خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند

خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند

علی صادقی
نویسنده
کمبود خودرو ارزان قیمت و پر آپشن داخلی و همچنین خارج شدن رقبای اروپایی خودروسازان از کشورمان، فرصتی بود تا مشتریان ایرانی به سمت خودروهای چینی نسبتا ارزان قیمت و پر آپشن بروند. اما باید توجه کرد که رضایت مالکان این خودروها مقطعی بوده و تجربه نشان داده که خودروهای چینی بعد از گذشت چندین کیلومتر به تعمیرگاه مراجعه می کنند.
به نقل از تسنیم، هرچند در خصوص کیفیت پایین و کمبود قطعات یدکی خودرو های چینی به مشتریان بارها هشدار داده شده اما جذابیت های ظاهری این محصولات سبب شده تا مشتریان جذب آنها شده و مشقت نگهداری از این دسته از وسایل نقلیه را به جان بخرند.
مراجعه خریداران خودرو های چینی به تعمیرگاه ها این روزها بیش از پیش افزایش یافته است که به نظر می رسد علت این افزایش مراجعات قطعات یدکی نه چندان مطلوب و فاقد کیفیت خودروهای چینی موجود در بازار کشورمان باشد.
این روزها واردکنندگان خودروهای چینی برای صرفه بیشتر اقتصادی قطعات یدکی اصلی خودرو ها را وارد بازار نکرده و به نوعی بازار کشورمان را پر از قطعات یدکی ارزان قیمت و فاقد کیفیت کرده اند که خریداران خودرو های چینی را به دست دردسر می اندازد.
نکته جالب اینجاست که امکان داخل سازی بسیاری از این قطعات در کشورمان وجود داشته اما طرف های چینی در این زمینه مانع تراشی کرده و به دنبال آنند که بازار قطعات یدکی محصولات خود در کشورمان را همچنان به صورت انحصاری حفظ کنند.
ایرادات عمده خودروهای چینی بیشتر مربوط به کلاچ، لنت، فرمان و جلوبندی آنها بوده و در خصوص ایراداتی که نیاز به تعویض قطعات است، لوازم یدکی های این خودرو ها با درجه بندی مختلف کیفی در دسترس مشتریان آن ها قرار دارد. جالب است بدانید در حالی ترجیح مشتریان به نصب قطعه ارزان قیمت تر بوده که با استفاده از این قطعات چندین ماه بعد خودروهای چینی دربردارنده آن ها مجددا به تعمیرگاه مراجعه خواهند کرد.
لازم به ذکر است علاوه بر مشکلات مذکور چالش های جدید واردات قطعات نیز سبب شده تا بازار با مشکل تامین قطعه در برخی نمونه ها مواجه شده و حتی گاما برخی از خودروها ماه ها در تعمیرگاه معطل تأمین قطعه بوده اند که همین امر مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.
نظرات
 
 
 

///mahdispd

1398/4/6
ریشه هرچی ماشین جینیه باید از ایران قطع بشه
هیچ کشوری جز ایران ملتش ماشین چینی سوار نمیشه
ارزش ما بالاتر از ماشین چینی سوار شدنه

صالح

1398/4/7
اين ماشيني كه عكسش رو گذاشتي با كمال اطمينان ميشه گفت كه جز كم دردسرترين و كم خرج ترين ماشين چيني بازار هست و از نظر كيفيت و دوام تفاوت چنداني با خودروهاي كره اي نداره چرا عكس اينو گذاشتي اخه؟اگر يك مالك تيگو ٥پيدا كردي كه ماشينش تو اين چهار پنج سال از كاركرد خراب شده بود اونوقت من ميگم شما درست ميگي فقط يك نفر!!!
 • علی

  1398/4/7
  سلام
  دقیقا من هم با شما موافقم من خودم دو سال ونیم چانگان دارم تا حالا خدا را شکر هیچ خرجی نداشته کلی هم باهاش مسافرت رفتم فوق العاده هست برادرم هم چری آریزو توربو داره حدود یک و سال نیم همچیش خداییش عالیه به نظر من هم هیچ چیز از کره ای کم نداره
 • محمد

  1398/4/9
  مطمئنا تا حالا ماشین کره ای نداشتی وگرنه آشغال چینی رو با کره ای مقایسه نمیکردی البته آرزو بر جوانان عیب نیست ! همین بس براشون که تو بازار آمریکا راهشون نمیدن ، واقعا وای به حال ما با اینها شدیم 80 میلیون

محسن

1398/4/8
ماشین چینی تا 3 سال مثل ماشین کره ای می مونه بعد تا سال پنجم میشه تحملش کرد وبعد از پنج سال باید بندازیش تو سطل زباله چون واقعا با یه حلبی فرقی نداره

افشین قدیمی

1398/4/9
نکته اول اینکه من خودم تیگو 5 دارم مدل 97 و تا الان 62 هزار کیلومتر باهاش رفتم و هیچ مشکلی نداشتم تنها هزینه سرویس های دوره ای بوده واقعا از این ماشین خیلی راضی هستم خدمات پس از فروش این خودرو به مراتب بهتر از ایران خودرو و سایپا هست
و در جواب دوست عزیز دیگه که هیچ کشوری ماشین چینی سوار نمیشن با یه مراجعه سری به امار میبینید چین بزرگترین تولید کننده و صادر کننده خودرو هست این همه ماشین داره صادر میشه دیگه همین ماشین که تیگو 5 حتی تو دوبی هم هست 14 هزار دلار تو استرالیا هم هست