موضوعات داغ

ادامه اختلاف شهرداری تهران و ایران‌خودرو، قیمت اتوبوس‌ تولید داخل 25 تا 40 درصد گران تر از چینی ها

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بنظر می‌رسد شهرداری تهران و شرکت ایران‌خودرو دیزل همچنان در خصوص قیمت و کیفیت اتوبوس‌های تولید داخل و مراودات فی ما بین با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

مهدی علیزاده، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران طی یک گفت‌وگو خبری عنوان کرد: قیمت اتوبوس‌های تولید داخل 25 تا 40 درصد بیشتر از اتوبوس‌های چینی است. او می‌گوید اتوبوس‌های چینی علاوه بر قیمت پایین‌تر، کیفیت و مشخصات فنی بهتری نیز دارند.

اما اردلان حسینی، مدیرعامل شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو دیزل، معتقد است که اتوبوس‌های تولید داخل از کیفیت مناسبی برخوردارند و شرکت ایران‌خودرو توانایی تولید و تحویل به موقع اتوبوس به شهرداری تهران را دارد.

شهرداری تهران برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی خود به تعداد زیادی اتوبوس جدید نیاز دارد. علیزاده می‌گوید تهران حداقل به 9 هزار دستگاه اتوبوس نو نیاز دارد در حالی که در حال حاضر تنها 3 هزار و 200 دستگاه اتوبوس فعال در تهران وجود دارد.

به همین دلیل، شهرداری تهران قصد دارد ظرف مدت کوتاهی حدود 3 هزار دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان کند که البته مستلزم خرید اتوبوس‌های خارجی است زیرا تولیدکنندگان داخلی قادر به تحویل تعداد زیاد در مدت کوتاه نیستند.

شهرداری تهران در ابتدا با تولیدکنندگان داخلی برای خرید اتوبوس قرارداد بست اما آن‌ها نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند. علیزاده می‌گوید از 2 هزار و 500 دستگاه اتوبوسی که قرار بود تحویل شود، هنوز هیچ اتوبوسی تحویل نشده است.

او معتقد است با ظرفیت فعلی تولیدکنندگان داخلی، تأمین اتوبوس مورد نیاز شهرداری سال‌ها طول می‌کشد. از سوی دیگر، بانک‌های کشور نیز حاضر به پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان داخلی برای افزایش توان تولید نیستند.

اما حسینی معتقد است شرکت ایران‌خودرو توانایی لازم برای تأمین اتوبوس مورد نیاز شهرداری تهران را دارد و حتی این کار را برای نخستین بار برای شهرداری کرج انجام داده است.

علیزاده؛ مدیرعامل اتوبوسرانی شهر تهران نیز در پایان سخنان خود، گفت: ما در خصوص ملک هیچ مشکلی با ایران‌خودرو دیزل نداریم و تعهدات خود را انجام داده‌ایم؛ آراء دستگاه قضا نیز مبنی بر رد دادخواست ایران‌خودرو دیزل مشخص است. مردم بدانند فرق بین مدیریت انقلابی با مدیریت ادعایی این است که مدیریت شهری کنونی تلاش می‌کند تا پایان دوره ناوگان اتوبوسرانی را با ورود 5000 دستگاه توسعه بدهد.

حسینی؛ مدیرعامل شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو دیزل نیز در پاسخ به مدیرعامل اتوبوسرانی شهر تهران گفت: به نظر بنده بیاناتی که درباره ملک می‌گویند درست نیست.

در مجموع، به نظر می‌رسد این اختلاف میان شهرداری تهران و شرکت ایران خودرو همچنان ادامه دار است و این دو شرکت نتوانسته‌اند بر سر مسائل پیش آمده به توافق برسند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد