درخواست تحقیق و تفحص از واردات

دنیای اقتصاد : حرف و حدیث‌ها در مورد دلایل تغییر ضوابط واردات خودرو و همچنین توقف ثبت‌سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان ادامه دارد. این در شرایطی است که برخی نمایندگان با ارائه درخواست تحقیق و تفحص خواستار شفافیت نسبت به عملکرد دولت در این زمینه شدند.
به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس توقف شش‌ماهه ثبت‌سفارش خودرو و بازگشایی آن در دی‌ماه سال‌جاری عملکرد دولت در این زمینه را با ابهاماتی همراه کرده است. اینکه چرا سایت ثبت‌سفارش متوقف شد و بعد از گذشت شش ماه این سایت به‌واسطه مصوبه هیات دولت که با افزایش تعرفه همراه بود، بازگشایی شد سوالاتی را برای برخی از نمایندگان مجلس به‌وجود آورده است. در این مورد چندی پیش نیز وزارت صنعت کسب سود ۱۰۹ هزار میلیارد تومانی با تغییر تعرفه خودرو را مضحک دانسته و عنوان کرده بود که مدعیان مستندات خود را ارائه دهند در غیر این صورت پیگیری قانونی خواهد شد. مدعیان تاکید داشتند که ۹ نفر از تغییر تعرفه و همچنین توقف سایت ثبت‌سفارش سودهای کلانی به جیب زدند. در هر صورت آنچه مشخص است ظاهرا دلایل وزارت صنعت برای توقف سایت و همچنین افزایش تعرفه‌ها برای نمایندگان قانع‌کننده نبوده؛ چراکه هم اکنون درخواست تحقیق و تفحص در این مورد روی میز رئیس مجلس قرار گرفته است.
نظرات
 
 
 
مجتبی 1396/11/11
109 هزار میلیارد تومن با توجه به حجم واردات خودرو رقم خیلی زیادیه (در سال 95، 63 هزار خودرو سواری وارد شد و اگه این رقم رو در سال 96 100 هزار خودرو در نظر بگیریم، روی هر خودرو به طور متوسط بیش از 1 میلیارد تومان سود کسب شده) که غیر واقعیه، اما اینکه این شرایط باعث ایجاد رانت برای برخی اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) شده را دیگر نمیشه انکار کرد...
پیمان 1396/11/11
باشهه.. دو بار
چقد بزرگش میکنین بابا... اینجا دکل نفتی گم میشه کسی تحقیق و تفحص نمیشه.. بیست هزار ملیارد گم میشه کسی تحقیق و تفحص نمیشه..
اسید پاشی میشه کسی تحقیق و تفحص نمیشه..
اول تیترتون یه مثلا.. خدای نکرده.. دروغ اول آپریلی چیزی... یکم خلاقیتتتت پلیز
علی 1396/11/11
وقتی در سه ماه اول سال به اندازه کل سال قبل خودرو ثبت سفارش میشه و بعد بطور ناگهانی سامانه بسته بشه و بعد از ۶ ماه با افزایش شدید تعرفه روبرو بشیم یعنی اینکه در خوشبینانه ترین شکل ممکن یه عده رانت اطلاعاتی داشتن.ودر بدبینانه ترین شکل ممکن یه عده تو دولت واسه سرکیسه کردن ملت با بعضی از وارد کننده ها همدست هستند.لطفا ملت رو احمق فرض نکنید.اگر این اتفاق تو هر کشور دیگه ای افتاده بود الان کل دولت استیضاح شده بود.
Mehdi 1396/11/11
چ پولایی جابه جا میشه این تازه فقط خودروشه هزارتا چیز دیگ هست خودشون بیاند خودشون تحقیق و تفحص کنند همشون کارا خوداشونه.
امیر 1396/11/11
همش الکیه!!در یک اقدام هوشمندانه!! همین وزارت صنعت سایت ثبت سفارش
خودرو را می بندد تا قیمت خودروی وارداتی سر به فلک بزند و حالا می خواهد تفحص
کند!!