موضوعات داغ

چند دستگاه خودرو در سال 1402 در ایران تولید شده است؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجموع خودروهای تولید شده در این سال به رقم یک میلیون و 340 هزار دستگاه رسید. این میزان تولید، نشان دهنده رشد این صنعت در کشور است.

از میان خودروهای تولیدی در سال گذشته، سهم عمده متعلق به خودروهای سواری بود. آمارها حاکی از آن است که یک میلیون و 132 هزار دستگاه خودرو سواری در این مدت از خطوط تولید کارخانجات خودروسازی کشور عبور کرده است. این رقم در مقایسه با تولید مدت مشابه در سال 1401، رشدی 6 درصدی را به ثبت رسانده است.

علاوه بر خودروهای سواری، تولید انواع وانت نیز در سال 1402 روندی صعودی را تجربه کرد. براساس گزارش‌ها، 166 هزار دستگاه وانت در طول این سال در داخل کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 32 درصد افزایش یافته است.

خودروهای تجاری از جمله ون، مینی‌بوس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده نیز سهم قابل توجهی در تولیدات سال 1402 داشتند. تولید بیش از 40 هزار دستگاه از این خودروها، رشد حدود 2 درصدی را در این بخش نشان می‌دهد.

نکته دیگر، افزایش سهم بخش خصوصی در تولید خودرو در سال گذشته بود. بر اساس آمار ارائه شده، حدود 307 هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید 194 هزار دستگاه در مدت مشابه سال 1401، رشد 58 درصدی را نشان می‌دهد. این امر نشان از توسعه و گسترش فعالیت شرکت‌های خصوصی در صنعت خودروسازی کشور دارد.

علاوه بر خودروها، تولید موتورسیکلت نیز در سال 1402 روندی رو به رشد را طی کرد. بر پایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، نزدیک به 600 هزار دستگاه موتورسیکلت در این سال در کارخانجات داخلی تولید شد که در مقایسه با تولید 465 هزار دستگاه در مدت مشابه سال 1401، رشد 28 درصدی را نشان می‌دهد.

آمارها حکایت از افزایش 6 درصدی تولید در صنعت خودرو و موتورسیکلت سازی کشور دارد. افزایش تولید در بخش‌های مختلف این صنایع همچون خودروهای سواری، وانت، خودروهای تجاری و موتورسیکلت‌ها، می‌تواند تاییدی بر ظرفیت‌های موجود و نیاز به توسعه بیشتر این صنایع در کشور برای تامین نیاز بالای خودرو در بازار کشور باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد