صفر تا صد در 1.6 ثانیه؛ ژاپنی ها به جنگ تسلا می روند

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال گذشته بود که ژاپنی ها از یک خودروی سوپر اسپرت برقی ناشناخته با نام Aspark Owl رونمایی کردند و ادعا کردند که این خودرو می تواند در عرض 2 ثانیه از صفر به 100 کیلومتر بر ساعت برسد.
سپس این خودروساز از یک فایل پی دی اف مربوط به نتایج دستگاه V-Box رونمایی کرد که نشان می داد این خودرو شتاب صفر تا صد 2 ثانیه ای را به ثبت رسانده است.
حال اخیرا ویدیویی نیز از این خودرو منتشر شده است که نشان می دهد Owl در عرض 1.6 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 کیلومتر بر ساعت می رساند. جالب است بدانید که این خودرو تنها در 30 سانتی متر نخست مسیر سرعت خود را به حدود 10 کیلومتر بر ساعت رساند که از این نظر نیز یک رکورد محسوب می شود. پیش از این خودروی تسلا مدل S P100 D توانسته بود در 30 سانت نخست مسیر سرعت خود را به 9.4 کیلومتر بر ساعت برساند و شتاب صفر تا صد 2.28 ثانیه را هم ثبت کند.

Aspark Owl

Aspark Owl

در مورد این رکوردگیری اما دو نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کرد نخست اینکه خودرویی که اقدام به ثبت این رکورد کرده است به تایرهای بدون آج مسابقه مجهز بود که این تایر ها برای استفاده در جاده مناسب نیستند و در یک خودروی مجاز برای حرکت در خیابان هیچ گاه استفاده نمی شود.
همچنین در ویدیویی که از این رکوردگیری منتشر شده است نشان داده میشود که تایرها دقیقاً پیش از انجام رکوردگیری توسط گرم کن های مخصوص گرم شده اند تا چسبندگی آنها افزایش پیدا کند بنابراین می توان گفت که محصول نهایی که به خیابان ها را پیدا خواهد کرد احتمالا شتاب پایین تری خواهد داشت.
جالب است بدانید که موتورهای این خودرو در عقب نصب شده اند و انتقال نیرو چرخ های جلو با استفاده از میل گاردان انجام می شود.

Aspark Owl

Aspark Owl

نکته دوم به منبع تغذیه این خودرو برمی‌گردد در هنگام انجام رکوردگیری موتورهای برقی Owl نیروی خود را نه از باتری ها بلکه است خازن های دارای ظرفیت بالا دریافت می کردند. خازن ها این قابلیت را دارند تا فوراً شارژ شوند اما خالی شدن آنها نیز به صورت انجام می شود و شاید اصلاً پس از ۲ ثانیه خالی شوند.
با توجه به اینکه سازنده خودرو و به شعاع حرکتی حدود ۱۶۰ کیلومتری را داده است بنابر این محصول نهایی نه با خازن بلکه با باتری به بازار خواهد آمد ابعاد و وزن باتری ها قطعاً روی عدد شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو تاثیر منفی خواهند گذاشت.
در مورد خودروی اسپارک سازنده عنوان کرده است که وزن این خودرو در حدود ۸۰۰ کیلوگرم است و موتور آن نیز توانایی تولید ۴۲۹ اسب بخار قدرت و ۷۶۳ نیوتون متر گشتاور را دارد.
همچنین سازنده ادعا کرده است که موتور این خودرو حداکثر می‌تواند ۴۰۰۰ دور بر دقیقه دور بگیرد و خودرو قابلیت دستیابی به حداکثر سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت را دارد. با استفاده از محاسباتی که انجام داده ایم باید گفت که احتمالا شاهد استفاده از یک گیربکس دو یا سه سرعت در این خودرو خواهیم بود چون اگر ضریب انتقال نیرو یک به یک باشد در دور موتور ۴۰۰۰ دور حداکثر سرعت خودرو به زحمت به ۱۲۰ کیلومتر خواهد رسید.

Aspark Owl

Aspark Owl

در نهایت به قیمت این خودرو می‌رسیم که شایعاتی مبنی بر قیمت بیش از ۴ میلیون دلاری این خودرو وجود دارد
نظرات
 
 
 
مهدی 1396/12/3
خیلی خوبه اما این و تسلا و بقیه ماشین های برقی وقتی دارن شتاب می گیرن صدای تویوتا پیریوس میدن ، ولی بوگاتی با اینکه شتابش کمتره اما صداش با قلب آدم بازی می کنه ، فرق موتور برقی با بنزینی مثل فرق پاستا با آبگوشته ، شاید آبگوشت چرب باشه برای قلب مضر اما عطرش به اون پاستا می ارزه
مهدی👀 1396/12/3
1.6 ثانیه😕😕😕
1.6 ثااااانیه😕😕😕😕😕😕
نه خداییش شوخی نمی کنید؟
ما داریم به کجا می ریم؟؟به کدوم سمت؟؟؟؟
کشور های توسعه یافته همینطوری بخوان به پیشرفتشون ادامه بدن سال۲۰۲۰ ما ایرانی ها انسان نخستین به حساب خواهیم اومد.
😩😩😩😩😩