موضوعات داغ

چگونه از ورق‌های فولادی در صنعت خودرو استفاده می‌شود؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

ورق روغنی خودرو صفحه فولادی نازک و شکل‌پذیر با ضخامتی در حدود 0.4 تا 6 است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای این محصولات در صنعت خودروسازی‌ست. البته این تنها کاربرد ورق روغنی نیست؛ اما آمار نشان می‌دهد که حدود 12درصد فولاد دنیا به شکل ورق فولادی در این صنعت استفاده می‌شود که عدد قابل ‌توجهی‌ست. استفاده از ورق‌ها در خودروسازی به‌دلایل کلیدی متعددی انجام می‌شود.

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های ورق‌ها که آن‌ها را برای خودروسازی ایده‌آل می‌کند، دوام و استحکام استثنایی آن‌هاست. مقاومت ورق‌های فولادی در برابر ضربه؛ به‌ویژه برای اطمینان از ایمنی وسایل نقلیه بسیار مهم است. علاوه‌براین، طول عمر ورق‌های فولادی به دوام خودروها کمک می‌کند و هزینه‌های اضافی و مشکلات احتمالی را برای خریداران کاهش می‌دهد. در این مطلب به معرفی ورق روغنی خودرو و انواع ورق‌های فولادی که در این صنعت استفاده می‌شوند، می‌پردازیم.

معرفی ورق‌های مورد استفاده در صنایع خودرو سازی

استحکام بدنه خودروها و از طرفی دیگر، تاثیرات زیست‌محیطی تولید خودرو به یک نگرانی حیاتی تبدیل شده است. همانطور که وسایل نقلیه به پایان عمر مفید خود می‌رسند، بازیافت قطعات آن‌ها بسیار مهم می‌شود. ورق‌ روغنی خودرو از جمله ورق‌های فولادی سازگار با محیط زیست بوده و به‌راحتی قابل بازیافت هستند.

ورق‌ها به‌دلیل سختی، استحکام و خواص مکانیکی بالا، سطح امنیتی را در خودروسازی بالا می‌برند. آن‌ها مقادیر قابل توجهی انرژی و فشار را جذب و ایمنی بیشتری برای مسافران ایجاد می‌کنند. به‌علاوه، ورق‌ها به‌عنوان فلزات مسطح با ضخامت نسبتا کم دارای انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری عالی هستند. این ویژگی سودمند به طراحان و سازندگان خودرو اجازه می‌دهد تا عملیات شکل‌دهی و اصلاح را به‌راحتی انجام دهند. در نتیجه، امکان تولید تمام قطعات خودرو را بدون محدودیت فراهم کرده و تعمیر و بازسازی بدنه خودرو را تسهیل می‌کند.

با در نظرگرفتن این موارد، وقتی نوبت به انتخاب ورق روغنی خودرو می‌رسد، باید ویژگی‌های ضروری خاصی را در نظر گرفت. مواد ورق و آلیاژ انتخابی باید متناسب با نوع خودرو باشند. آن‌ها باید استحکام و مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند تا در صورت بروز حوادث، خسارات جانی و مالی را به‌حداقل برسانند. ورق‌ها ضمن دارابودن مقاومت بالا، باید ضخامت و وزن کمی هم داشته باشند. ورق‌های ضخیم و سنگین برای عملیات برش مناسب نیستند، این ورق‌ها وزن ماشین را افزایش می‌دهند و بر قدرت موتور تأثیر منفی می‌گذارند؛ همچنین ابعاد حجم را کاهش دهند.

فولاد ضد زنگ

ورق‌های فولادی ضد زنگ جزء ضروری در صنعت خودرو هستند که به‌دلیل کیفیت استثنایی خود مشهورند. این ورق‌ها که از 10.5 درصد کروم و 1 درصد کربن تشکیل شده‌اند، مقاومت قابل توجهی در برابر اکسیداسیون و رطوبت از خود نشان می‌دهند. این ویژگی آن‌ها را برای کاربردهای مختلف صنعت خودرو ایده‌آل می‌کند. قابل ذکر است که فولاد ضد زنگ به دلیل ظاهر زیبا و براقی که دارد اغلب در ساخت بدنه خودروها استفاده می‌شود. علاوه‌براین، دوام و مقاومت بالای آن در برابر رطوبت به محبوبیت آن در فرآیند تولید کمک می‌کند. وزن سبک فولاد ضد زنگ آن را قادر می‌سازد تا به‌طور موثر وزن را در داخل خودرو توزیع و تعادل بهینه را تضمین کند. جالب است بدانید که هر خودرو چیزی در حدود دو تا پانزده کیلوگرم فولاد ضد زنگ دارد.

فولاد با مقاومت بالا

فولاد با مقاومت بالا

فولاد با استحکام بالا یک ماده حیاتی‌ست که در صنعت خودرو، به‌ویژه در تولید وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دسته فولاد با مقامت بالا، یک محصول فولادی برجسته وجود دارد که به‌عنوان فولاد کم‌آلیاژ با مقاومت بالا یا AHSS شناخته می‌شود.AHSS برخلاف نوع کم‌کربن و نرم فولاد از ترکیبی پیچیده، دقیق و مختلط شیمیایی ایجاد می‌شود. فولاد AHSS دارای ویژگی‌های استثنایی مانند انعطاف‌پذیری بالا و وزن سبک است.

این ویژگی‌ها آن را به انتخابی ایده‌آل برای اجزای مختلف خودرو از جمله بدنه، قاب، درها، سپر و فریم‌های خودرو تبدیل می‌کند. استقامت بالا و ماهیت سبک‌وزن آن، باعث می‌شود که بدنه خودرو بدون اضافه‌کردن وزن قابل توجه، انعطاف‌پذیری و ایمنی داشته باشد. درواقع فولاد AHSS نقش حیاتی در افزایش ایمنی در خودرو دارد.

ورق روغنی

ورق روغنی یکی دیگر از محصولات فولادی بسیار پرکاربرد و ضروری در صنعت خودرو است که عمدتا در ساخت بدنه خودرو استفاده می‌شود. ورق سرد، رنگ‌پذیری عالی را نشان می‌دهد و در ضخامت‌های مختلف از 0.3 تا 3 میلی‌متر با طول‌های یک تا یک‌ونیم متر موجود است. قابلیت جوشکاری بالا آن را به انتخابی ارجح برای ساخت قطعات مختلف بدنه خودرو از جمله لوله اگزوز تبدیل کرده است.

ورق روغنی که از طریق نورد سرد تولید می‌شود، برای جلوگیری از فرسایش و زنگ‌زدگی تحت روغن‌کاری قرار می‌گیرد. در میان انواع ورق روغنی خودرو، ورق فوق کشش St14 به‌دلیل انعطاف‌پذیری عالی شناخته شده است که به‌طور گسترده‌ای در صنعت خودروسازی؛ به‌ویژه در ساخت فیلترهای خودرو استفاده می‌شود. یکی دیگر از انواع ورق روغنی رایج در صنعت خودرو، ورق ST13 نیمه‌کششی‌ست که برای تولید گلگیر خودرو مناسب است. علاوه‌براین، ورق روغن ضد‌‌سایش QSTE هم در تولید قطعات خودرو به‌کار می‌رود. از آنجایی که کیفیت و قیمت ورق روغنی بسیار مهم است، این محصول را می‌توانید همراه با ضمانت کیفیت کالا، از وب سایت صبا پروفیل تهیه نمایید.

ورق گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی به‌طور گسترده‌ای در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولا از ورق‌های نورد گرم یا نورد سرد ساخته می‌شوند؛ سپس با لایه‌ای از فلز روی که برای محافظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی اعمال می‌شود، پوشانده می‌شوند. این روش ورق‌های گالوانیزه را نسبت به سایر مواد مانند آلومینیوم یا پلاستیک فشرده انتخابی ارجح می‌سازد.

در صنعت خودروسازی معمولا از ورق‌های گالوانیزه با ضخامت 0.4 تا 2 میلی‌متر استفاده می‌شود. به‌دلیل اهمیت این موضوع، ایران دارای چندین شرکت معتبر از جمله شرکت ورق چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد تاراز و شرکت فولاد مبارکه است که ورق‌های گالوانیزه با کیفیت بالا برای مصارف خودرو تولید می‌کنند. از آنجایی که نمی‌توان از کارخانه‌ها حجم پایینی از ورق‌ها را تهیه کرد، برای خرید حجم‌های کمتر، خرید از صباپروفیل را پیشنهاد می‌کنیم.

در بازار دو نوع ورق گالوانیزه گرم و الکترو گالوانیزه که هر دو در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجود دارد؛ اما ورق‌های الکترو گالوانیزه مزایای خاصی دارند. این ورق‌ها به‌دلیل کنترل دقیق ضخامت، پوشش روی، سطح صاف و براقشان برای کاربردهایی که زیبایی‌ در آن‌ها نقشی حیاتی دارد، مانند بدنه خودرو ایده‌آل هستند. علاوه‌براین، ورق‌های الکتروگالوانیزه را می‌توان برای در خودرو، گلگیر، هود و... استفاده کرد.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم یک ماده همه‌کاره است که به‎دلیل خواص استثنایی خود به‎طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می‎شود. آلومینیوم به دلیل انعطاف‌پذیری و ماهیت سبک خود مشهور است؛ ویژگی‌ای که آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای صنعت خودروسازی تبدیل می‌کند. علاوه‌براین، مقرون‌به‌صرفه‌‌بودن آن بر کاربرد گسترده آلومینیوم در این صنعت می‌افزاید. یکی از کاربردهای قابل توجه ورق‌های آلومینیومی در بدنه خودروها است.

اگرچه بدنه‌های آلومینیومی خودرو عمدتا در خودروهای لوکس یافت می‌شوند؛ اما اجرای آن‌ها استحکام و دوام این ماده را به نمایش می‌گذارد. ورق‌های آلومینیومی کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف دیگر خودروسازی از جمله سیم‌کشی الکتریکی خودرو، چرخ‌ها، لامپ‌ها، کندانسور و تهویه مطبوع و قطعات موتور مانند پیستون، رادیاتور و سرسیلندر پیدا می‌کنند. این‌ها نمونه‌ای از کاربردهای متنوعی هستند که آلومینیوم در صنعت خودرو ایفا می‌کند.

جمع‌بندی

استفاده از ورق‌های فولادی در صنعت خودروسازی برای تعیین استحکام، وزن، دوام و قابلیت جذب ضربه خودروها بسیار مهم است. به‌عنوان مثال، انتخاب گرید و آلیاژ مناسب؛ به‌ویژه برای قسمت جلویی خودرو که درگیر تصادف است، حیاتی‌ست. انواع ورق‌های فولادی اعم از نوردگرم، نوردسرد، ورق روغنی خودرو، گالوانیزه و آلیاژی هرکدام به دلیل داشتن برخی ویژگی‌ها برای صنعت خودروسازی مناسب هستند. در صورتی‌که قصد خرید ورق روغنی را دارید، می‌توانید این ورق‌ها را در حجم‌های مورد نیاز و دلخواهتان از صباپروفیل تهیه کنید.

این متن رپورتاژ آگهی است و خودروبانک دخالتی در محتوای آن ندارد

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد