موضوعات داغ

قانون واردات خودرو کارکرده توسط رئیس جمهور ابلاغ شد + جزئیات

عکس مطلب اول

در نامه‌ای ارسالی به دستگاه‌های اجرایی، مصوبه قانونی مربوط به واردات خودروهای کارکرده توسط رئیس‌جمهور اعلام گردید. ابراهیم رئیسی، با اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو را که در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 28 خرداد 1402 تصویب و پس از تأیید شورای نگهبان در تاریخ 14 تیر 1402 به تأیید رسیده بود، به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور ابلاغ نموده است.

مطابق این قانون، مواد (11) تا (13) به قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب سال 1400 و اصلاحات بعدی آن الحاق خواهند شد. به تبصره (6) ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق ورودی گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین‌آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها که در سال 1371 تصویب شده بود، اصلاحاتی صورت خواهد گرفت و تبصره (8) ماده واحده مذکور حذف خواهد شد.

علاوه بر این، استفاده از استانداردهای ملی کشور یا استانداردهای کشور مبدأ تولیدکننده برای خودروهای وارداتی موضوع این قانون با تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست امکان‌پذیر خواهد بود.

ماده واردات خودروهای کارکرده در قانون ساماندهی صنعت خودرو

ماده 11- به منظور تنظیم بازار خودرو، واردات خودروهای کارکرده مجاز می‌باشد.

ماده 12- تبصره (6) ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق ورودی گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین‌آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها- مصوب 1371- به شرح زیر اصلاح و تبصره (8) ماده واحده مذکور حذف می‌شود:

ماده 13- استفاده از استانداردهای ملی کشور و یا استانداردهای کشور مبدأ تولیدکننده برای خودروهای وارداتی موضوع این قانون، با تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست امکانپذیر است.

همچنین، رئیس‌جمهور در ادامه، قانون الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 را که در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 5 تیر 1402 تصویب و پس از تأیید شورای نگهبان در تاریخ 21 تیر 1402 به تأیید رسیده بود، برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ نموده است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد