اجرای دو استاندارد اجباری در سال ۹۸

دنیای‌اقتصاد : سال ۹۸ به‌طور حتم سال سختی برای تولیدکنندگان خودرو کشور خواهد بود. سالی که خودروسازان کشور مجبور به رعایت دو استاندارد ایمنی و آلایندگی هستند و در صورت عدم اجرا با توقف شماره‌گذاری محصولاتشان روبرو می‌شوند. در این بین اگر چه رئیس سازمان ملی استاندارد در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» آخرین مهلت برای تجهیز خودروهای تولیدی به استاندارد ۸۵ گانه را دی ۹۸ اعلام کرده با این حال هنوز فعالیت جدی از سوی خودروسازان برای جایگزینی محصولات جدید با محصولات قدیمی دیده نمی‌شود. با این شرایط اگر تولیدکنندگان سر قول و قرار خود با سازمان ملی استاندارد باشند و در مهلت مقرر موفق به اجرای استانداردهای ۸۵ گانه شوند آن وقت است که از خطر حذف برخی از محصولات خود نجات خواهند یافت.
اما اجرای استانداردهای ۸۵ گانه در سال ۹۸ تنها خطر خروج برخی خودروها از خط تولید را برطرف نمی‌کند چرا که خودروسازان قید اجرای استاندارد دیگری را نیز در سال آینده دارند. استانداردی که اگر موفق به اجرای آن نشوند باید از تولید و عرضه برخی از محصولات خود صرف‌نظر کنند. طبق مصوبه هیات دولت تجهیز خودروها به استاندارد یورو ۵ از سال ۹۸ برای تمامی خودروها اجباری است. استاندارد یورو ۵ که به استاندارد آلایندگی خودروها مربوط می‌شود از سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در اروپا اجباری شد، حال آنکه در ایران قرار است از سال آینده اجرا شود.در این بین برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند اگر چه ممکن است خودروسازان با تجهیز خودروها به استاندارد‌های ۸۵ گانه از توقف برخی از خطوط تولیدی خود نجات پیدا کنند، اما تجهیز به استاندارد یورو ۵ به هیچ عنوان نمی‌تواند محصولات قدیمی را از خطر حذف نجات دهند. در این مورد نیز به نظر می‌رسد خودروسازان اقدام به وقت خریدن از سازمان حفاظت از محیط‌زیست مهلت بگیرند، کاری که در سال ۹۲ نیز صورت گرفت.به‌طوری که در خرداد ۹۲ شماره‌گذاری خودروهای یورو ۲ممنوع شد و تمام خودروهای تولید داخل ملزم به رعایت استاندارد یورو ۴ شدند، اما تا اوایل همان سال تنها ۳۰ درصد از خودروها موفق به اخذ استاندارد یورو ۴ شدند و ۷۰‌درصد بقیه به‌دلیل قدیمی بودن نتوانستند با استاندارد یاد شده انطباق پیدا کنند. در هر صورت آنچه مشخص است الزام خودروسازان به استاندارد یورو ۵ به عرضه سوخت یورو ۵ وابستگی شدیدی دارد و در این مسیر وزارت نفت از حالا باید پیشقدم شود.
نظرات
 
 
 
مرتضی 1397/1/23
اینا همش برای راحت تر کردن فروش ماشینای ایرانیه
من هنوز موندم با چه رویی بسترن b50f و هیوندای i10 و لیفان x50 که طراحی اروپایی دارن استاندارد نیستن ولی سمند و پژو و پراید و از اون فاجعه تر تیبا ! استاندارده!!!!!!
فقط خودشونو مسخره میکنن
اگر حتی 1 عدد استاندارد هم واقعا ملاک باشه باید در ایرانخودرو و سایپا رو گل بگیرن با اون ماشیناشون که جدید ترینش مربوط میشه به 16 سال پیش
Moein 1397/1/23
پولشو میدن یورو 4 تولید میکنن..شاید بیشتر پول بدن یورو 3 هم اشکال نداشته باشه تولید کنن...این تولیدات آشغال داخلی با موتورهای فسیلیو چه به استاندارد یورو 5؟؟
يه چیزی مثل زامیاد سایپا یورو 0 هم پاس نمیکنه هفتصد ساله داره تولید میشه
شهروند 1397/1/23
یعنی الان این لگن ها استاندار یورو ۴ رو دارن
ماشینی که ۱۲ لیتر بنزین در شهر میسوزونه هر چقدرم براش استاندار بدن بازم آلودگی بالایی داره
در ضمن شما بنزیزن یورو ۵ دارین که میخواین خودرو یورو ۵ کنید
همین بنزین ها رو درست کنید
همین خودرو ها رو یورو ۴ واقعی کنید
موتور های قدیمی و داغون اونم چینی شده رو خارج کنید اتوماتیک مشکل الودگی رفع میشه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران