موضوعات داغ

کدام خودروها شامل مالیات می شوند؟ + جزئیات جدید از مالیات خودروهای لوکس

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

سخنگوی سازمان امور مالیاتی، جزئیات دریافت مالیات از خودروهای لوکس در سال جاری را بیان کرد.

مهدی موحدی بک‌نظر درباره دریافت مالیات از داشتن بیش از یک خودرو یا مسکن، عنوان کرد: ما قانونی برای دریافت مالیات از چندین خودرو نداریم، اما مالیاتی که در چند سال اخیر با تصویب قوانین بودجه سالانه اعمال شده است، مربوط به مالیات بر خودروهای لوکس و گران‌قیمت و املاک لوکس است که از سال ۱۴۰۰ در قوانین بودجه درج شده است.

وی افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۲ نیز مالیات بر خودروی لوکس وجود دارد. در سال گذشته هم این موضوع مطرح بود. افرادی که خودرویی با ارزش بیش از یک‌ ونیم میلیارد تومان داشتند، به عنوان خودروی لوکس شناخته می‌شدند و مالیات می‌پرداختند. امسال نیز بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۲ مبلغ ۳ میلیارد تومان برای خودروی لوکس در نظر گرفته شده است؛ به این معنی که خودروهایی که ارزش آنها کمتر از ۳ میلیارد تومان باشد، مالیاتی ندارند، اما هر خودرویی که ارزش آن بیش از ۳ میلیارد باشد، به عنوان لوکس شناخته شده و از ابتدای سال جاری مشمول یک‌درصد مالیات می‌شوند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که اگر یک خانوار چند خودرو داشته باشد که ارزش کل آنها بیش از ۳ میلیارد تومان باشد، گفت: قانون در مورد ارزش کل خودروها صحبتی نکرده است، اما تاکید دارد که اگر ارزش یک خودرو بیش از ۳ میلیارد باشد، امسال مشمول مالیات بر خودروی لوکس می‌شود.

به گفته موحدی بک‌نظر، اگر شخصی ۱۰ درصد سهام خودروی پراید را داشته باشد، طبق قانون امسال مشمول قانون خودروی لوکس نمی‌شود.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/3/24
جمله آخر رو متوجه نشدم! سهام خودروی پراید دیگه چه سمیه؟