زشت و سریع؛ اعداد و ارقام رسمی مکلارن سنا منتشر شد

مک لارن اعداد و ارقام مربوط به عملکرد مدل سنا را اعلام کرده است. این خودرو که 789 اسب بخار قدرت دارد تنها در عرض 2.8 ثانیه به 100 کیلومتر در ساعت می رسد و می تواند تا 339 کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد.
این ابرخودرو به لطف وزن کمتر از 1.2 تن و موتور پرقدرت 8 سیلندر 4.0 لیتری توئین توربو می تواند در عرض 6.8 ثانیه به 200 و تنها در مدت 17.5 ثانیه به 300 کیلومتر در ساعت برسد. این خودرو می تواند مسافت ¼ مایل را در مدت 9.9 ثانیه طی کند که از مک لارن F1 مدل 1994 سریعتر است.
اما حقایق جالب درباره این ابرخودرو تنها به مسئله شتاب ختم نمی شود. این خودرو از سیستم ترمز مسابقه ای بهره می برد و به همین دلیل مسافت توقف آن از سرعت 200 کیلومتر در ساعت تنها 100 متر است!
نام این خودرو برگرفته از آیرتون سنا است که سه بار قهرمان جهانی فرمول 1 شد. طبق گفته مک لارن بخشی از سود فروش این خودرو به سازمان غیردولتی سنا (برای کمک به کودکان برزیل) اعطا خواهد شد. تمام 500 دستگاه تولید شده از این خودرو هم اکنون با قیمت 750 هزار پوند فروخته شده اند.

مک لارن سنا

مک لارن سنا

این خودرو جانشین مستقیم مک لارن P1 نیست ولی جایگاهی در کنار مدل سه نفره BP23 دارد که در آینده نزدیک به طیف مدل های برتر مک لارن اضافه خواهد شد.
بدنه این خودرو تماما از فیبرکربن ساخته شده و برای یک ترکیب بهینه از عملکرد، راندمان و دانفورس طراحی شده است. این خودرو به شکل یک قطره اشک ساخته شده و کانال ها و دریچه های بزرگی در طرفین دارد که جریان هوا را به سمت پایین و بالای خودرو هدایت می کنند و چندین دریچه ورودی هوا مخصوص خنک کردن رادیاتورهای این خودرو تعبیه شده است.
باله عقب این خودرو هیدرولیکی است و زاویه آن برای ایجاد تعادل بین دانفورس و آیرودینامیک اصلاح می شود و هنگام ترمزهای شدید نقش یک ترمز هوایی کمکی را نیز ایفا می کند. این قطعه تنها 4.87 کیلوگرم وزن دارد ولی می تواند 100 برابر این وزن را هنگام تولید دانفورس تحمل کند. این خودرو از دریچه های مخفی داخل ورودی های هوا در قسمت جلو برخوردار است که در صورت لزوم هوای خنک را عبور می دهند. در مجموع مک لارن سنا می تواند 800 کیلوگرم نیروی دانفورس در سرعت 250 کیلومتر در ساعت تولید کند.

نمای عقب مک لارن سنا

نمای عقب مک لارن سنا

این خودرو با توجه به وزن 1198 کیلوگرمی دارای نسبت نیرو به وزن 659 اسب بخار به ازای هر تن است که رقم بسیار شگفت انگیزی به حساب می آید.
با اینکه تمام نمونه های تولیدشده فروخته شده اند، اولین رونمایی عمومی این ابرخودرو در نمایشگاه خودروی ژنو سال آینده خواهد بود.
نظرات
 
 
 
Meysam 1396/11/30
به نظرم مک لارن p1 از این خشگل تره
Mohammad.B 1396/11/30
الان زشت و سریع یعنی چی آخه
سریع ش که واضحه ولی آخه زشت یعنی چی
وجدان ژاپن 1396/11/30
خدای اگه این زشته پس من تصورم از زشت تغیر میکنه
نادر 1396/11/30
زشت که نیست....
matin 1396/12/2
ماشالله هر ۵۰۰ تا رو فروخت به پول ما هر کدوم ۵میلیارد تومن میشه!!!! من فکر میکردم همه مثل من بدبختن نگو خوشبخت وپولدارم زیادن تو دنیا

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران