رنو تلیسمان؛ فناوری فرمول یک رنو دراختیار شما

رنو بیش از چهل سال سابقه حضور در رقابت‌های فرمول یک را به عنوان بالاترین سطح از رقابت‌های اتومبیل‌رانی دارد و عناوین قهرمانی متعددی را در این رقابت‌ها به دست آورده است. این اما همه ماجرای رنو در فرمول یک نیست چراکه رنو از دانش به دست آمده در این رقابت‌ها برای بهبود عملکرد خودروهای شهری خود استفاده می‌کند و در این میان رنو تلیسمان را می‌توان نمادی از جدیدترین فناوری‌های رنو دانست، خودرویی که با همراهی تیم مهندسی فرمول یک رنو توسعه پیدا کرده است تا توان این شرکت را به رخ رقبا بکشد.

رنو برای نخستین بار در سال 1977 به رقابت‌های فرمول یک وارد شد. از آن زمان با کسب دو عنوان قهرمانی فصل، 35 عنوان قهرمانی در مسابقات و کسب 51 پول‌پوزیشن، یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین تیم‌های مسابقات است. دانش بالای مهندسی رنو در تولید موتور خودروهای فرمول یک باعث شده این شرکت تامین موتور بسیاری از تیم‌های فرمول یک در تاریخ این مسابقات را نیز بر عهده بگیرد تا جایی که تیم ردبول هر 4 قهرمانی پیاپی‌اش را با موتورهای رنو به دست آورده است و تیم ویلیامز نیز 5 قهرمانی از 9 قهرمانی‌اش با موتورهای تولید شده توسط رنو بوده است.
این دانش بزرگ البته تنها محدود به مسابقات فرمول یک نیست و رنو از همین توان فنی برای توسعه خودروهای شهری خود نیز استفاده می‌کند و شاید رنو تلیسمان، سدان محبوب رنو بهترین مثال در این زمینه باشد.

رنو برای طراحی موتور این خودرو همان مسیری را طی کرد که در موتور خودروهای فرمول یک استفاده می‌شود؛ کاهش حجم موتور و افزایش توان با نصب توربوشارژر. با کاهش حجم موتور می‌توان مصرف سوخت را در رانندگی‌های شهری کاهش داد اما هرگاه به توان موتور نیاز داشته باشید (مانند راننده فرمول یک رنو که می‌خواهد رقبا را پشت سر بگذارد) کافی است پدال گاز را فشار دهید تا توربوشارژر با قدرت وارد مدارد شود و 190 اسب بخار قدرت را در اختیارتان بگذارد، توانی بالاتر از موتور‌های 2.4 لیتری و بالاتر از رقبای تلیسمان.
فناوری توربوشارژر از سوی رنو در آزمون سخت خودروهای فرمول یک بار‌ها و بار‌ها مورد استفاده و بررسی قرار گرفت تا سرانجام توانست مجوز نصب بر روی خودروهای شهری را دریافت کند و به این ترتیب کارآیی و دوام آن از سوی رنو تضمین شده است.

موتور فرمول یک رنو چیزهای بیشتری هم به رنو تلیسمان ارائه کرده است که مهم‌ترین آن بهره‌گیری از فناوری جدید برای کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور است. این فناوری با بهره‌گیری از پوشش ویژه ای بر روی جداره سیلندر و پیستون، باعث کاهش سایش آن‌ها می‌شود که در نهایت می‌تواند مصرف سوخت موتورهای رنو را تا 20 درصد کاهش دهد. رنو سال‌ها این فناوری پیچیده را در موتورهای فرمول یک خود استفاده و بررسی کرده است و اکنون نسل جدید موتورهای این شرکت و به طور مشخص موتور رنو تلیسمان از آن بهره‌مند شده اند.
فناوری فرمول یک رنو در کنار بیش از یک قرن تجربه تولید خودرو در این شرکت باعث شده توان، کیفیت و دوام محصولات رنو تضمین شده باشد.
نظرات
 
 
 

رضا

1396/9/11
یعنی شما واقعا نمیدونین که این موتور برای نیسان ژاپنه؟؟؟؟؟؟؟ یا ملتو گیر اوردین
 • Aryan

  1396/9/11
  برعکس گفتی😄
 • رامین

  1396/9/11
  اصلا برای نیسان. من نمیدونم 190 اسب چه تعریقی داره؟! مزدا6 هفته پیش موتور جدید تعریف کرد که 250 اسب میده. یا پژو RCZ با همون موتور 1600سی سی توان 270 اسب میده. هی میگن تالیسمان. بابا تالیسمان جلوی کمری 2018 هیچه. هیچ.
 • هر چی

  1396/9/11
  نیسان ژاپن متعلق به شرکت رنو است
 • پاسخ به جناب هرچی‌

  1396/9/11
  رنو مالک حدود ۴۳ درصد از سهام نیسانه و ۲ نفر از ۹ نفر هیئت مدیره نیسان در سال ۲۰۱۷ از رنو هستن. نیسان هم مالک حدود ۱۵ درصد از سهام رنو هست. این مساله اصلا به معنی‌ مالکیت رنو بر نیسان نیست.
  در سایت اصلی‌ رنو و در مصاحبه‌های کارلوس غصن هم بارها ذکر شده که رنو هیچ حق دخالتی در مسائل داخلی‌ نیسان نداره و در پروژه‌های مشترک هم دو کمپانی با رای مساوی و با حق وتوی مساوی تصمیم میگیرن.

  ولی‌ اصلا فرض کنید رنو مالک کل نیسان باشه، این کجاش به این معنی‌ است که طراحی‌‌ها و تکنولوژی‌های نیسان، توسط رنو انجام میشه؟! الان جیلی چین مالک کل ولوو سوئد هست، آیا این بدین معنی‌ است که همه تکنولوژیها و طراحیهای ولوو توسط جیلی ابداع میشه؟!

F

1396/9/11
پلتفرمش برا آلتیماست برید تحقیق کنید بعد گارد بگیرید موتور و پلتفرم کولیوس هم واسه ایکستریله
 • A

  1396/9/12
  علاوه بر موتور، گیربکس و سیستم تعلیق و سیستم دودیفرانسیل هوشمند رنو کولئوس هم طراحی‌ و ساخت نیسان هست که عیناً بر روی رنو کولئوس نصب میشه. علاوه بر اینها، بعضی‌ دیگه از بخش‌های رنو کولئوس از جمله سیستم تهویه هم طراحی‌ و یا ساخت نیسان هست. این قطعه‌ها همانهایی هستند که روی نیسان X-trail نصب هستند.
  برای طراحی‌ فنی‌ و کنترل کیفی رنو کولئوس هم مهندسان نیسان به مراکز رنو در کره و فرانسه رفتند. همچنین بخشی از کارهای کولئوس در یکی‌ از مراکز نیسان در ژاپن انجام شد.

  مطالب فوق، در مورد نسلهای مختلف کولئوس، هم در بعضی‌ سایتهای معتبر خارجی‌ و هم در سایت مرکزی رنو آورده شده. برای نمونه این لینک از سایت اصلی‌ رنو در مورد نقش نیسان در طراحی‌ رنو کولئوس و تامین تکنولوژی و قطعه‌های آن (بویژه نسخه بنزینی) میباشد :
  https://media.group.renault.com/global/en-gb/download/6006/file/pdf
  (صفحات ۱ و ۳ و از ۹ تا ۱۲ فایل pdf فوق را بخوانید)

  موتور ۲۵۰۰ سی‌ سی‌ رنو کولئوس با کد QR25DE ، ساخت کمپانی آیچی ژاپن (از زیر مجموعه‌های نیسان) هست. گیربکس CVT کولئوس هم ساخت کمپانی جاتکو ژاپن (یکی‌ دیگر از زیرمجموعه‌های نیسان) است.

علیرضا

1396/9/12
رنو تلیسمان چه ربطی‌ به تجربه رنو در فرمول یک داره آخه؟!

موتور رنو تلیسمان طراحی‌ نیسانه که نیسان از سال ۲۰۰۹ اونو میسازه و روی بعضی‌ از خودروهای نیسان از جمله نیسان جوک اسپورت نصبه. این موتور در آن زمان یک شاهکار مهندسی‌ بوده و تکنولوژیهای بسیار پیشرفته‌ای داره که patent این تکنولوژیها به نام نیسان ثبت شده.
این موتور با همین حجم و در نسخه‌های مختلف و با تنظیمات مختلف، قدرتهای مختلفی‌ (تا ۳۰۰ اسب بخار) تولید میکنه که نسخه ۱۹۰ اسبی اون روی خودروهای بازار ایران نصبه.
رنو از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ این موتور را از نیسان میگرفت و با کد موتور نیسان روی خودروهای خودش عیناً نصب میکرد و از سال ۲۰۱۵ خودش کپی این موتور نیسان را میسازه.

اگه منظور از فرمول یک، گیربکس رنو تلیسمان هست، این گیربکس طراحی‌ و ساخت کمپانی گتراگ آلمانه و رنو هیچ نقشی‌ در این گیربکس نداره. ضمن اینکه تکنولوژی بکار رفته در گیربکس‌های فرمول یک کاملا با این گیربکس فرق میکنه.
در کنترل کیفی تلیسمان هم رنو از کمپانی بنز کمک گرفته که اینم هیچ ربطی‌ به یک قرن تجربه رنو نداره.