موضوعات داغ

سیستم ASR چیست؟

عکس مطلب اول
سیستم ASR یا Acceleration Skid Regulation به کنترل لغزیدن خودرو در زمان شتاب‌گیری اطلاق می‌شود.
همه ما می‌دانیم رانندگی در شرایط لغزان، همچون زمانی که برف و باران بر روی سطوح جاده است، میزان اصطکاک و ارتباط بین لاستیک و جاده به حداقل می‌رسد. در چنین شرایطی رانندگی و کنترل خودرو بسیار سخت می‌شود و زمانی که اقدام به شتاب‌گیری در چنین سطحی می‌کنید، خودروی شما شروع به لغزش و هرز چرخیدن می‌کند یا زمانی که یکی از چرخ‌های خودرو بر روی آسفات و سطح مناسبی قرار دارد و یکی از چرخ‌ها بر روی سطح لغزنده قرار دارد، با فشار دادن پدال گاز چرخی که بر روی سطح لغزنده قرار دارد شروع به هرز گرد می‌کند و می‌لغزد. اما برای جلوگیری از این حالت‌ها سنسورهای سیستم ABS، میزان سرعت و چرخش چرخ‌ها را اندازه گیری می‌کنند، اگر سرعت چرخش چرخی بیشتر از بقیه چرخ‌ها باشد، تشخیص می‌دهند که چرخ در حال لغزش است. البته باید گفت که سیستم ASR با سیستم ABS و ECU خودرو در ارتباط کامل هستند و می‌توان گفت که سیستم ASR مکمل سیستم ABS است. این سیستم ASR برای جلوگیری از لغزش چرخ، میزان سرعت چرخش چرخ را کم می‌کند یا به عبارتی دیگر نیروی کمتری به چرخ وارد می‌شود. این امر با کم کردن میزان دریچه گاز و با استفاده از نیروی ترمز در صورت لزوم انجام می‌شود که میزان سرعت چرخش چرخ یا انرژی که به چرخ اعمال می‌شود را کم می‌کند تا جلوی لغزیدن و هرزگرد کردن چرخ‌ها را بگیرد. البته در همه شرایط نمی‌توان از نیروی ترمز استفاده کرد، مثلا اگر در پیچ‌های شدید یکی از چرخ‌ها شروع به لغزش کند نمی‌توان از نیروی ترمز استفاده کرد. در این حالت باید قدرت موتور را کم کنیم تا انرژی (گشتاور) کمتری به چرخ برسد و جلوی لغزش چرخ را بگیریم. تمامی مزایای این سیستم به اینجا ختم نمی‌شود و از دیگر مزایای آن می‌توان به افزایش عمر قطعات سیستم انتقال قدرت، افزایش عمر لاستیک، جلو گیری از لغزش لاستیک خودرو، افزایش پایداری و افزایش فرمان‌پذیری خودرو اشاره کرد.
در کل می‌توان نتیجه گرفت این سیستم بیشترین ارتباط را بین جاده و لاستیک برقرار می‌کند که رانندگی را برای شما ایمن می‌سازد.

نظرات کاربران

15 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1392/9/9
خیلی ممنون. اطلاعات خوبی بود.
لطفا سیستم ها را که معرفی میکنید اگر زحمتی نیست بگویید در کدام مدلها (منظور مدلهای بیشتر شناخته شده بازار ) هست و در هر برندی چه نامی گرفته است. اینطوری کاربردی تر میشه.
مثلا آیا این سیستم در مزدا3 یا سراتو وجود دارد یا خیر...
1395/5/29
روی چری تیگو5 هستش
1398/8/2
اره دارم
1392/9/9
از اطلاعات خوبتون ممنون.
1392/9/21
دستتون درد نکنه زحمت کشیدید فقط یه سوال این سیستم تو کامیونها وکشنده های جدید کارایی دارد یا خیر
1392/11/22
عالی
1392/11/28
ممنون از اطلاع رسانی کامل و بدون نقص شما
1392/12/28
باسلام
این همون کلیدی هست که روی ال90 اتوماتیک است
1393/7/22
ممنون ازهمگی
1393/11/19
فرق asr و esp چیه؟ چون esp هم همین کار و انجام میده
1393/12/18
با سلام . چراغ هشدار ASR پشت آمپر کامیونم روشن شده . علتش چه میتونه باشه؟. با تشکر.
1394/9/27
سلام من مگان دارم . و یکی از مهندس های رنو به من گفت که مگان هم ASR داره که تیکاف نمیخوره و تست کردم دیدم درسته تو یه روز بارونی تا ته پامو زدم رو پدال گاز و ماشین یه هرز گردی کوچیک کرد و سریع حرکت کرد و جلوی هرز گردی رو گرفت . حتی تو دیاگ هم گرینه ASR رو نشدنم داد که جلوش با رنگ سبز نوشته بود ACTIVE . امیدوارم مفید باشه
1396/4/12
واقعا عالی بود دمتون گرم
1396/12/8
سلام من یک کامیون 8تن خریدم ولی سرعت تش بسته است 90تا بیشتر راه نمیرود از هرکی میپرسم میگن باز نمیشه لطفا راهنمایی کنید من باید چکارکنم تا سرعت بازکنم
1402/11/29
سلام در کامیون جک و تریلر شک موتو وجود دارد برا جلوگیری از لغزش و بکسواد بصورت انومانیک عمل میکنه