتورسیکلت با پلاک داشته باشد.

7- احراز آدرس پستی: فرد متقاضی باید آدرس پستی خود را به صورت کامل اعلام کند.

8- امضای تعهدنامه و منشور قانونی: فرد متقاضی باید تعهدنامه و منشور قانونی مربوط به رعایت قانون‌های حاکم بر رانندگی و استفاده از موتورسیکلت، به همراه چکیده آن را امضا کند.

مراحل و نحوه ثبت نام گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

در صورتی که شما به دنبال دریافت گواهی‌نامه رانندگی یک‌روزه یا گواهی‌نامه بدون آزمون کتبی هستید، می‌توانید به آموزشگاه پلیس راهنمایی و رانندگی در شهرک آزمایش مراجعه کنید. در حال حاضر، این طرح به صورت آزمایشی در این آموزشگاه اجرا می‌شود و در آینده در سراسر کشور قابل دسترسی خواهد بود.

برای ثبت نام دریافت گواهی‌نامه یک‌روزه، باید مدارک خود را ارائه داده، آزمون‌های سلامت را پشت سر بگذارید و هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید. در صورت قبولی در آزمون، می‌توانید در همان روز گواهی‌نامه خود را تحویل بگیرید.

ثبت نام گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام گواهینامه یک روزه موتورسیکلت چیه؟

برای دریافت گواهینامه یک‌روزه یا گواهینامه بدون آزمون، شما نیاز دارید به:

۱. مدارک هویتی از قرار شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند

۲. مدارک معاینات چشم، تاییدیه پزشکی مبنی بر سلامت جسمانی و روانی و مدارک مربوط به آزمایشات تعیین کننده گروه خونی

۳. فیش واریز هزینه آزمون گواهینامه یک‌روزه

۴. مدارک داشتن موتور سیکلت با پلاک معتبر

۵. مدارک مربوط به محل سکونت، جهت احراز آدرس پستی؛ این مدرک می‌تواند سند مالکیت، فیش گاز و آب و برق و یا اجاره نامه و ... باشد

۶. مدارک مربوط به تعیین وضعیت نظام وظیفه، اعم از کارت معافیت از سربازی یا کارت پایان خدمت و ...

۷. عکس سه در چهار

حداقل داشتن این مدارک، شرط لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه یک‌روزه است.

هزینه ثبت نام گواهینامه یک روزه موتورسیکلت چقدر است؟

به طور خلاصه، هزینه ثبت نام گواهینامه موتورسیکلت یک روزه یا بدون آزمون در حال حاضر 325 هزار تومان است که نسبت به قبل تا 60 درصد کاهش داشته است. در گذشته، هزینه دریافت گواهینامه موتور سیکلت حدود 700 هزار تومان بود که شامل 505 هزار تومان برای آزمون عملی و تئوری و 200 هزار تومان برای معاینات پزشکی و خرید کتاب بود. با حذف آزمون آیین نامه و عدم نیاز به شرکت در کلاس آموزشی، هزینه مربوط به کتاب و آموزش عملی حذف شده و باقی هزینه‌ها نیز تا 60 درصد کاهش یافته است.

جدول هزینه های گواهینامه موتورسیکلت یک روزه

عنوان هزینه قبل از طرح گواهینامه یک روزه گواهینامه یک روزه
آزمون عملی و تئوری 505 هزار تومان حذف شده
معاینات پزشکی و خرید کتاب 200 هزار تومان حذف شده
مجموع حدود 700 هزار تومان 325 هزار تومان

نظرات کاربران

4 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/3/7
من اسکوتر دارم که خوب اتوماته، با اون میتونم امتحان بدم؟
1402/6/16
هنوزم این طرح فعاله؟
1402/7/17
گواهینامه ساده ایرانیان فقط فعال است جوابهای سایت را تا آخر ادامه دهیدبرای واریز مبلغ فقط پیامک یکبار مصرف قبول می کند محل خلیج بلوار رهنما موتور خودتان را برای رفت و آمد میتوانید ببرید ولی برای امتحان از موتور آزمایشگاه استفاده می شود
1402/8/2
سلام آدرس سایت ثبت نام رو می خواستم