موضوعات داغ

واردات خودروهای کارکرده از دریافت تایید استاندارد و محیط زیست معاف شد + نامه

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بر اساس نامه‌ای که از سوی وزارت صمت ابلاغ شده، واردات خودروهای کارکرده از تایید سازمان استاندارد و محیط زیست معاف شده است.

در این نامه ضوابط اجرایی جدیدی برای واردات خودرو طبق قانون بودجه سال 1402 ابلاغ شده است.

این ضوابط شامل معافیت خودروهای کارکرده و همچنین خودروهای نو از برخی مجوزهای قبلی است.

به نظر می‌رسد با این ضوابط جدید، فرآیند واردات خودروهای نو و کارکرده برای واردکنندگان تا حدودی تسهیل خواهد شد. البته لازم است کیفیت و استانداردهای ایمنی نیز در واردات رعایت شود.

اولین سرویس دوره‌ای خودرو پیکاپ تاگا در نمایندگی رسمی این شرکت با رعایت آیین نامه اجرایی بند ص تبصره 7 قانون بودجه سال 1402 انجام شد. طبق این بند، خودروهای وارداتی می‌توانند به صورت نو و کارکرده (کمتر از 5 سال) ثبت سفارش شوند. برای سفارش‌گذاری خودروهای کارکرده، تاییدیه سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط زیست و کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت لازم نیست، اما خودروهای نو باید تمامی این تاییدیه‌ها را دریافت کنند.

همچنین، آیین نامه بیان می‌کند که شبکه خدمات پس از فروش برای کالاهایی که از محل این بند ثبت می‌شوند، باید تایید وزارت صمت را دریافت کند. همچنین، بررسی و صدور مجوزهای فنی برای خودروهای درون شهری به شهرداری و برای خودروهای برون شهری به سازمان راهداری ارجاع داده خواهد شد.

تا اطلاع ثانوی، محل تامین ارز برای واردات خودرو به عهده خود وارد کننده قرار دارد و وارد کننده می‌تواند از ارز صادراتی خود یا ارز صادراتی دیگران برای ثبت سفارش استفاده کند.

درباره کد تعرفه‌های مشمول، دو فیلد جدید با قبض انبار قبل و بعد از سال 1402 در نظر گرفته شده است. قبل از سال 1402، این تعرفه‌ها از بررسی سقف رتبه بندی معاف هستند، اما از سال 1402 به بعد مشمول بررسی سقف رتبه بندی خواهند بود.

لازم به ذکر است که امکان ثبت سفارش با دو فیلد قبل و بعد از سال 1402 در یک پرونده وجود ندارد و بررسی تاریخ قبوض به گمرک ایران سپرده شده است.

منبع تصاویر: عصر خودرو

نامه واردات کارکرده 2

نامه واردات کارکرده 1

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/6/13
اون قسمت که میگه تا اطلاع ثانوی برای تامین ارز خیلی جالبه یعنی ممکنه حرفشون عوض کنن . برداشت من این بود که برای واردات کارکرده ها ثبت سفارش و منشا ارز لازمه و نمیشه از دلار خانگی استفاده کرد
1402/6/13
این همون آیین نامه ای هست که قرار بود در هیت دولت تصویب شود یا هنوز باید منتظ تایید هیت دولت بود؟