موضوعات داغ

بررسی فیس لیفت سمند، نگاهی به جذاب ترین سمند ایران + فیلم و عکس

18 مرداد 1402
عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده

فیلم بررسی فیس لیفت سمند ENF

نگاهی به تیونینگ

تقویت خودرو، هنری است که بسیاری از علاقه‌مندان خودرو به آن مشتاقند. این هنر، نمادی از علاقه و احساس متفاوتی است که افرادی با آن زندگی می‌کنند. ارتقا دادن خودرو و بهبود عملکرد آن نه تنها برای ظاهر خودرو بلکه به منظور افزایش قدرت موتور، عملکرد سرعت، و تغییراتی در ویژگی‌های فنی و داخلی طراحی می‌شود.

فرایند تقویت خودرو از شروع تا پایان بستگی به سلایق و نیازهای خودرو دارد. بسیاری از متخصصان در این حوزه، با توجه به دستاوردهای علمی و فناوری، پروژه‌هایی را رقم می‌زنند تا به علاقمندان فرصتی منحصر به فرد را بدهند تا با خودروی تقویت شده خود لذت‌ مضاعفی را تجربه کنند. تغییر و تعویض بخش‌های مختلف خودرو با هدف زیباسازی آن و بهبود عملکرد خودرو انجام می‌شود. لذا، افزودن قطعات اسپرت بدنه، بهبود سیستم تعلیق، استفاده از تایرهای ویژه و تغییرات در داخلی خودرو می‌تواند از جمله فرآیندهای تقویت خودرو باشد.

سمند ENF

با توجه اینکه شرکت‌های خودروسازی مخصوصا در کشورمان، محصولات را به صورت مناسب و باب دل و سلیقه مخاطبان طراحی و تولید نمی‌کنند، برای علاقه‌مندان به خودروهایی با کیفیت بهتر و ارتقا‌یافته، گزینه‌هایی مانند تیونینگ وجود دارد. این گزینه‌ها، امکان تغییر و بهبود خودرو را به افراد می‌دهند تا به خواسته‌های خود دست‌یابند و خودرویی را داشته باشند که از نظر ظاهری و عملکردی، از رقبای مشابه خود و خودرو کارخانه‌ای برتر باشد. در نهایت، برای علاقه‌مندان به خودروهای تیون شده، تمامی تلاش‌ها برای ارتقای خودرو، با جذابیت و قدرت و همچنین تغییرات هوشمندانه در طراحی و مشخصات فنی خودرو، در نظر گرفته می‌شود تا تجربه رانندگی شان را به سطح کیفیتی جدیدی سوق پیدا کند.

در این بین هیچ خودرویی از دست دوستداران تیونینگ دور نمانده است و حتی خودروی بدور از هیجان و حال و هوای اسپورت مانند سمند که بیشتر به عنوان یک محصول خانوادگی و اقتصادی شناخته می‌شود نیز به زیر تیغ جراحی فعالان حوزه تیونینگ رفته و نتیجه نهایی یک خودرو با حس حال کاملا متفاوت و خاص است که از نسخه اصلی فرسنگ‌ها فاصله گرفته است. در این مقاله از خودروبانک به سراغ یکی مجموعه‌های فعال در حوزه تیونینگ کشورمان با نام ENF رفتیم و یکی از خاص‌ترین و آخرین خودروهای تیونینگ شده آن‌ها یعنی سمند ENF را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

نگاهی به جذاب ترین سمند ایران

سمند نخستین خودرو ملی

سمند، اولین محصول ملی ایران‌خودرو، مسیر پرفراز و نشیب را به عنوان یک خودرو پرتیراژ طی کرده است. در آغاز راه، به خاطر مسائلی مانند کیفیت پایین‌تر، وزن سنگین‌تر و مشکلاتی مانند به صدا افتادن اتاق، نتوانست در سطح محبوبیت پدرش (پژو ۴۰۵) ظاهر شود و در مقابل همه برتری‌هایی که داشت، با استقبال کمتری مواجه شد. اما با گذر زمان و افزایش آشنایی مردم با آن، سمند توانست اعتماد آن‌ها را جلب کند و موقعیت خود را در بازار برقرار سازد. جوانب مثبتی همچون طراحی نوین‌تر، فضای داخلی مدرن‌تر، کیفیت سواری قابل قبول و امکانات اضافی (نسبت به پژو 405)، باعث شد تا سمند عضو پرفروشی در خانواده ایران‌خودرو شود. در این مدت، تغییرات ناچیز روی آن صورت گرفت؛ به عنوان مثال، مدل تشریفاتی سریر، سمند LX، سورن و سمند پلاس به بازار عرضه شدند. حتی دنا نیز به عنوان یک فیس لیفت سنگین از سمند محسوب می‌شود. سمند LX نیز یکی از نسخه‌های قدیمی ولی تاحدودی آپدیت شده سمند است، اما با تغییراتی کوچک در ظاهر و باطن به بازار عرضه می‌شد و حالا دیگر توقف تولید آن به صورت رسمی اعلام شده است.

کیت‌های بدنه ENF برای خانواده سمند

کیت‌های بدنه ENF برای خانواده سمند

با توقف تولید سمند اما بنظر می‌رسد این خودرو همچنان طرفداران وفادار خود را دارد که دل از این خودرو کهنه‌کار و حالا نوستالژیک نمی‌کنند و دنبال تزریق هیجان به خودروی ملی سابق و محصول بازنشسته فعلی هستند. شرکت ENF فعالیت خود را از سال 1396 با فیس لیفت خودرو سمند آغاز کرده است. فعالیت‌های این شرکت در بخش تیونینگ بدنه و تولید بادی کیت خانواده سمند مورد استقبال قرار گرفته و این شرکت نسبت به انبوه سازی کیت‌های بدنه اقدام کرده است. سپر عقب، سپر جلو، دیفیوزر، چراغ‌های عقب و جلو بخش‌هایی هستند که به صورت اختصاصی و با طراحی خاص ENF تولید شده است و می‌تواند بر روی خودروهای سورن و سمند نصب گردد تا شاهد چهره جدیدی از این خودرو قدیمی باشیم که در نگاه اول بسختی شناخته می‌شود و تا حدود بسیار زیادی یادآور محصول محبوب کمپانی داج(دوج) یعنی چلنجر است.

طراحی سمند ENF

طراحی سمند ENF، ظاهر پر ابهت و جدید برای خودرو قدیمی

اگر به شکل بدنه این خودرو که پیش روی ماست توجه نکنیم و نگاهمان به نمایی جلویی معطوف باشد به هیچ وجه دیگر شباهتی به سمند قدیمی ندارد و اولین موضوع که به چشم می‌آید جلوپنجره سیاه رنگ و عریض آن است که در دوطرف خود چراغ‌های جفت دایره ای شکل را دارد و کاملا یک الگوبرداری از محصول داج چلنجر محسوب می‌شود و حتی نوشته ENF نصب شده بر روی جلوپنجره یادآور نوشته حک شده بر روز جلوپنجره محصول آمریکایی است. گرافیک چهار چراغ (هر سمت 2 چراغ) نیز مشابه سازی شده و برای شبیه شدن به ماسل کار کمپانی داج از تلاشی فروگذاری نشده است ولی تاحدودی چراغ‌های چراغ‌های پیکان جوانان را نیز برای نوستالیژی بازها تداعی می‌کند. البته تغییرات در بخش چراغ به نوردهی بهتر و اضافه شدن امکان تغییر ارتفاع نور منجر شده است که اتفاق خوبی است.

بر اساس تجربه صاحب خودرو با اضافه شدن جلوپنجره عریض به خودرو، ورودی هوا بهتر شده و دمای موتور در زمان روشن بودن نیز تاحدودی کاهش پیدا کرده است. در این بخش یک سپر جدید به همراه دوچراغ مه شکن گرد نیز به خودرو اضافه شده است و حالت کلاسیک‌تری به خود گرفته است.

نمای جانبی سمند ENF

در نمای جانبی یک فلاپ دور گلگیر همرنگ و یکپارچه با بدنه اضافه شده و قوس و برجستگی رو این فلاپ در سپرجلو نیز ادامه پیدا کرده است. آینه‌ها نیز در این خودرو عوض شده و یک بخش تزئینی نیز بر روی لچکی عقب قرار گرفته است تا جزئیات بیشتری را در بخش کناری ببینیم و از یکنواختی و سادگی ظاهری سمند کاسته شود. رینگ‌های خودرو نیز تغییر کرده و جلوه بهتری به نمای ظاهری داده است.

در نمای عقبی سمند ENF نیز شاهد تغییر گسترده در قطعات غیرفلزی از جمله سپر و چراغ‌ها و دیفیوزر هستیم و شاهد یک نمای کاملا جدید برای سمند و البته شبیه با خودرو چارجر کمپانی آمریکایی داج هستیم. یک دیفیوزر بزرگ که ادامه آن تا جلوی چرخ عقب امتداد پیدا می‌کند در زیر سپر خودرو نصب شده و یک چراغ مه‌شکن نیز بر روی آن بکاررفته است. بر روی کاپوت یک اسپویلر با رنگ مشکی متضاد از بدنه جلوه‌ی بسیار بهتری را به نمای عقب خودرو داده و یک جفت سراگروز دوقلو کرومی زینت بخش نمای عقب خودرو است.

