بررسی فنی و رانندگی با موتورسیکلت بنلی TNT25 - ایتالیایی با طعم چینی

31 تیر 1400
علیرضا داوودی
نویسنده
آریا محسنی
عکاس

در دهه گذشته حجم زیادی از موتورهای به اصطلاح سنگین وارد کشور شده است که ناشی از آغاز واردات آن ها و همچنین اجازه پلاک کردن این موتورها تا حجم 250 سی سی است. در این میان از بین کلاس های مختلفی که وارد کشور شده و همچنین موتورسیکلت هایی که در داخل مونتاژ شده اند، می توان گفت کلاس اسکوترها به خاطر سبک خاصی که دارد و مناسب برای تردد در معابر شهری هست و همچین کلاس naked که به اسم های دیگری مثل اسپرت شهری، استاندارد و... نیز شناخته می شود، به علت طراحی قلچماق و اسپرت به همراه رانندگی راحت در داخل شهر و امکان تردد در مسیرهای بین شهری نه چندان بلند، از محبوب ترین ها بوده اند. در این میان از بین مدل های وارداتی و مونتاژی پلاک شدنی، می توان گفت محصولات بنلی از محبوب ترین ها هستند که کیفیت خوب، طراحی زیبا، ویژگی های خوب فنی به همراه برندی که ریشه ای ایتالیایی دارد، از مهم ترین دلایل این محبوبیت است.

از ایتالیا تا چین تا ایران

یکی از قدیمی ترین برندهای موتورساز ایتالیا، بنلی است که عمده شهرت آن مربوط به تولید موتورسیکلتی به نام sei750 در خلال سال های 1972 تا 1978 است. موتورسیکلتی با پیشرانه شش سیلندر که کلا این ترکیب پیشرانه در دنیای موتورسیکلت سازی بسیار نادر است. بنلی این روزها در حالی که دفتر طراحی و مهندسی خود را در ایتالیا نیز دارد، اما از سال 2005 به عنوان زیر مجموعه ای از گروه Qianjiang چین است. بنلی کم کم از عرضه موتورسیکلت های حجم بالا به سمت موتورسیکلت های کم حجم تا 600 سی سی حرکت کرد تا به این شکل بتواند بازارهای بیشتری در تمام نقاط دنیا کسب کند. بنلی یک موتورسیکلت کاملا ایتالیایی نیست و حتی می توان گفت در واقع چینی است تا ایتالیایی. اما استفاده از عناصر طراحی موتورهای موفق که در راس آن ها طراحی موتورسیکلت های دوکاتی دیده می شود، توانسته است تا امروزه خریداران زیادی در بازارهای هدفش داشته باشد. قابل ذکر است که گروه Qianjiang از زیرمجموعه های موتورسیکلت سازی Keeway است که به عنوان بزرگ ترین سازنده موتورسیکلت در چین شناخته می شود. بنلی در کشورمان توسط نماینده آن یعنی نیکران موتور پاسارگاد عرضه می شود.

بنلی TNT25

یکی از زیباترین موتورسیکلت های کلاس اسپرت شهری که در بازارهای جهانی به نام نیکد شناخته می شود، سری محصولات TNT بنلی هستند. یکی از اعضای این سری به نام TNT25 است که این روزها نسخه به روزشده تری به نام TNT25N نیز دارد که در ظاهر باهم تفاوت جزیی داشته و البته برخی اصلاحات فنی نیز روی آن انجام شده است. موتورسیکلت بنلی TNT25، طراحی ساده و زیبایی دارد که بی شباهت به ساخته های دوکاتی نیست. از نظر طراحی می توان به این موتورسیکلت نمره قبولی داد، خصوصا که با داشتن چهره ای عضلانی و یک طراحی زیبا، از رقبای خود سرتر است. البته از نظر فنی در پس برخی از رقبا و خصوصا برادر دیگرش یعنی TNT249 قرار دارد که با حجم 249 سی سی، دارای دو سیلندر است. از مهم ترین رقبای این موتورسیکلت می توان به باجاج پالس NS200 اشاره کرد که با داشتن حجم موتور کمتر اما با 23 اسب بخار قدرت و 18 نیوتن متر گشتاور، پیشرانه آن بازدهی بهتری دارد. به علاوه اینکه از نظر قیمتی نیز تفاوت محسوسی باهم دارند.

توضیحات

این موتورسیکلت به خاطر قرارگیری در کلاس نیکد، فلاپ چندانی ندارد و همین چند تکه فلاپ نیز از جنس پلاستیک هستند. موتورهای ساخت بنلی در کشورمان از طرفداران زیادی برخوردارند و همین قضیه باعث شده است تا فروش بالایی نیز داشته باشند. از این رو چندان از نظر لوازم فنی نیز در تگنا نبوده و قطعات ظاهری آن ها نیز نسبتا راحت پیدا می شود البته با قیمت بالا و گران. اما برخی از مالکین از معایب عجیبی که در بعضی از مدل های آن دیده می شود و همچنین هزینه های نسبتا زیاد نگهداری آن، گلایه دارند که البته می تواند به خاطر تفاوت در عادت های رانندگی نیز باشد. اما در این میان نباید از قیمت بالای قطعات آن نیز به سادگی گذشت. از بزرگترین ایرادات این موتور، هدایت باد گرم فن خنک کننده به سمت پای راننده و راکب و همچنین صدای نه چندان جذاب آن نسبت به 250 سی سی بودنش است. ضمن اینکه کلاچ آن نیز برای برخی افراد می تواند سفت و سنگین باشد. صفحه نمایشگر به شکل ترکیبی از آنالوگ و دیجیتال است که حس خوبی از اسپرت بودن را منتقل می کند.

مشخصات فنی

بنلی TNT25 از یک پیشرانه تک سیلندر به حجم 249 سی سی استفاده می کند که بیشترین قدرت و گشتاور تولیدی آن برابر با 25 اسب بخار و 21.5 نیوتن متر است. این پیشرانه آب خنک است و به لطف داشتن سیستم تزریق سوخت انژکتوری و کاتالیزور، استاندارد آلایندگی یورو4 دارد. البته این پیشرانه به خاطر داشتن ضریب تراکم بالا، باید از بنزین باکیفیت استفاده کند وگرنه ممکن است دچار مشکلاتی مثل گرم کردن بیش از حد پیشرانه و یا لرزش در زمان حرکت خصوصا در دورهای میانی شود. این پیشرانه برخلاف داشتن 249 سی سی حجم اما به خاطر تک سیلندر بودن، طنین و صدای دلچسبی ندارد و البته برای رانندگی شهری و کاربری که برای آن ساخته شده، کاملا مناسب است. اما بسیاری از خریداران ترجیح می دهند تا این چهره اسپرت و رادیکالی با یک صدای درشت و اسپرت همراه باشد که این چنین نیست و همین قضیه یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف این موتور به شمار می آید. درست در نقطه مقابل این قضیه، بنلی TNT249 قرار می گیرد که از یک موتور 249 سی سی اما دو سیلندر بهره می برد و همین عامل باعث تولید صدای خاص و زیبایی برای آن شده است. عاملی که منجر به فروش کم TNT25 شده و بازار دست دوم آن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. البته در این میان از اختلاف قیمت بیش از 35 میلیون تومانی این دو مدل نیز نباید گذشت. البته که TNT249 با داشتن حجم مشابه، قدرتی برابر با 31.5 اسب بخار دارد و گشتاور نیز برابر با 21.2 نیوتن متر است. این اختلاف قدرت ناشی از دو سیلندر بودن پیشرانه TNT249 و به دنبال آن سوپاپ بیشتر و تنفس راحت تر است که امکان رسیدن ضریب تراکم آن را به 12 نیز ممکن کرده است. البته در این میان به خاطر وزن سنگین تر به مقدار 33 کیلوگرم، تفاوت چندانی بین شتاب گیری این دو موتور وجود ندارد.

توضیحات

خاصیت شهری بودن TNT25 فقط در اگزوز آرام و پیشرانه کم صدای آن نیست. بلکه سواری آن نیز نرم و راحت است. ارتفاع زین تا زمین 710 میلیمتر است که برای افراد با قد نه چندان بلند نیز کافی خواهد بود. دوشاخه معکوس جلو به همراه کمک مونوشاک در عقب و به لطف داشتن یک شاسی محکم و البته تقسیم وزن مناسب، باعث شده که این موتور، سواری و هندلینگ خوبی داشته باشد. ضمن اینکه ارتفاع 180 میلیمتر کف موتور با زمین نیز برای مصارف شهری کاملا مناسب است. از دیگر تفاوت های این موتور با برادر دو سیلندرش در سیستم ترمز آن هاست. بنلی TNT25 دارای یک دیسک 280 میلیمتری در جلو و یک دیسک 240 میلیمتری در عقب است. در حالی که مدل TNT249 دارای دو دیسک 260 میلی در جلو و یک دیسک 240 میلیمتری در عقب است. هر دو موتورسیکلت فاقد ترمز ضد قفل هستند که واقعا در این رده فنی و این بازه قیمتی برای موتوری که قرار است در شهر مورد استفاده قرار بگیرد، یک نکته منفی به شمار می آید. اما به طور کلی، بخش ترمز قابل قبول است و ترمز جلو با کلیپر 4 پیستونه خود توانایی بالایی در کاهش سرعت این موتورسیکلت دارد.

انتقال قدرت و گشتاور تولیدی پیشرانه به چرخ عقب از طریق یک گیربکس 6 سرعته با کلاچ خیس چند صفحه ای انجام می شود. عملکرد گیربکس خوب و دقیق است اما کلاچ این موتورسیکلت کمی سفت به نظر می آید که در ترافیک و توقف های پشت سرهم می تواند آزار دهنده باشد و باعث خستگی دست شود.

جمع بندی

از موارد منفی این موتور می توان گفت که کاملا در سایه برادر دیگرش یعنی مدل TNT249 قرار گرفته است. خصوصا که رونمایی این دو مدل در کشورمان نیز با فاصله زمانی چندانی نبوده است. این اتفاق نه تنها در فروش مدل های صفر کیلومتر اثر داشته بلکه در بازار دست دوم این موتور نیز تاثیرگذار بوده است که البته مهم ترین علت این وضعیت نیز، صدای زیباتر مدل دو سیلندر و قدرت تولیدی بیشتر آن است. همچنین همان طور که گفته شد، کلاچ این موتورسیکلت کمی سفت است. لرزش پیشرانه در حین کارکرد و البته نحوه دفع حرارت در بخش خنک کاری موتور در روزهای گرم نیز می تواند یک نمره منفی برای آن باشد. خرابی های آن بالا نیست اما همین وضعیت نیز هزینه نگهداری آن را بالا می برد.

توضیحات

اما از طرفی، سیستم ترمز قوی، فنربندی نرم و خوب که مناسب برای یک موتور در این کلاس به منظور سواری گرفتن از آن در شهرهاست، شتاب خوب و راضی کننده و مهم تر از همه طراحی بسیار زیبا و خاصش، از موارد مثبت این موتورسیکلت است. ضمن اینکه پیشرانه این موتور از استحکام و دوام خوبی در دراز مدت برخوردار بوده که ناشی از کیفیت خوب ساخت آن است. کیفیتی که در دیگر بخش های این موتور نیز دیده می شود.

نام موتور سیکلتبنلی TNT25
کلاس موتور سیکلتنیکد / اسپرت شهری
حجم پیشرانه / سیکل احتراق249 سی سی / چهار زمانه
سیستم تزریق سوختانژکتوری
تعداد سیلندر / تعداد سوپاپتک سیلندر / 4 سوپاپ
بیشترین قدرت @ دور موتور25 اسب بخار@9000 rpm
بیشترین گشتاور @ دور موتور21.5 نیوتن متر@7500 rpm
نسبت تراکم11.2 به یک
استاندارد آلایندگییورو4
نوع خنک کاری پیشرانهآب خنک
نوع استارتاستارتر الکتریکی
وزن خشک (کیلوگرم)150
گیربکسشش سرعته
شتاب 0 تا 100 کیلومتر9.9 ثانیه
نوع کلاچخیس چند صفحه ای
سیستم انتقال قدرتزنجیری
حجم باک سوخت17 لیتر
ترمز جلوتک دیسک 280 میلیمتری
ترمز عقبتک دیسک 240 میلیمتری
عملگر ترمزنیروی هیدرولیک بدون ABS
طول/ عرض/ ارتفاع ( میلیمتر)2080 / 810 / 1125
فاصله مرکز تا مرکز دوچرخ1400 میلیمتر
حداقل فاصله کف موتور تا زمین180 میلیمتر
ارتفاع زین تا زمینحدود 710 میلیمتر
حداکثر سرعتحدود 145 km/h
سیستم تعلیق جلودوشاخ تلسکوپی هیدرولیک معکوس
سیستم تعلیق عقبتک کمک فنر
مصرف سوختحدود 3.3 لیتر در صد کیلومتر

عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
محمد ۶۷ 1400/5/1
حیف پول
محمدرضا 1401/4/15
ممنون از راهنمایی که فرمودین ..من یه مدل 99 سبز رنگ پیدا کردم 10000 کارکرد..توصیه میکنید بگیرم..قیمت در حدود77
فرشاد 1401/5/29
چرا رو انجین نوشته۱۷۹ mm?مگه نباید ۲۴۹ باشه؟
یاسر 1401/7/8
کاش مثل بررسی ماشین ها، اینجا هم یه فیلم میزاشتید و نهایت سرعت و شتاب صفر تا صد و صدای اگزوز و بقیه موارد رو نشون میداید

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران