موضوعات داغ

واردات خودرو بالای 40 هزار دلار همچنان ممنوع، آزادسازی خودروهای ثبت سفارش پیش از ممنوعیت

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بر اساس تصمیمی که هیئت وزیران در تاریخ ۹ دی ماه سال ۱۳۹۶ اتخاذ کرده بود، واردات خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار و همچنین خودروهای با ظرفیت موتوری بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی به کشور ممنوع شد.

طی روزهای گذشته، اداره گمرک ایران در یک بخشنامه به تمامی گمرکات اجرایی کشور اعلام کرده است که تصمیمی که هیئت وزیران در سال ۱۳۹۶ گرفته بود واردات خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار را ممنوع می‌کرد، ابطال شده است، اما متاسفانه برداشت از این نامه اشتباه بوده و ممنوعیت واردات 40 هزار دلار به بالا همچنان به قوت خود باقی است و تنها خودروهایی که پیش از اعلام ممنوعیت ثبت سفارش قانونی شده است می‌توانند وارد کشور شوند.

با توجه به تصمیمی که هیئت عمومی دیوان عدالت اداری اتخاذ کرده و به اطلاع رسانده است، بندهای ۱ و ۳ تصویب‌نامه سال ۹۶ هیئت وزیران در خصوص تسری مبانی حقوق ورودی و ممنوعیت واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار به ثبت سفارش‌های معتبر در زمان ورود به اماکن گمرکی، مناطق اقتصادی ویژه و مناطق آزاد منتقل شده است.

به همین ترتیب، امکان ورود خودروهایی که با ارزش ۴۰ هزار دلار یا بیشتر که قبل از اعلام ممنوعیت وارد شده‌اند و دارای مدارک معتبر هستند، به سرزمین اصلی وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که همچنان بر اساس بخشنامه هیئت دولت دوازدهم در تاریخ ۹ دی ماه سال ۱۳۹۶ واردات خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار به کشور ممنوع است و وارداتی در این خصوص انجام نخواهد شد و این برداشت که از بخشنامه در خصوص آزادسازی واردات بالای 40 هزار دلار اشتباه بوده و این ممنوعیت خودخواسته و غیرکارشناسی ادامه دارد.

در تبصره ۲ ماده ۱۳ این این بخشنامه آمده است که ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار ممنوع است.

متن کامل مصوبه ممنوعیت واردات خودرو بالای 40 هزار دلار و 2500 سی سی

هیئت وزیران در جلسه 1396/9/22 به‌پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد متون زیر به‌عنوان مواد (13)، (14)، (15)، (16) و (17) به آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو موضوع تصویب‌نامه شماره 18758 لت 28817هـ مورخ 1382/4/10 و اصلاحات بعدی آن موضوع تصویب‌نامه‌های شماره 247297 /ت47722هـ مورخ 1390/12/15 و شماره 160253/ت153548 مورخ 1395/12/16 اضافه می‌شود ماده 13 واردات خودروی سواری با توجه به ماده (4) قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان ـ مصوب 1388 ـ منوط به داشتن نمایندگی رسمی و همچنین زیرساختهای لازم و کافی جهت ارایه خدمات پس از فروش و اخذ تأییدیه‌های لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.

تبصره 1 ـ واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی در صورت عقد قرارداد ارایه خدمات پس از فروش واردکننده با نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است.

تبصره 2 ـ ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از 40/000 دلار (CFR) ممنوع است.

تبصره 3 ـ ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی ممنوع است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد