بررسی هیوندای یونیک، هیبریدی جدیدی کره ای

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
Motorweek یا آنطور که ترجمه می شود "ماشین هفته" یک برنامه ی تلویزیونی نیم ساعته ی آمریکایی است که هر هفته به بررسی خودروها می پردازد و شامل قسمت های مختلفی مانند بررسی سریع، تست بلند مدت جاده ای ، نکات و توصیه های فنی و اخبار خودرو است. این برنامه از سال 1981 تا به امروز در حال پخش است و لقب اولین مجله تلویزیونی خودرویی را یدک می کشد. مجری فعلی این برنامه جان دیویس است و ماشین هفته توانسته از سایت IMDb نمره ی 7.8 از ده را کسب کند. به تازگی این برنامه هیوندای یونیک را مورد تست بلند مدت قرار داده است ، آن چه که می خوانید، ترجمه و باز گردان این متن به فارسی است که خدمت شما ارایه می گردد.
در حال حاضر حدود دو دهه است که اتومبیل های هیبریدی برقی – بنزینی در خیابان های اروپا و آمریکا حضور دارند ، اما هیچکدام از خودروهای هیبریدی نتوانسته اند با تویوتا پریوس رقابت کنند و این خودرو همواره در بازار خودروهای هیبریدی پیشتاز بوده است. ولی اکنون هیوندای با عرضه ی مدل جدید هیبرید یونیک همه چیز را تغییر خواهد داد. هیوندای یونیک یک اتومبیل کامپکت پنج در است که به طور کاملا آشکار برای از میدان به در کردن تویوتا پریوس طراحی و ساخته شده است. پس بیایید ببینیم این هیوندای چه در چنته دارد.
با وجود افزایش بودجه متقاضیان خودرو در سالهای اخیر، تویوتا پریوس همچنان پرفروش ترین خودروی هیبریدی بازار است. هیوندای یونیک 2017 دقیقا یک کپی از پریوس به حساب نمی آید ، اما از جنبه های مختلف شباهت های بسیاری با آن دارد.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

یونیک در سه مدل به بازار عرضه می گردد. مدل هیبریدی سنتی (پلاگ اوت) ، مدل پلاگین و مدل تمام برقی که در آینده ی نزدیک ارایه می شود. تمام مدل ها بر اساس پلت فرم اختصاصی برای خودروهای هیبریدی که با کیا نیرو واگن مشترک است توسعه داده شده اند. اگرچه بر خلاف کیا نیرو ، یونیک خوشبختانه به عنوان یک SUV ارایه نشده است.
قوای محرکه هیوندای یونیک از ترکیب یک موتور چهار سیلندر خطی 1600 سی سی با خروجی 105 اسب بخار و 147 نیوتون متر و یک موتور الکتریکی 32 کیلوواتی (44اسب بخار) تشکیل شده است که در حالت ترکیبی حداکثر 141 اسب بخار را ارایه خواهند داد.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

یک باتری کوچک با ظرفیت 1.6 کیلووات ساعت زیر صندلی عقب قرار گرفته است که هیوندای با این اقدام توانسته از گرفته شدن حجم فضای بار جلوگیری کند. در حالیکه دوست دار محیط زیست بودن خودرو برای بسیاری از مردم مهم است، و با در نظر گرفتن قیمت سوختی که همچنان کم است و افزایش شدیدی را مشاهده نکرده است، یونیک نیاز دارد تا خود را سبز تر از همیشه نشان دهد تا بتواند در بازار موفق باشد. می توانید در جدول زیر مشخصات فنی هیوندای یونیک را مشاهده کنید.

مشخصات فني
مدلهیوندای یونیک هیبریدی
پيشرانه4 سیلندر خطی تنفس طبیعی هیبریدی
حجم موتور1580 سی سی
حداکثر قدرت141 اسب بخار در 5700 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور265 نیوتن متر در 4000 دور بر دقیقه
شتاب رسمي10.8 ثانیه
مصرف سوخت ترکيبي3.4 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بنابر اعلام کارخانه
وزن1370 کیلوگرم
قيمت23 تا 30 هزار دلار

