افت ۷۲ درصدی درآمدهای دولت از واردات خودرو

دنیای اقتصاد : در حالی درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو در نیمه نخست سال‌جاری ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده بود که گزارش بانک مرکزی در این زمینه نشان می‌دهد پیش‌بینی درآمد مالیاتی دولت از این محل محقق نشده است. گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از میزان درآمد مالیاتی دولت از محل مالیات بر واردات خودرو در شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد دولت توانسته تنها یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از این محل کسب کند.
بر این اساس درآمدهای دولت از این بخش در شش ماهه ابتدای سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از ۷۲ درصدی داشته است. نکته مهم دیگر اینکه درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در نیمه نخست سال‌جاری به میزان ۳/ ۰ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده است؛ بر این اساس سهم درآمدهای دولت از محل واردات خودرو نسبت به سال گذشته نیز کاهش جدی داشته است؛ چراکه سهم دولت از درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در شش ماه سال گذشته به‌میزان ۱/ ۱ درصد از کل درآمدهای مالیاتی بوده است. در این بین بررسی درآمدهای دولت از مالیات بر نقل‌و‌انتقال خودرو نشان می‌دهد دولت در این بخش نیز نتوانسته رقم پیش‌بینی شده را محقق کند؛ در حالی دولت در نیمه نخست سال‌جاری باید سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال از نقل‌و‌انتقال خودرو درآمد کسب می‌کرد که تنها توانسته دو هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال از این بخش درآمد حاصل کند. با وجود این گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد درآمد دولت از این محل نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است. در این بین بررسی درآمدها از مالیات شماره‌گذاری خودرو نیز نشان می‌دهد که دولت توانسته درآمدهای مصوب خود از این محل را محقق کند؛ براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در بودجه مصوب امسال دولت در شش ماهه امسال باید درآمد پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی از محل شماره‌گذاری خودرو کسب می‌کرد که همین رقم نیز محقق شده است. در این بین مقایسه درآمدهای مالیاتی شماره‌گذاری خودرو در شش ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد بیش از ۵۸/ ۳۶ درصدی دارد.
نظرات
 
 
 

The One

1396/8/23
اصلا مگه دولت باید از واردات درآمد داشته باشه؟ درآمدی که هیچ تلاشی براش نکرده و یعنی از جیب مردم میره! این درآمد حرامه، همون پول حرامی که اقتصاد ایران رو به این وضعیت فاجعه بار دچار کرده!
تولید کننده یکی دیگست اونوقت اینا بشینن پاهاشون رو روهم بندازن 150برابر قیمت خودرو بدون هیچ زحمتی به مردم بدبخت فرو کنن!
  • Mehdi

    1396/8/23
    نخرید خب،خیلیا هستند پولشو دارند ولی نمیخرند.

کاربر

1396/8/23
نگران نباشید انقدر گرون میکنن که محقق شه.

هومن

1396/8/23
دوره دوم که میشه...

Moein

1396/8/23
72 درصد عقب رفته تا آماده بشه با يه پرش 720 درصدی همه اينا که جبران بشه هیچ جیبش از چیزی که حق مردمه همیشه پر باشه. موفق باشند

علی

1396/8/23
کلا وقتی نفت گرون بشه اینها هار میشن.درآمدی نفتی دولت از پارسال تا الان تقریبا ۵۰ درصد زیاد شده چه نیازی به مالیات دارند؟