بررسی فنی و حرکتی سوزوکی GSXR-750؛ سامورایی روی دوچرخ

20 مرداد 1398
علیرضا داوودی
نویسنده
آریا محسنی
عکاس
مقدمه:

در اوایل دهه هشتاد شمسی بود که سری جدید موتورسیکلت‌هایی که در دنیا طراحی و تولید شده بودند و دیگر چهره‌ای متفاوت از نظر طراحی با مدل‌های قدیمی داشتند، به بازار کشورمان راه یافتند. در این میان عمدتاً موتورهایی چون هوندا CRM و دیگری و یاماها WR و YZ در رده موتورسیکلت‌های دومنظوره دیده می‌شد و در رده موتورسیکلت‌های خیابانی می‌شد نمونه‌هایی از ساخته‌های کاوازاکی و هوندا و البته سوزوکی را دید. اما همانطورکه در موتورسیکلت‌های آفرودی، هوندا CRM بیش از بقیه شناخته شده و یا در رده موتورهای NAKE عمدتاً از سری CB نام برده می‌شود، در کلاس موتورهای سنگین اسپرت می‌توان گفت سری GSX سوزوکی بیش از بقیه در کشورمان طرفدار دارد و شناخته شده است. فرصتی پیش آمد تا با یکی از ساخته‌های این شرکت مطرح ژاپنی یعنی سوزوکی GSXR 750 مدل 2015 ملاقاتی داشته باشیم.

ورود اسپرتی‌ها به ایران:

در سال‌های قبل از انقلاب و یک دهه بعد از انقلاب اسلامی در کشورمان، عمده موتورسیکلت‌های اصطلاحاً سنگین را ساخته‌های ژاپنی در کلاس موتورسیکلت‌های خیابانی و همچنین تریل‌ها تشکیل می‌دادند. اما اولین رگه‌ها از حضور کلاس اسپرت بایک‌ها را در کشورمان می‌توان در موتورسیکلت کاوازاکی مگنوم جستجو کرد که در دهه هفتاد شمسی در کشورمان با وجود پیشرانه ضعیف 80 سی‌سی، طرفداران زیادی در بین جوانان به واسطه طراحی خاصش داشت. طرحی که تا آن روزها برای علاقمندان به موتورسیکلت چندان آشنا نبود و با کاوازاکی مگنوم در کشورمان جای باز کرد.
در سال‌های بعد، حجم بیشتری از موتورسیکلت‌های اسپرت وارد کشورمان شد که ساخته‌های هوندا و سوزوکی بیش از بقیه در کانون توجهات قرار داشتند. اما از آنجا که سوزوکی همیشه به داشتن موتورسیکلت‌های پرشتاب معروف است، در کشورمان نیز در رده اسپرت‌ها، سوزوکی جایگاه بالاتری از دیگر رقبایش پیدا کرد که در این میان سری GSX نماینده‌ای شایسته از سوزوکی در ایران شد.

نکاهی کوتاه به GSXR:

در سال 1985 اولین مدل از سری موتورسیکلت‌های اسپرت سوزوکی به نام GSX متولد شد. موتورسیکلتی که به سرعت به حد بالایی از محبوبیت رسید و نشان داد که سوزوکی حریفی قدر برای دیگر هموطنان خود و همچنین ساخته‌های اروپایی است. این موتورسیکلت از حجم 125 سی‌سی تا 1300 سی‌سی تولید شده که می‌توان گفت هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. مدل 1300 این رده، هایابوسا نام دارد که یکی از شناخته شده‌ترین موتورسیکلت‌های فوق سریع دنیاست اما در نمونه‌های 4 سیلندر غیر از مدل 750، دو نوع 600 و هزار نیز تولید می‌شوند.

همچنین سری S از این رده یعنی GSX-S نیز به موتورسیکلت‌های کلاس استریت‌فایتر سوزوکی تعلق دارد که مشخصات فنی شبیه به سری R دارند اما در ظاهر و کمی هم در عملکرد، تفاوت‌هایی بین سری S و R دیده می‌شود. همچنین بین این مدل و سری هزار نیز می‌توان تفاوت‌هایی در ظاهر آن‌ها با وجود شباهت بسیار بالای این دو سری مشاهده کرد که واضح‌ترین این تفاوت‌ها، چراغ جلوی این دو موتورسیکلت هست که در مدل هزار دارای ابعاد بزرگ‌تر و طرحی متفاوت است. یکی از مهم‌ترین ویژگی های سوزوکی GSXR750، هندلینگ بالای آن است. موتوری جمع و جور نسبت به رقبا و میان وزن در بین موتورسیکلت‌های سوزوکی که هندلینگ بالایی در عبور از پیچ‌های مسیر و پیست دارد.

از این موتورسیکلت به عنوان یک موتور خالص یاد می‌شود چرا که در آن سیستم‌های الکترونیکی کمی برای کمک به راننده در کنترل این وسیله دوچرخ وجود دارد به نحوی که نه از برنامه کنترل کشش خبری است و نه حتی از ترمزهای ضد قفل که این روزها در بسیاری از موتورسیکلت‌ها وجود دارد. ترمزها از ساخته‌های برمبو در جلو و نایسین در عقب به صورت یکپارچه است که در جلو دارای دو دیسک و در عقب تک دیسک بوده و به واسطه وزن کمی که دارند، وزن غیر سوار فنر را کاهش می‌دهند که منجر به پایداری بهتر موتورسیکلت شده و از طرفی چابکی و مانورپذیری آن را افزایش می‌دهد.

کمک فنرها از ساخته‌های شرکت معتبر SHOWA است که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها در جذب عالی ضربات به همراه یک عکس‌العمل سریع و برگشت به حالت استاندارد است که هم در شتابگیری و هم در ترمزهای ناگهانی و سنگین، پایداری بسیار خوبی دارند. عملکرد این کمک فنرها را می‌توان در دو حالت سریع و آهسته تنظیم کرد. مجموعه کلاچ لغزشی این موتورسیکلت به نوعی کار یک سیستم کنترل کشش ساده را انجام می‌دهد به نحوی که هم در شتابگیری‌ها و رد شدن از پیچ‌های مسیر، یک انتقال نیروی دقیق را به چرخ عقب دارد و هم در کاهش سرعت‌های شدید، مانع از ایجاد فشار مضاعف روی قطعات داخلی گیربکس می‌شود. در کنار جاپایی سه حالته این موتورسیکلت که برای حالت‌های مختلف رانندگی کاربرد دارد، دو برنامه حرکتی نیز در آن دیده شده که برای جاده و پیست است و مستقیماً بر روی عملکرد پیشرانه تاثیر دارد.

بررسی فنی:

پیشرانه سوزوکی GSXR-750 مدل 2015 با کد L5 با 749 سی‌سی حجم، دارای ورودی هوای دو دهانه بوده که سوزوکی نام این تکنولوژی خود را SDTV گذاشته است و 8 نازل انژکتور وظیفه تزریق سوخت به سیلندرهای آن را دارند. این پیشرانه آب خنک توانایی تولید 148 اسب بخار قدرت و 86.3 نیوتن متر گشتاور را دارد که در ترکیب با وزن این موتورسیکلت که در حالت خشک برابر با 156 کیلوگرم و در حالت پر از سیالات آن حدود 194 کیلوگرم می‌رسد، چابکی خاصی به این موتورسیکلت داده به نحوی که شتابی برابر با 3.2 ثانیه برای آن رقم می‌زند. سوزوکی GSXR-750 سریع‌ترین موتورسیکلت کلاس خود نیست اما باید در نظر داشته باشیم که در ساخت این موتورسیکلت از دانش و تکنولوژی موتورسیکلت افسانه‌ای سوزوکی یعنی هایابوسا بهره برده شده است و همانطورکه گفته شد، هندلینگ بالا و تعادل مثال زدنی آن، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایش به شمار می‌آید که باعث می‌شود در مسیرهای پر پیچ و خم و داخل پیست، یکی از سریع‌ترین و بهترین عملکردها را داشته باشد.

پیستون‌ها و شاتون‌ها به شکل فورج ساخته شده و ماژول کنترل پیشرانه با تنظیماتی که روی ورودی و خروجی اگزوز در دورهای مختلف موتور دارد در کنار سیستم برق و جرقه زنی که دارای تکنولوژی مسابقات موتوجی‌پی است، بهترین مصرف سوخت و البته سریع‌ترین زمان پاسخ‌گویی به نیاز راننده را فراهم می‌کند. ضرایب دنده دوم تا ششم کوتاه است تا شتابگیری در دورهای میانی نیز بالا باشد و برای جلوگیری از هرزگردی در دنده یک، ضریب این دنده کمی بلندتر در نظر گرفته شده است تا هم شتابگیری به خوبی انجام شود و هم سرعت نهایی در این دنده بالا باشد.

شاسی این موتورسیکلت تا حد ممکن سبک وزن طراحی شده به نحوی که با استفاده از آلیاژ آلومینیوم، وزن این نسل از نسل پیشین در حدود 9 کیلوگرم سبک‌تر است. از ویژگی‌های جالب این موتورسیکلت، امکان انتخاب برنامه حرکتی آن برای حرکت در جاده و یا پیست به همراه نمایشگر قابل برنامه‌ریزی دور موتور برای هشدار در مورد بهترین زمان تعویض دنده است. همچنین در کنار کمک فنر قابل تنظیم عقب، کمک فنرهای جلو به شکل الکترونیکی کنترل می‌شوند تا در سرعت‌های مختلف، عملکرد مناسبی داشته باشند به نحوی که در سرعت‌های پایین، نرم‌تر هستند تا یک رانندگی روان و راحت را ارائه دهند و در سرعت‌های بالا سفت و محکم می‌شوند تا هندلینگ و پایداری این موتورسیکلت بالاتر رود.
قیمت موتورسیکلت سوزوکی GSXR در بازار به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد و ممکن است متفاوت باشد اما برای خرید آن در صورت وجود سند معتبر حداقل باید حدود 200 میلیون تومان کنار بگذارید.
در انتها جا دارد از آقای محمد سلیمی جهت همکاری با وبسایت خودروبانک برای تهیه این گزارش کمال تشکر را داشته باشیم.

نام موتور سیکلتسوزوکی GSXR-750
کلاس موتور سیکلتاسپرت
مدل ساخت2015 میلادی
حجم پیشرانه/سیکل احتراق749 سی‌سی/چهارزمانه
سیستم تزریق/نوع پیشرانهانژکتوری/خطی
تعداد سیلندر/تعداد سوپاپ4 سیلندر/ 16 سوپاپ
بیشترین قدرت@دور موتور148 اسب بخار @ 12800 RPM
بیشترین گشتاور@دور موتور86.3 نیوتن متر @ 11200 RPM
بیشترین سرعت (کیلومتر در ساعت)270.7 کیلومتر در ساعت
نسبت تراکم12.5 به یک
قطر دهانه سیلندر/کورس پیستون48.7mm/70mm
سیستم انتقال قدرتزنجیری
نوع استارتالکتریکی
شتاب صفر تا صد کیلومتر3.2 ثانیه
شتاب یک چهارم مایل10.7 ثانیه
نوع خنک کاری پیشرانهآب خنک
وزن خالص موتور سیکلت156 کیلوگرم بدون آب و روغن
مصرف سوخت5.5L/100KM
حجم باک سوخت17 لیتر
ترمز جلو/ابعاد دیسکبرمبو دیسکی دو صفحه‌ای/310 میلیمتر
ترمز عقب/ابعاد دیسکنایسین دیسکی تک صفحه‌ای/220 میلیمتر
ترمز/سیستم کمکیهیدرولیک/بدون ABS
تعداد دنده6 دنده
نوع کلاچچند صفحه‌ای لغزشی تَر
طول/عرض/ارتفاع (میلیمتر)2030/710/1125
فاصله مرکز تا مرکز دوچرخ1390 میلیمتر
ارتفاع زین تا زمین810 میلیمتر
کمترین فاصله تا زمین130 میلیمتر
کمک فنر جلوتلسکوپی به قطر 41 میلیمتر با دوحالت تنظیم
کمک فنر عقبتلسکوپی به قطر 41 میلیمتر با دوحالت تنظیم
عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
AMIN 1398/5/20
ی ذره از اون 200 میلیون را بده دندون های کسی ک موتور را تست کرده مرتب کنید عالیه این چیه اخه حالم بهم خورد
توو انتخاب عکس اصلی حساسیت بیشتری ب خرج بدید لطفا
  • دانیال 1398/5/21
    کتاب بی شعوری خاویر کرمنت رو حتما بخون
یه نفر 1398/5/20
خودرو بانک یه نگاه به تجربه های رانندگی های قدیمی بنداز ببین چه ماشین هایی رو تست می کردی و یه نگاه به ماشین های الان بنداز
کیان 1398/5/20
از شما بعید بود بدون کاسکت سوار موتور بشید. تو عکس ها کاملا مشخص هست ...
عماد 1398/5/22
درست نیست از بحث پُست دور بشیم ولی تقریبا آقای امین درست میگن.وقتی برای عکاسی چنین سایت پر بیننده ای راکب موتورسیکلت کلاه نمیزاره و نیشش تا پس گردنش بازه(به چی میخندی به پرشیای 100 تومنی یا مرغ 16 تومنی؟) باید اقلا یه نفر که ظاهرش بهتر باشه و به کلاس موتور صدمه نزنه رو پیدا میکردید.ثانیاً من خودم دندونام کمی نامرتب بود روزی 30 نفر بیرون از خونه به قیافم گیر میدادن یا با تمسخر نگاه میکردن حالا که 15 تومن خرج کردم درستشون کردم، تذکر دادن بابت این مسئله شد بیشعوری؟ اونموقه که من تحقیر میشدم شما کجا بودین؟
علی 1398/5/22
موتور سنگین فقط کاوازاکی نینجا
ولی در کل اسب بخارش از مزدا 3 بیشتره
danial 1398/5/22
به به عجب سلطانی رو بررسی کردین ایول دمتون گرم آقا ایشالله چرخش بچرخه.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران