موضوعات داغ

دو محصول چینی در بین فینالیست های خودرو سال اروپا ۲۰۲۴ + لیست

عکس مطلب اول

نامزدهای خودروی سال در اروپا ۲۰۲۴ مشخص شده‌اند و جالب اینکه در بین ۲۸ خودرو، ۷ مدل آن‌ها تولید چین هستند. به بیان بهتر، ۲۵ درصد ماشین‌های نامزد در رقابت خودروی سال اروپا ۲۰۲۴ را می‌توان به عنوان خودروهای چینی برچسب‌گذاری کرد.

مدل‌های کاندید برای کسب لقب خودرو سال اروپا ۲۰۲۴ عبارت‌اند از: بی‌ام‌و سری ۵، بی‌ام‌و Xm، بی‌وای‌دی آتو۳، بی‌وای‌دی دلفین، بی‌وای‌دی هان، بی‌وای‌دی سیل، فیات 600e، فورد برانکو، هوندا CR-V، هوندا e:NY1، هوندا ZR-V، هیوندای آیونیک۶، هیوندای کونا، جیپ گرند چروکی، کیا EV9، لکسوس RZ، لوسید ایر، مرسدس بنز E-Class، شاسی‌بلند مرسدس ای کیو EQE، نیو ET7، پژو E-3008/3008، رنو اسکیپ، رنو سینیک، اسمارت #1، تویوتا C-HR، تویوتا پریوس، فولکس‌واگن ID.7 و ولوو EX30.

در این لیست ۲۸تایی، سهم خودروهای چینی، ژاپنی و کره‌ای به ترتیب ۲۵، ۲۱.۴ و ۱۰.۷ درصد است. درضمن، ۱۷.۸ درصد مدل‌ها به شرکت‌های آلمانی، ۱۰.۷درصد متعلق به شرکت‌های فرانسوی و ۳.۷ درصد متعلق به شرکت‌های ایتالیایی هستند. خودروهای آمریکایی نیز ۱۰.۷ مدل‌های موجود در این لیست را تشکیل می‌دهند.

هر یک از این کاندیدها، خودروی جدیدی است که در حال حاضر یا در آینده نزدیک در حداقل ۵ بازار اروپا به فروش می‌رسند. انتخاب خودرو سال اروپا ۲۰۲۴ در دو مرحله رأی‌گیری صورت می‌گیرد و ۵۹ داور از ۲۲ کشور در این پروسه حضور دارند. البته روسیه هنوز در تعلیق به سر می‌برد و مجاز به قضاوت نیست. در مرحله اول، لیست کاندیدها به ۷ خودرو کاهش می‌یابد و برنده نهایی در تاریخ ۲۶ فوریه در نمایشگاه ژنو اعلام می‌شود. فینالیست‌های رقابت بر سر این عنوان در حال حاضر مشخص شده‌اند که در بخش پایانی مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی ۷ خودرو چینی کاندید برای لقب خودرو سال در اروپا ۲۰۲۴

ماشین‌های بی‌وای‌دی Otto3، بی‌وای‌دی Dolphin، بی‌وای‌دی Han، بی‌وای‌دی Seal، نیو ET7، اسمارت #1 و ولوو EX30 هفت کاندید چینی برای دریافت لقب خودروی سال اروپا هستند. ولی چرا ولوو EX30 و اسمارت #1 به عنوان خودروهای چینی در نظر گرفته شده‌اند؟

در سال ۲۰۲۰، جیلی ۵۰ درصد از سهام Smart را از مرسدس بنز خریداری کرد. این دو شرکت تصمیم به تولید نسل جدیدی از مدل‌های تمام برقی اسمارت گرفتند. در سال ۲۰۲۱، جیلی و مرسدس بنز جوینت ونچر اسمارت اتومبیل را تأسیس کردند که دفتر آن در نینگبوی هانگجو در استان ژجیانگ قرار دارد. در این سرمایه‌گذاری مشترک، مرسدس مسئول طراحی خودروهای برقی اسمارت است و جیلی روی مهندسی تمرکز دارد. نخستین محصول JV جیلی و مرسدس، اسمارت #1 بر اساس پلتفرم SEA و توسط شرکت Viridi ساخته شده که یکی از زیرمجموعه‌های جیلی است. باتری #1 محصول CALB بوده و مرسدس روی ظاهر و کابین خودرو کار کرده و به همین خاطر عبارت «styles by Mercedes» روی ستون B به چشم می‌خورد.

خودروهای چینی در لیست کاندیدهای COTY 2024

از طرف دیگر، ولوو EX30 نیز روی پلتفرم SEA جیلی ساخته شده است. پک باتری به‌کاررفته در خودرو متعلق به جوینت ونچر جیلی- سانوُدا بوده و موتور الکتریکی آن توسط Viridi ساخته می‌شود. جالب اینکه EX30 و #1 هر دو در کارخانه هائوچینگ جیلی واقع در استان ژجیانگ به تولید می‌رسند. از همه مهم‌تر، ولوو هم‌اینک تحت مالکیت جیلی فعالیت می‌کند. بنابراین می‌توان گفت اگرچه اسمارت #1 و ولوو EX30 دارای میراث اروپایی هستند، ولی در حقیقت در دسته خودروهای چینی قرار می‌گیرند.

محصولات چینی در بین فینالیست‌های خودروی سال اروپا ۲۰۲۴

مرحله اول انتخاب خودروی سال اروپا ۲۰۲۴ به پایان رسیده و ۷ کاندید این رقابت مشخص شده‌اند. در بین فینالیست‌ها، دو خودروی بی‌وای‌دی Seal و ولوو EX30 محصول کشور چین هستند. به بیان دیگر، جیلی و بی‌وای‌دی در کنار ۵ خودروساز دیگر برای برنده شدن با یکدیگر رقابت می‌کنند. خودروی سال اروپا در ۲۶ فوریه سال ۲۰۲۴ در نمایشگاه اتومبیل ژنو اعلام می‌شود.

بی‌ام‌و سری۵، کیا EV9، پژو E3008/3008، رنو سینیک و تویوتا C-HR سایر فینالیست‌های رقابت بر سر عنوان خودروی سال اروپا ۲۰۲۴ را تشکیل می‌دهند. مشخصات این ماشین‌ها را به طور خلاصه در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بی‌وای‌دی Seal

BYD Seal

امسال برای نخستین بار، دو خودروی چینی وارد لیست فینالیست‌ها شده‌اند. بی‌وای‌دی سیل یک سدان تمام برقی سایز متوسط است که از زبان طراحی Ocean Aesthetics پیروی می‌کند. این ماشین حدود ۴.۸ متر طول داشته و فاصله دو محور آن به ۲.۹۲ متر می‌رسد. نمایشگر ۱۵.۶ اینچی قابل چرخش اطلاعات سرگرمی، نمایشگر ۱۰.۲۵ اینچی پشت فرمان و سیستم صوتی Dynaudio به همراه ۱۲ بلندگو، جزو امکانات درون کابین خودرو به حساب می‌آیند. سیل در اروپا با دو پیشرانه متفاوت عرضه شده است. مدل اول از یک موتور الکتریکی ۳۱۳ اسب بخاری استفاده می‌کند که چرخ‌های عقب را به حرکت می‌اندازد. باتری ۸۲.۵ کیلووات ساعتی در صورت شارژ کامل به خودرو اجازه می‌دهد مسافتی حدود ۵۷۰ کیلومتر را طی کند. بالاترین تریم BYD Seal دارای ۲ موتور الکتریکی است که قدرتی حدود ۵۳۰ اسب بخار را به وجود می‌آورند. این نسخه مجهز به باتری ۸۲.۵ کیلووات ساعتی بوده که از محدوده پیمایشی آن به ۵۲۰ کیلومتر پشتیبانی می‌کند.

ولوو EX30

ولوو EX30

شاسی‌بلند کوچک Volvo EX30 روی پلتفرم SEA جیلی ساخته شده و زبان طراحی آن با چراغ‌های Thor Hammer به خوبی قابل تشخیص است. علیرغم جثه کوچک، کابین خودرو فضای باز و جاداری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. یک نمایشگر بزرگ عمودی در وسط داشبورد قرار گرفته که کار با سیستم اطلاعات سرگرمی را بسیار راحت می‌کند. ولوو EX30‌ نیز در دو تریم متفاوت روانه بازار اروپا شده است. مدل پایه از یک موتور الکتریکی ۲۶۸ اسب بخاری استفاده می‌کند که با باتری ۶۹ کیلووات ساعتی جفت شده است. این باتری با شارژ کامل، قابلیت پیمایش ۴۸۰ کیلومتر مسافت را برای خودرو فراهم می‌آورد. تریم دیگر مجهز به دو موتور با مجموع خروجی ۴۲۲ اسب بخار است و برد پیمایشی باتری ۶۹ کیلووات ساعتی آن به ۴۶۰ کیلومتر می‌رسد.

بی‌ام‌و 5-Series

بی ام و سری۵

سدان لوکس سایز متوسط بی ام تنها مدل در بین فینالیست‌ها است که از پیشرانه‌های بنزینی، دیزلی، پلاگین هیبرید و برقی بهره می‌گیرد. خودروهای eDrive40 و xDrive40 مدل‌های برقی سری۵ هستند. بی‌ام‌و i5 eDrive از یک موتور الکتریکی با ۳۳۵ اسب بخار قدرت و ۴۱۶ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کند که روی محور عقب نصب شده است. پلاگین هیبرید 550e xDrive نیز به پیشرانه ۳ لیتری ۶ سیلندر مجهز بوده و ۴۸۳ اسب بخار را به چهار چرخ انتقال می‌دهد. باتری ۱۹.۴ کیلووات ساعتی این ماشین با هر شارژ تا ۶۴ کیلومتر مسافت را تحت پوشش قرار می‌دهد. تریم‌های مختلف سری۵ در سال آینده رسما معرفی می‌شوند.

پژو E3008/3008

پژو E3008

پژو E3008/3008 یکی دیگر از فینالیست‌های جذاب Coty 2024 است که با ظاهر آینده‌نگرانه و المان‌های ابتکاری و خلاقانه خود، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. شاسی‌بلند فرانسوی روی پلتفرم STLA Medium سوار است و پیشرانه الکتریکی آن حدود ۱۹۰ اسب بخار قدرت دارد. به لطف باتری ۷۳ کیلووات ساعتی، برد پیمایشی E3008 به ۶۲۰ کیلومتر می‌رسد.

کیا EV9

کیا EV9

شاسی‌بلند EV9 نخستین خودروی تمام برقی کیا با سه ردیف صندلی است و فضای بسیار آسوده‌ای را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. ردیف وسط به صندلی‌های کاپیتان مجهز هستند که با قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه، به سرنشین امکان تعامل مستقیم با صندلی‌های مجاور را می‌دهد. این خودرو به صورت دیفرانسیل عقب و دو دیفرانسیل در دسترس مشتریان اروپایی قرار می‌گیرد و باتری ۹۹.۸ کیلووات ساعتی آن، از محدوده پیمایشی ۵۷۸ کیلومتر پشتیبانی می‌کند. مدل دیفرانسیل عقب به یک موتور ۲۰۳ اسب بخاری مجهز است. مدل‌های دودیفرانسیل قوای حرکتی خود را از پیشرانه الکتریکی ۳۸۳ اسب بخاری دریافت می‌کنند و در صورت شارژ کامل باتری، قادر به پیمایش ۵۳۲ کیلومتر هستند. شتاب صفر تا صد مدل تک‌دیفرانسیل در مدت‌زمان ۹.۲ ثانیه و شتاب مدل‌های دودیفرانسیل در مدت‌زمان ۵.۳ ثانیه مدیریت می‌شود.

رنو Scenic

رنو سینیک

نسل پنجم سینیک با پسوند E-Tech یک خودروی خانوادگی متعلق به سگمنت C است. این ماشین ۴۴۷۰ میلی‌متر طول داشته و فاصله بین دو محور آن به ۲۸۷۵ میلی‌متر می‌رسد. حدود ۲۴ درصد متریال به‌کاررفته در تولید این خودرو از مواد بازیافتی تشکیل شده و ۹۰ درصد جرم خودرو از جمله باتری آن، قابلیت بازیافت دارد. در کابین به جای چرم، از مواد سازگار با محیط‌زیست استفاده شده است. سینیک در سه تریم متفاوت در دسترس مشتریان اروپایی قرار دارد. نسخه پرچم‌دار این خودرو به پیشرانه الکتریکی ۲۱۵ اسب بخاری مجهز بوده که باتری ۸۷ کیلووات ساعتی آن، امکان پیمایش مسافت ۶۱۰ کیلومتر را فراهم می‌آورد.

تویوتا C-HR

تویوتا C-HR

نسل دوم کراس اوور اسپرت تویوتا C-HR با ظاهری متمایز و خاص و فناوری‌های پیشرفته جزو فینالیست‌های خودروی سال اروپا ۲۰۲۴ به شمار می‌آید. برش دقیق خطوط و اشکال هندسی روی بدنه این ماشین، طرحی زنده از حرکت را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. کابین مدرن و مجهز، لذت سرنشینان در سفرهای کوتاه و طولانی را به اوج می‌رساند. این خودروی ژاپنی با پیشرانه هیبریدی ۱.۸ و ۲ لیتری و همین‌طور پیشرانه پلاگین هیبریدی ۲ لیتری روانه اروپا شده است. پیشرانه‌های هیبریدی به ترتیب ۱۴۰ و ۱۹۷ اسب بخار قدرت، و پیشرانه پلاگین هیبرید ۲۲۳ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. بازه پیمایشی مدل پلاگین هیبرید تنها با استفاده از موتور برقی به ۶۶ کیلومتر می‌رسد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/9/11
طراحی سیل چقدر زیباست