خب هیوندای هم برای این مورد از یک سیستم انتقال قدرت دو کلاچه (DCT) استفاده کرده است که کمک شایانی به کاهش آلایندگی و بهبود راندمان خودرو می کند و همچنین باعث می شود تا رانندگی یونیک حس اسپرتی تری را نسبت به هیبرید های رقیب و مشخصا پریوس ایجاد کند. ارایه تعویض دنده های سریع و اجازه دادن نگه داشتن دنده ها از جمله کارهایی است که یونیک می تواند برای شما انجام دهد در حالی که کیفیت سواری به عنوان یک اولویت حفظ می شود.
عملکرد سیستم هیبرید به اندازه ی تویوتا پریوس بی نقص نیست ، اما یونیک فضای بیشتری را نسبت به پریوس ارایه می دهد و صندلی های آن راحت تر هستند. در طراحی فضای داخلی یونیک تلاش شده است تا احساس یک خودروی اسپرتی داشته باشید و تمام تلاش برای این بوده که فراموش کنید در یک خودروی هیبریدی هستید ، هرچند تعدادی نمایشگر وجود دارد که همواره این مورد را به شما یادآوری می کند.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

در مورد فضای داخلی، اعداد مربوط به حجم بسیار به پریوس شبیه است. صندلی های عقب نسبت به پریوس فضای بیشتری را ارایه می دهند.
رابط تکنولوژی و مانیتور به خوبی فرمان می گیرد و دکمه ها و دستگیره های فرمان دهنده باقی مانده اند و حذف نشده اند. مانند پریوس، قسمت بار هاچ بک مانند آن فضای خوبی دارد و صندلی های عقب قابلیت تا شدن دارند. ظرفیت بار یونیک کمی بیشتر از پریوس و در بیشترین حالت تقریبا 26.5 فوت مربع (750 لیتر) است.
یونیک و پریوس که هر دو سبک پنج در دارند بسیار شبیه هستند و می توان گفت با یکدیگر تقارن دارند ، به خصوص فاصله دور محور 106.3 اینچی (270 سانتی متری) که دقیقا یکسان است. با این حال ، یونیک مانند پریوس اقتصادی بودن را فریاد نمی زند.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

این مورد نیز در تست جاده ای ما به خوبی نشان داده شد. در طول تست پایداری و حرکت بین مخروط ها مقدار زیادی کم فرمانی را احساس کردیم اما یونیک مسافت تست را سریعتر از آنچه انتظار داشتیم طی کرد. بدنه خودرو قابلیت کنترل خوبی دارد، فرمان سنگینی مناسبی دارد و تعادل و تقسیم وزن خودرو به خوبی انجام شده است که تمام این موارد برای مصرف روزانه آسایش و راحتی را به همراه دارند و همچنین می توان پدال را به سختی فشرد و اسپرت رانندگی کرد.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

شتاب گیری کمی هیجان انگیز تر از تست جاده ای بود، و همچنان بهتر از آن چیزی بود که ما انتظار داشتیم. قدرت خودرو در انتهای شتاب گیری بهتر بود و ما توانستیم صفر تا شصت مایل (0-96 کیلومتر) را در 9.6 ثانیه بپیماییم و یک چهارم مایل (چهارصد متر) را در 17.4 ثانیه با سرعت 81 مایل بر ساعت (130 کیلومتر بر ساعت) طی کنیم.
بر اساس اندازه گیری های رسمی مصرف سوخت ، یونیک می تواند با یک گالن سوخت 55 مایل در شهر (حدودا 4.25 لیتر در صد کیلومتر) ، 54 در بزرگراه (4.34 لیتر در صد کیلومتر) و در حالت ترکیبی 55 مایل برود. در مقایسه تویوتا پریوس مصرف ترکیبی یک گالن به ازای 52 مایل (4.5 لیتر در صد کیلومتر) دارد. مصرف سوختی که ما در تست ثبت کردیم یک گالن به ازای 53.1 مایل (4.4 لیتر در صد کیلومتر) بود که با اعداد رسمی مطابقت نداشت. همانند پریوس نسخه ی کم مصرف تری از این خودرو نیز با تکنولوژی Blue وجود دارد که مصرف سوخت میانگین یک گالن به ازای 58 مایل (4 لیتر در صد کیلومتر) را ثبت می کند.
نمره ی مصرف انرژی یونیک در دسته ی نمرات بسیار خوب قرار میگیرد. یونیک سالیانه فقط شش بشکه نفت (954 لیتر ) سوخت مصرف می کند. و 2.7 تن گاز کربن دی اکسید را انتشار میدهد.
قیمت گذاری از 23085 دلار شروع می شود که کمتر از قیمت پایه ی پریوس است و در نسخه ی لیمیتد به 30000 دلار می رسد.

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک

هیوندای یونیک 2017 فقط یک هیبریدی کارا و مناسب نیست، بلکه یک خودروی کارآمد و مفید است و با وجود قیمت های فعلی سوخت، می توانیم توقع یک بازار موفق را برای این خودرو باید داشته باشیم. مدل های PHEV و EV نیز قطعا در آینده قیمت گذاری شده و عرضه خواهند شد و این حقیقت مهم را یادآوری می کند که عرضه ی همزمان سه مدل و بازاریابی برای آن ها نیاز به یک استراتژی بلند مدت دارد. از بسیاری جهات، هیوندای پریوس را در بازی خودش تار و مار کرده است و اکنون آنها فقط نیاز به جلب توجه خریداران دارند. در پایان می توانید ویدیوی بررسی و گالری تصاویر هیوندای یونیک هیبریدی را مشاهده کنید.

نظرات
 
 
 

احمد

1396/10/6
هنوز نزاییده خودوریی که بتونه با تویوتا قول خودروسازی دنیا رقابت کنه. پریوس واقعا معرکه است و واقعا بی عیب و نصقه. اگه بنونه ادم با قیافش کنار بیاد سواری و هندلینگش عالیه. شتاب و کشش ماشین هم برخلاف انتظار راضی کننده است. با کروز روشن در جاده های کوهستانی هم هیچ مشکلی پیش نمیاد. البته خود من ندارم ولی یکی از وابسته ها داره که تستش کردم.
 • احسان

  1396/10/7
  قیافه پریوس با رینگ 17 پنج پره بی نظیره ، ولی قبول دارم که با اون قالپاق و رینگ 15 کمی تو ذوق میزنه
 • Ali

  1396/10/7
  شما که گفتی پریوس بدون عیبه خودت داری میگی اگه با ظاهرش کنار بیای.خودشم این ۷۰۰۰ دلار و بیشتر ارزونتر از پریوس و زیباتره.فنی هم خوبه. چرا اینقدر متعصبین؟😡😡
 • غلام

  1396/10/7
  ببخشید برای ماشینهای دیگه در حالت کروز روشن توی جاده های کوهستانی چه مشکلی پیش میاد؟
 • محمد

  1396/10/9
  الان شما وکیل مدافع تویوتایی ؟؟ یا یکی از وابسته هات داره فکر کردی مالک تویوتا شدی ؟؟ تا حالا هیوندای داشتی ؟؟؟ من نمیدونم آخه آدم هایی که تا حالا ماشین های یک برند رو حتی سوار نشدن واسه چی میان نظر میدن . در ضمن قضیه کروز خیلی باحال بود کلی خندیدیمخخخ

*

1396/10/7
به ما چه؟؟؟
مگه تو ایران وارد میشه که چنان توصیف کردین
امثال این ماشینها علاج آلودگی شهرهای ماست اما نمیدونم چرا نمیزارن مردم یکم بیشتر زندگی کنن یا مردم یکم سالم زندگی کنن
بعد پیشرفت کره ای ها واقعا عالیه اما ژاپن چیزه دیگست
البته باز هم بگیم که اینجا ایرانه همون جنس ژاپن هم ما از کشوره ثالث وارد میکنیم نه از ژاپن و با کلی اختلاف قیمت!!!!!

MehD

1396/10/7
این که مثلا هیبرید و کم مصرفه سالانه 3 تن دی اکسید کربن تولید میکنه...ببینید خودروهای وطنی با مصرف حداقل دو و نیم برابر چقدر گاز تولید میکنند..سالانه در بهترین حالت 30 میلیون تن دی اکسید کربن فقط از طریق خودروها در تهران تولید میشه و مستقیم میره تو حلق خلق الله...به این عدد باید تولید co2 موتورسیکلتها کارخانه ها و وسایل گرمایشی را هم اضافه کنید....واقعا عجیبه که ملت هنوز زنده اند!
 • مرتضی قانع

  1396/10/7
  در مقام مقایسه ، خودروی دیگر این شرکت یعنی هیوندای الانترا که موتور بنزینی داره سالیانه حدود 6 تن کربن دی اکسید تولید میکنه، هوندا سیویک هم همینطور
  شما دیگه موتور پژوی مدل 1988 رو خودت حساب کن. موتور سیکلت ها هم که هیچی دیگه