رفع بحران آلودگی از مسیر اسقاط

دنیای اقتصاد : با وزیدن باد و بارش باران، هوای برخی مناطق آلوده کشور به‌خصوص پایتخت، از حالت ناسالم خارج شد تا شهروندان پس از چند روز، ریه‌های خود را پاک‌سازی کنند؛ این در شرایطی است که مشکل آلودگی هوا رفع نشده و حل آن، نیاز به برنامه‌ریزی کلانی دارد.
در این بین، بدون شک برنامه‌ریزی برای اسقاط هرچه سریع‌تر خودروهای فرسوده، از اهم اقداماتی است که می‌تواند تا حد بسیار قابل توجهی از آلودگی بکاهد. همین چند روز پیش در جدیدترین آمارها اعلام شد خودروهای فرسوده به‌خصوص کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و البته موتورسیکلت‌های کاربراتوری، از جمله عوامل اصلی آلودگی هوا به‌شمار می‌روند؛ بنابراین با حذف و جایگزینی آنها می‌توان حجم وسیعی از آلایندگی‌ها را برطرف کرد.این در حالی است که طی چند سال گذشته، اسقاط خودروها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری فرسوده به‌نوعی به حاشیه رفته و اقدامات کافی در راستای اسقاط و جایگزینی آنها صورت نگرفته است. در این شرایط می‌طلبد که دولت با در نظر گرفتن منابع مالی لازم، اسقاط خودروهای فرسوده را تسریع و گامی بزرگ در مسیر حل بحران آلودگی هوای کلان‌شهرهای کشور بردارد.
نظرات
 
 
 
احسان 1396/10/2
با سلام
دولت ميبايست خودروسازهاي داخلي را ملزم به هيبريدي كردن تمام محصولات سواري خود كند و تنها مجوز توليد خودروهاي هيبريدي را صادر كند. بعنوان مثال تویوتا کمری تنها به شکل هیبریدی در ژاپن ارائه می‌شود و خريد نسخه تك سوز بنزيني در ساير كشورها مقدور است.
خودروهاي هيبريدي در سرعت تقريبا زير 45 km/h با برق كار ميكنند. در شرايط شهرهايي نظير تهران كه ترافيك بسيار بالايي دارندو عموم خودروها با سرعت پايين و بعضا در حالت سكون در ترافيك قرار دارند، گزينه مهم و اساسي براي كاهش آلودگي هوا مي باشد.
در كل خودروهاي هيبريدي مصرف سوخت پايين و آلايندگي كمي دارند.
در ايران نيز در اسفند 1393 از نسخه هيبريدي رانا در در محوطه ساختمان نهاد ریاست جمهوری رونمایی شد. اما متاسفانه كسي پيگير توليد اين خودرو و نسخه هيبريد ساير محصولات خودروسازهاي داخلي نشد.

http://img8.irna.ir/1396/13960120/82486784/82486784-71527557.jpg
http://img8.irna.ir/1396/13960922/82762592/n82762592-72050727.jpg
 • ناهید 1396/10/2
  فرامایش شما پایدار
  اما ماشین هیبریدی قیمت بسیار بالایی داره
 • هو 1396/10/2
  همینجا فک کنم مقاله ای بود در این زمینه که تولید خودروهای هیبریدی زمانی میسره که خودروهای معمولی خوبی بتونی تولید کنی
  اینا تو تولید یه خودروی عادی با استانداردای روز دنیا موندن هیبریدی بزنن!
  با این قیمتای جدید مردم بیشتر داخلی و مدل پایین میخرن که مصرف و آلایندگی بالایی دارن در نتیجه وضع بدتر میشه
  درکل سیاست آقایون اونقد احمقانه‌س که نه مشکل آلودگی حل میشه نه تلفات جاده ای نه خروج ارز غیره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران