تشدید حمایت تعرفه‌ای دولت از خودرو؟

دنیای اقتصاد : از یک‌ماه گذشته تاکنون برخی اخبار غیررسمی از افزایش تعرفه واردات خودرو به کشور حکایت دارد. هر چند این اخبار هنوز به تایید مقامات صنعتی کشور نرسیده اما آنچه مشخص است وزارت صنعت و معدن و تجارت با توقف ثبت سفارش از تیرماه امسال به دنبال ایجاد محدودیت در واردات خودرو است.
به این ترتیب افزایش تعرفه نیز می‌تواند یکی از مسیرهای محدودیت برای واردات تلقی شود.حال در شرایطی دولت پس از گذشت چهار سال باز هم به فکر افزایش تعرفه واردات خودرو افتاده که تجربه جهانی در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی حکایت از آن دارد که دولت‌ها برای توسعه خودروسازی‌های خود به‌صورت پلکانی اقدام به کاهش تعرفه کرده‌اند. به این ترتیب در شرایطی که تجربه بسیاری از کشورها گویای آن است که حضور سرمایه‌گذاران خارجی به کاهش حمایت‌های دولتی از این صنعت منجر شده اما در ایران پس از برجام و حضور خارجی‌ها دولت تصمیم به افزایش تعرفه واردات دارد. این موضوع در حالی است که بحث توسعه صنعت خودرو به‌واسطه حضور خودروسازان خارجی و کاهش وابستگی دو خودروساز بزرگ کشور به دولت نیز مطرح است. به دلیل همزمانی فعالیت صنعت خودرو ایران با کره‌جنوبی به نظر می‌رسد، تجربه این کشور در حوزه واردات خودرو می‌تواند مدل مناسبی باشد؛ چراکه این کشور براساس همین سیاست‌ها توانست صنعت خودرو خود را توسعه دهد.

سیاست دولت کره در حوزه واردات خودرو
نقش خودروسازی در اقتصاد ملی موجب شده که دولت‌ها به شیوه‌های گوناگون از صنایع خودرو کشورشان حمایت کنند که یکی از این راه‌ها وضع مالیات و تعرفه برای واردات خودرو است. اما در کشور کره چه اتفاقی افتاد؟بر این اساس واردات خودرو به کره‌جنوبی بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۸۷ به مدت ۲۵ سال ممنوع بود. پس از اتمام این ممنوعیت آزادسازی واردات به تدریج آغاز شد به‌طوری‌که در سال ۱۹۸۶ آزادسازی واردات خودروهای با کاربری خاص، در سال ۱۹۸۷ آزادسازی خودروهای تجاری و در سال ۱۹۸۸ آزادسازی واردات خودروهای سواری اتفاق افتاد. بالاترین تعرفه واردات خودرو در کره مربوط به سال ۱۹۸۶ می‌شود که تعرفه واردات خودرو ۶۰ درصد در نظر گرفته شده بود. این کشور براساس کاهش پلکانی در سال ۱۹۸۷ تعرفه واردات خودرو سواری را به ۵۰ درصد و در سال ۱۹۸۸ به ۳۰ درصد کاهش داد. در سال ۱۹۸۹ نیز دولت کره تعرفه واردات خودرو به کشورش را ۱۰ درصد دیگر کاهش داد تا در این سال تعرفه ورود خودرو به کره ۲۰ درصد باشد. این کشور با ورود به دهه ۹۰ تعرفه واردات خود را به مدت دو سال بدون تغییر باقی گذاشت و در سال ۱۹۹۲ بار دیگر با کاهش ۳ درصدی، تعرفه واردات خودرو به ۱۷ درصد رسید. روند کاهش تعرفه تا سال ۱۹۹۵ ادامه داشت؛ به‌طوری که در این سال تعرفه واردات خودرو به ۱۰ درصد رسید. تعرفه واردات خودرو به کره در سال ۲۰۰۳ نیز ۸ درصد در نظر گرفته شد اما دولت این کشور طی سال‌های گذشته به دنبال قوانین تجارت آزاد، تعرفه برای خودروسازان آمریکایی و اروپایی را به شدت کاهش داده است.

در حالی تعرفه واردات خودرو به شکل پلکانی و در یک بازه ۱۲ ساله تعدیل شد که تصمیم سازان صنعتی این کشور پس از برداشتن ممنوعیت واردات خودرو، بحث محدودیت‌ها و موانع غیرتعرفه‌ای را نیز مدنظر داشتند. از آنجا که موانع غیرتعرفه‌ای هزینه صادرات خودرو به کره را برای تولیدکنندگان خارجی افزایش می‌داد بنابراین دولت این کشور در بحث واردات خودرو نگاهی جدی به این بخش داشت. در راستای این هدف، دولت کره به وضع مالیات خاص برای خرید خودروهای خارجی پرداخت تا از این طریق یک مانع دیگر برای فروش خودروهای خارجی در کشورش وجود داشته باشد چرا که وضع این مالیات‌ها تاثیر بسیاری بر قیمت نهایی خودرو داشت. از جمله این مالیات‌ها می‌توان به مالیات مصرف، مالیات ارزش افزوده و مالیات ثبت اشاره کرد. این مالیات‌ها اغلب براساس میزان حجم موتور خودرو در نظر گرفته می‌شد.

بی‌انگیزگی خودروسازان در رقابت‌پذیری
بررسی سیاست‌های تجاری کره نشان می‌دهد که این کشور سیاست‌های تعرفه‌ای خود را براساس یک برنامه مشخص و مدون در راستای توسعه صنعت خودرو این کشور دنبال کرده است.در این میان روند بررسی سیاست‌های صنعتی و تجاری کشورمان طی یک دهه گذشته گویای آن است که هر دولتی برنامه تعرفه‌ای خود را برای واردات خودرو دنبال می‌کرد؛ به‌طوری‌که در اواخر دولت هشتم برای تعرفه پلکانی خودرو برنامه‌ریزی شد و این در شرایطی است که دولت نهم از اجرای آن سرباز زد.

اما در ایران واردات خودرو تا سال ۱۳۸۳ ممنوع بود. در این سال دولت تصمیم می‌گیرد با وضع تعرفه سنگین یعنی ۱۷۰ درصد واردات خودرو به کشور را آزاد کند. در سال‌های بعد نیز تعرفه واردات خودرو به‌صورت سالانه به ۱۵۰، ۱۴۰ و ۱۰۰ درصد کاهش داده می‌شود، به‌طوری‌که در اوایل دهه ۹۰ شمسی تعرفه به ۹۰ درصد رسید. در سال ۱۳۹۲ به دلیل افزایش بیش از دو برابری نرخ ارز، تعرفه واردات خودرو کاهش پیدا کرد. بنابراین تعرفه اسمی خودروهای وارداتی بنابر حجم موتورشان بین ۴۰ تا ۷۵ درصد انتخاب شد. در این سال دولت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی را ممنوع اعلام کرد. در این سال حتی دولت تصمیم گرفت که سالانه ۵ درصد از تعرفه واردات خودرو به کشور را کاهش دهد که این تصمیم نیز اجرایی نشد. اینکه در شرایط کنونی بار دیگر بحث افزایش تعرفه مطرح می‌شود به نظر سیاست بازگشت به گذشته (دهه ۸۰) است؛ به عقیده کارشناسان در صورتی که دیدگاه دولت حمایت از صنعت خودرو است این حمایت باید به‌صورت ضابطه‌مند، مشروط به افزایش بهره‌وری و دارای بازه زمانی تعیین شده باشد؛ چراکه صنعت خودرو نیز باید طی سال‌های گذشته توان رقابتی خود را افزایش می‌داد.
نظرات
 
 
 

ملت پولدار

1396/9/20
ملت طوری به تعرفه واردات خودرو اعتراض میکنن انگار همشون قصد خرید لکسوس و بی.ام.و داشتن!!! این تعرفه واسه قشر مرفه جامعه است نگران جیب اونا نباشید
 • رضا

  1396/9/20
  جناب غیر مرفه وقتی که خودزوی خارجی 2 برابر شد و پراید رو 35 میلیون خریدی حالت رو میپرسم که ببینم آیا هنوز خوشحالی یا نه
 • مهران

  1396/9/20
  آدم ابله !
  مگه تاثیر تعرفه ها فقط روی لکسوس و بی ام و است ؟
  ماشین های وارداتی ارزون که الان 80-90 تومن هست هم گرون میشه و مطمئن باش به دنبال اون تمام ماشین های داخلی حتی پراید هم افزایش قیمت پیدا می کنند ...
 • حامد

  1396/9/20
  آقا این حرفا چیه، چه ربطی به لکسوس داره، راننده تاکسی بی نوای ایرانی چرا باید سوار پراید و سمند و 405 بی کیفیت و پرمصرف و آلاینده و ناایمن باشند؟! چرا نباید مثلا تویوتا کرولای اتومات سوار شند و صبح تا شب گاز و کلاچ نگیرند و تق و توق و خرابی ماشین نداشته باشند، چرا یه کارمند، یه کاسب، یه دانشجو نباید ماشین به روز و ایمن و پاک سوار شند؟!
 • کاربر

  1396/9/20
  پسر خوب تو واقعا ساده ای یا خودتو به خواب زدی. فکر میکنی اگه قیمت ماشینای از ما بهترون رو بالا ببرند قیمت لگن های داخلی که من و شما سوار میشیم ثابت میمونه؟ پس یه نگاه به رشد قیمت داخلی ها تو چند ماه اخیر بنداز. این یه تصمیم کلی که هم از واردات بیشتر بوخورن هم از تولید. متاسفانه جیبِ بوخورا خیلی گشاد شده. قیمت بنزینم که میخوان زیاد کنن. من و تو آرزوی ماشین شخصی رو به زودی به گور میبریم.
 • Ali

  1396/9/20
  اگه یکم فکر کنی
  متوجه میشی با افزایش قیمت خودروهای وارداتی
  خلا بین وارداتی هاو داخلی ها درست میشه
  ک اینطوری خیلی شیک و مجلسی برای پر کردن خلا قیمت داخلی هارو هم افزایش میدن
 • محید

  1396/9/20
  دوست عزیز به محض بالارفتنقیمتخودرووارداتی دست دوستان داخلی ساز باز میشه که قیمت بره بالا اونوقت باید 206 رو70 میلیون پول بدی بخری
 • محمدرضا

  1396/9/20
  همین طرز تفکر قجری امثال شما که متاسفانه کم هم نیستید باعث بدبختی این مملکت شده.مثل اعلاحضارات قاجار که بهشون میگفتن دریا خزر بدیم بره؟ میگفت آبش شوره یا شیرین میگفتن شوره میگفت بده بره کلا تهران تا دروازه هاش که کاخ و املاکمون توش هست امن باشه بقیه اش مهم نیست... وقتی قیمت خودروهای وارداتی بره بالا فکر میکنی خودرو داخلی ارزون میشه؟ طرف میگه فلان ماشین خارجی شده این قیمت من چرا لگن داخلی رو ارزون بدم؟ اگر تعرفه برداشته بشه همه از فقیر و غنی میتونن بجای پراید و لگن های داخلی ماشین با کیفیت سوار بشن...
 • Aryan

  1396/9/20
  وقتی ماشینهای وارداتی گرون بشن قطعا گاری سازان محصولات خودشونو گرون میکنن
 • سعید

  1396/9/22
  چقدر ساده فکر می کنید.سال بعد همین موقع قیمت پراید وپارس وسمند عهد دقیانوس را هم می بینیم.تنها راهش اینه که مردم چند ماه خودرو نخرند و با هیچگونه وامی وسوسه نشوند.به جای این گونه کامنت ها راهکار بده نه خودت را ضایع کنی.

مصطفی

1396/9/20
"دولت نهم از اجرای آن سرباز زد"
در سال ۱۳۹۲ دولت تصمیم گرفت که سالانه ۵ درصد از تعرفه واردات خودرو به کشور را کاهش دهد که این تصمیم نیز اجرایی نشد"
فکر کنم از سال 92 تا الان دولت 11 و 12 روکار هستن نه دولت نهم!

علی

1396/9/20
اصولا برای ایران نمیشه نسخه ای شبیه کشورهای دیگه پیچید.ایران کشوری منزوی با منابع محدود ارزی است.ضمن اینکه بالا بردن تعرفه خودرو هم اصلا در جهت منافع ملت نیست.مطمئن باشید اگر افزایش تعرفه تصویب بشه بلافاصله برنامه افزایش شدید قیمت خودروهای داخلی کلید میخوره.
 • سیامک

  1396/9/20
  فعلا که تعرفه تصویب نشده قیمت خودروها به صورت تصاعدی میره بالا ،سانتافه کرمان موتور (با این سابقه بدش در تحویل خوردو که مینویسه یکماه ولی ۶ ماه بعد تحویل میده)از ۲۳۷ رفته ۲۹۰ تومن

محمد

1396/9/20
هیچکس در مقابل افزایش تعرفه خودروهای وارداتی مخالفت نمیکنه!!! جالبه!!!
مردم میگن افزایش تعرفه وارداتیا به ما چه ما که نمیتونیم بخریم.بعد از وارداتی ها افزایش قیمت داخلی ها هم کلید میخوره چون یک فضای بسیار باز قیمتی که شبیه یک حباب بزرگ هست ایجاد میشه اون موقع هست که خودروساز ها میان و با افزایش قیمت خودروهاشون این بازه رو کوچکتر میکنن تا تعادل به صورت نسبی برقرار بشه اینطور نیست که فقط قیمت وارداتیا بره بالا
به غیر از اینها قیمت حدود 400 قلم کالای اساسی هم خود به خود افزایش پیدا میکنه و باز هم افزایش قیمت اجناس وابسته به اونها
فقط به خاطر حمایت از فرغون سازا یه ملت به طور متوسط 20 درصد دیگه ضعیفتر میشن
پس نگید به ما چه!!!!!

Sasan.tgh

1396/9/20
اعتراض نکنید دوستان. و کشور رو با کشور های کافر مقایسه نکنید. خدا خیرشان بده مسئولین رو که به فکر آخرت مردم هستند. واقعا ممنونیم. اگه ماشین وارداتی باکیفیت و ایمن سوار شیم ایمانمون سست و وارد ظلمات میشیم. ما با خودرو های ایرانی دائم به فکر مرگ و آخرت هستیم و لذت های دنیایی مارو گمراه نمیکنن. راضی از رای ای که دادیم :)

محمد

1396/9/20
در حال حاضر حدود 50 درصد حباب قیمت داریم این یه سیاست از طرف دولته
همین حالا اگر تعرفه وارادات رو 30 در صد افزایش بدن همه خوشحال میشن چون حدود 20 درصد از حباب فعلی کمتره
مطمئن باشید بعد از این به دنبال افزایش خودروهای داخلی میرن
خودرو های بی کیفیت با تکنولوژی 10 سال پیش

هو

1396/9/20
خودروبانک گرامی شما میتونید یه petition مثه یه میلیون جمع آوری امضا برای کم کردن تعرفه واردات خودرو راه بندازید؟
کنارش دلایل منطقی برای این موضوع ر وهم بیارید خیلی خوب میشه
البته قبلش اعلام کنید تا دیگران هم اگر دلایلی دارن بیارن

علی

1396/9/20
خب اینها برای رفاه حال مردمه!!!
ولی از شوخی گذشته نیم نگاهی به قراردادهای کلان با کشور گل و بلبل و عشاق فرنگ - انگیزه تصمیم گیرندگان این طرح - مبنی بر خالی شدن عرصه برای جولان مطلق شرکای قدیمی را روشن می کند.
مگه چیه خب؟ باهم میخورن. بترکه چشم حسود - بخصوص چشم بادومیشون.

احسان

1396/9/20
ملت اگه به افزايش تعرفه اعتراض ميكنن بخاطر اين هست كه ميدونن با گرون شدن خودرو هاي وارداتي بهانه دست تابوت سازان داخلي مياد كه قيمت ها رو ببرن بالا

بعدم چرا ماها كه سطح متوسط جامعه هستيم بايد در حسرت خودرو با كيفيت باشيم كاش يكبار دولت جاي اينكه به فكر جيبش باشه به مردم فكر كنه

علل

1396/9/20
مغز سیاست مدارهای کرهای رو اگه ازصدنود بدن حقه ولی از ایران رو اگه از صد ده هم بدن نا حقه اونا بفکر آینده مملکت شونه ولی اینافقط بفکر چهاسال زمان ریاست جمهوری خودشونن افزایش تعرفه یعنی دولت پول نداره هم تعرفه رو زیاد میکنه هم قیمت آشغال های ارین خودرو وسایپا که الان چهاربرابر هست شیش برابر میکنه این عدالت نیست عینه خیانته

Sasan.tgh

1396/9/20
وقتی شما که سایت خبر خودرو هستید کامنت اعتراض و تایید نمیکنید از دولت و حکومت انتظار پذیرش انتقاد داشته باشیم؟ کامنت من فاقد هر گونه توهین بود باعث تاسف

مهدی

1396/9/21
اصلا حمایت از خودروسازان در درجه دوم قرار داره، فعلا دولت بی پوله و میخواد با این کار بخشی از کسری بودجه خودش را از جیب مردم تامین کنه، در این وسط خودروسازان داخلی هم نهایت استفاده را میکنند.