چراغ‌ خطر عقب خودرو نیز کامل کننده تمام این تغییرات در سمند ENF است. چراغ‌ها به صورت بهم پیوسته دولاین طراحی شده و نمای جذابی را مخصوصا در شب ایجاد می‌کند. مدل تک لاین این چراغ نیز برای نصب موجود است.

نمای عقبی سمند ENF

نحوه نصب کیت بدنه سمند ENF

نصب این بادی کیت طراحی و تولید شده توسط شرکت ENF حدود یک روز طول می‌کشد و بر روی تمامی مدل‌های سمند از اولین نسل تا مدل‌های آخر و همچنین سورن قابل نصب است و شرکت تولید کننده برای این کیت‌های بدنه یکسال گارانتی نیز ارائه می‌کند. نصب بادی کیت جدید برای سمند پیر، از نظر ظاهری به این خودرو جذابیت جدیدی بخشیده است و حجم تغییرات در سطحی کاملا امیدوارکننده قرار دارد و می‌توان گفت طراحان مجموعه تیونر در سطح توان خود و همچنین قابلیت‌های بدنه سمند، تغییرات قابل توجهی را در این خودرو ایجاد کرده اند.

سمند ENF

نتیجه گیری

تیونینگ خودرو در تمام کشورهای جهان از بزرگترین سرگرمی‌ها و علاقمندی‌های جماعت خودروباز محسوب می‌شود و با توجه به ذوق و سلیقه طراحان و تیونرها طیف گسترده‌ای از بادی کیت‌ها و سایرقطعات تیونینگ برای عرضه به دوستداران این موضوع تولید شده است از جمله مشهورترین تیونرهای جهان می‌توان به منصوری، برابوس، هنسی، نوویتک، تک آرت و… اشاره کرد که با ایجاد تغییرات ظاهری و همچنین فنی، بهترین خودروهای جهان را نیز بهبود بخشیده و جذاب‌تر از همیشه می‌کنند.

جذابیت تیونینگ، این صنعت را به یک رشته پولساز و پرطرفدار تبدیل کرده و مجموعه‌های بزرگی بر این اساس شکل گرفته‌اند و آوازه آن‌ها در سراسر جهان پیچیده است و همچنین باعث اشتغال‌زایی و تولید درآمد بسیار بالایی شده‌اند. استعدادهای نابی نیز در میان ایرانیان فعال در حوزه تیونینگ خودرو در سطح کشوری و حتی بین‌المللی مانند مجموعه منصوری وجود دارد که توانمندی آن‌ها در تیونینگ، این شرکت را به مشهورترین تیونر خودروهای لوکس تبدیل کرده است. مجموعه‌های جوانی مانند ENF نیز در صورت حمایت شدن و بها دادن به صنعت تیونینگ توسط مسئولان، می‌توانند سهم مناسبی در رونق این کسب و کار در کشورمان داشته باشند و به شکوفایی استعدادهای جوان در حوزه خودرو کمک کنند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کیت بدنه ENF می‌توانند به وبسایت و پیج اینستاگرام این شرکت به آدرس زیر مراجعه کنند.

وبسایت شرکت ENF

پیج اینستاگرام ENF

31 عکس

نظرات کاربران

11 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/5/18
واقعا جذاب شده
1402/5/18
سلام محسن جان
خسته نباشی ،مرسی بابت این ویدئو جذاب
میگم یه سوال این فیس لیفت برای بحث فروش خودرو و تعویض پلاک به مشکلی نمیخوره ؟
1402/5/18
واقعا دسا مریزاد دمتون گرم
1402/5/18
سلام همین الان سمند خیلی زیبا ترا از عکسهای که توی سایت گذاشتی
1402/5/19
دمتون گرم ، بنظرم این طراح ها رو باید ببرن بزارن جای طراح های در پیت ایران‌خودرو و سایپا
بقول دوستمون اینجا رو قطعات فلزی تغییری ایجاد نشده ، حالا فکر کن این ذهن خلاق و ببرن خود کارخونه کلا ظاهر ماشین و بترکونه و از نو بسازه ، چی میشه ، دمتون گرم ، کیف کردم 🌹🌹
1402/5/19
با توجه به زحماتی که کشیده شده ولی به نظرم طرح جلو با عقب همخونی نداره
و کلا چیز جالبی نشده
1402/5/19
سلام
چراغهای عقبش زیباست،ولی چراغ‌های جلو سمند ازاین چراغهایی که طراحی کردن خیلی قشنگ تره
1402/5/20
شبیه فورد شده، کپی از فورد موستانگ
1402/5/21
عقب دوج چارجر جلو چلنجر
1402/5/31
معاینه فنی درجا رد میشه
بنده خدا اینهمه خرج کرده آخرش هیچی
1402/6/25
این که شبیه دوج